Moje prvé auto: Podľa čoho si vyberať

Kúpa nového auta

Pred kúpou nového auta by si mal zvážiť tieto veci (Zdroj: Union)

#Čaká vás v najbližšej dobe kúpa auta? Možností je dnes na trhu neúrekom a občas človek nevie ako si medzi nimi vybrať. V každom prípade je dobré nad tým, čo od auta vlastne čakáte, trochu popremýšľať.  Predovšetkým, ak je to vaše prvé auto. Kúpa auta je veľká investícia a vždy sa ju oplatí dobre premyslieť. Čo je dôležité, podľa akých kritérií vyberať a na čo určite nezabudnúť? Prinášame vám prehľad základných kritérií, ktoré vám pri výbere vášho prvého auta môžu pomôcť.

Niektorých ľudí najviac zaujíma dizajn, iného zase výkon a bezpečnosť. Každopádne, väčšina z nás by najradšej mala všetko. Výkonné, bezpečné a zároveň dobre vyzerajúce auto. Ideálne ešte za skvelú cenu. Nie vždy je to však možné a často musíme pri výbere urobiť pár kompromisov.

Bezpečnosť

Síce nie je železným pravidlom, že väčší znamená automaticky bezpečnejší, príliš malé autá väčšinou veľmi bezpečné nie sú. Pokiaľ si na bezpečnosti dávate naozaj záležať, nechajte si radšej poradiť od odborníkov a prezrite si online testy havárií. Nemusíte si síce hneď kupovať pojazdný tank, ale určite nie je na škodu byť trochu opatrný. 

Na tomto mieste je dobre pripomenúť, že aj keď si vyberiete to najbezpečnejšie auto na trhu, stále sa vám oplatí uzatvoriť si dobré havarijné poistenie. Opatrnosti nikdy nie je dosť a nehodovosť na cestách je stále veľmi vysoká. Zo zákona je síce povinné uzatvorenie PZP, ale to vás chráni len čiastočne.

Cena auta

Znamená drahší automaticky lepší? Alebo platíte len za značku? Stopercentnú odpoveď vám asi nikto nedá, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že drahšie autá by mali byť aj kvalitnejšie. Na druhú stranu na jazdy po meste či krátke výlety pravdepodobne nebudete potrebovať hneď Maserati.

Nafta verzus benzín

Niekto má možno neobmedzený rozpočet a až tak mu nezáleží na tom, či za liter paliva zaplatí jedno alebo dve eurá. Každopádne, väčšinu ľudí to skutočne zaujíma. 

Pri výbere lacnejšieho paliva – nafty, volíte zároveň aj šetrnejší spôsob k životnému prostrediu. V tomto prípade platíte síce menej za palivo, ale väčšinou viac za prípadné opravy. Oplatí sa vám to teda predovšetkým v prípade, keď ročne najazdíte  viac ako 10 000 km.

Pri benzínových autách je to naopak. Máte síce drahšie palivo, ale opravy sú výrazne lacnejšie. Benzín sa preto vyplatí pre ľudí, ktorí ročne neurobia viac ako 10 000 km.

Opravy a dostupnosť súčiastok

Pokiaľ si kúpite auto značky, ktorá sa u nás už skoro nevyrába alebo nie je moc častá, môžete naraziť na problém s náhradnými dielmi. Môžu byť príliš drahé, je ťažšie ich zohnať a nie každý automechanik si s tým bude vedieť poradiť. Nesporná výhoda týchto áut spočíva vo výraznom znížení rizika krádeže jednotlivých dielov.

Keď si kúpite auto, ktoré je bežne dostupné v našej krajine, možno nebudete originálny, ale náhradné súčiastky nebudú žiadny problém a opravy auta budú určite ďaleko rýchlejšie a lacnejšie.

Dizajn automobilu

Samozrejme každý by ideálne chcel mať auto, s ktorého dizajnom je nadmieru spokojný. V tomto bode treba však byť opatrný a nevyberať si len podľa neho. Veľmi často sa totiž môže stať, že auto má síce nádherný dizajn, ale nie je veľmi bezpečné a ešte k tomu má obrovskú spotrebu.

Manuálne či automatické radenie

Sú krajiny, v ktorých autá na manuály skoro neexistujú a krajiny, kde je zase opačný trend. Obe možnosti majú svoje výhody.

Pokiaľ máte automat a stojíte v zápche, jediná vaša činnosť spočíva v pomalom pridávaní plynu. To je ďaleko príjemnejšie ako keď v zápche šoférujete auto na manuál.  Rovnako celková manipulácia je jednoduchšia, takže si ho často vyberajú starší ľudia, ktorých už tak nebaví šoférovať. 

Na druhej  strane je manuál v niektorých situáciách práve kvôli ručnému riadeniu bezpečnejší. Napríklad pri nízkych rýchlostiach na poľadovici si môžete cez rýchlosti lepšie korigovať jazdu.

Pomohli sme vám? Držíme palce pri výbere auta a prajeme veľa šťastných kilometrov. A nezabudnite si uzatvoriť pzp online, dnes je to možné už aj online!

Zdroj: PR článok
Odporúčame