Nové verzus ojazdené auto: Pozri si naše porovnanie a zisti, čo sa ti oplatí viac

mladý muž v aute

Bude pre teba lepšou voľnou nové, alebo jazdené auto? Možno ti s touto voľbou pomôžeme! (Zdroj: GettyImages)

#Máš odložené peniaze a rozmýšľaš nad kúpou auta? Pokiaľ sa ti podarilo usporiť dostatok financií, respektíve, máš pravidelný príjem, do úvahy okrem jazdeného vozidla prichádza aj nové. Ktoré sa ti oplatí viac?

Hneď na začiatok by si si mal odpovedať na základnú otázku – chceš ho kupovať v hotovosti, alebo na splátky/leasing? Práve pri kúpe na splátky si totižto môžeš dopriať nové, aj pokiaľ nemáš našetrených dostatok peňazí. Podmienkou však je mať pravidelný mesačný príjem a dostatočnú finančnú rezervu, aby ťa zbytočne nepriviedlo do nepríjemných finančných situácií. Keď si si odpovedal na to, ako chceš za svoje auto zaplatiť, poďme sa pozrieť na samotné rozdiely medzi novými a jazdenými kúskami.

Jazdené – voľba rozumu, alebo risk?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je jazdené vozidlo riskantnou voľbou. Môže to byť pravda, zároveň však nemusí. Všetko závisí od toho, aké si zvolíš. Vo všeobecnosti platí, že by si mal hľadať jazdenku z vyššej cenovej ponuky. Čo sa pod tým myslí? Povedzme, že sa rozhodneš zaobstarať si Škodu Fabiu 1. generácie. Niektoré kúsky zoženieš už od 800 eur, no pokiaľ chceš auto v dobrom stave, pozerať by si sa mal po tých, ktoré sú v cene aspoň 1 500 – 2 000 eur.

červené auto zaparkované na ulici
Auto z druhej ruky môže byť stále spoľahlivé a v lepšej cene.(Zdroj: Pixabay)

Pokiaľ nehľadáš najlacnejšie na trhu a na obhliadku si vezmeš skúsenejšieho kamaráta alebo mechanika, dobre urobíš. Risk minimalizuješ aj tým, že budeš voliť modernejšie jazdené autá s menším počtom najazdených kilometrov.

Rozhodnutie pre zlú kúpu a s ňou spojených problémov je najväčšie negatívum jazdeného auta. No je tu aj niekoľko výhod. V prvom rade, ho zoženieš za menej peňazí ako nové. Dobrú jazdenku si zaobstaráš aj za 3 000 eur, kým na najlacnejšie nové musíš mať viac ako dvojnásobok. Nehovoriac o tom, že napríklad za 9 000 eur môžeš mať slabo vybavené lacné nové auto, ale aj kvalitné, overené jazdené s niekoľkonásobne lepšou výbavou.

K benefitom patrí a nižší pokles hodnoty. Kým nové už počas prvých dní prevádzky stratí niekoľko stoviek až tisícok eur zo svojej hodnoty, z druhej ruky klesá na cene oveľa menej. Pokojne sa ti tak môže stať, že ho po roku používania predáš za takmer rovnakú cenu, za akú si si ho zaobstaral.

Plusy – možnosť kúpy už za menej ako 2 000 eur, pomalý pokles hodnoty, širší výber v danej cenovej relácii, lepší pomer výbava/cena

Nevýhody – riziko zlej kúpy, nečakané poruchy a následné vysoké servisné náklady

Nové – bez starostí

Hoci ti aj jazdené auto môže vydržať dlho a bezproblémovo slúžiť, nové je ešte väčšou istotou. Väčšina výrobcov poskytuje záruku aspoň na 4 roky a 100 000 kilometrov, takže môžeš niekoľko rokov jazdiť bez rizika poruchy a drahých opráv. Nové môžeš taktiež pomerne výhodne získať aj na splátky. Áno, na splátky môžeš mať aj jazdené, no v takom prípade podstupuješ väčšie riziko. Ku splátke sa ti totiž môže kedykoľvek pridružiť aj neočakávaný servisný výdavok, na ktorý by si mal byť finančne pripravený.

strieborný Volkswagen
S novým autom sa nemusíš báť neočakávaných výdajov (Zdroj: Pixabay)

K nevýhodám nového vozidla patrí horší pomer ceny a hodnoty. Na to, aby si si mohol dopriať výkonné a dobre vybavené auto, si musíš pripraviť ďaleko viac ako 10 000 eur. Taktiež je typická situácia straty hodnoty. Pokiaľ ho kúpiš za 20 000 eur, po štyroch rokoch ho ako jazdenku predáš povedzme za 10 000 eur, čo znamená, že finančná strata bude pomerne veľká.

Plusy – záruka, vysoká spoľahlivosť, najmodernejšie technológie, možnosť výhodného financovania

Mínusy – rýchla strata hodnoty, obmedzený výber v prípade menšieho rozpočtu

Čo bude najvhodnejšie pre teba?

Pokiaľ máš našetrených dosť peňazí v hotovosti, plus nejakú rezervu a potrpíš si na pekné, výkonné a dobre vybavené auto za výhodnú cenu, jazdenka môže byť ideálnym riešením. Naopak, nové vozidlo odporúčame každému, kto sa do tejto oblasti veľmi nevyzná a nemá čas riešiť servis a poruchy.

Samozrejme, všetko je relatívne. Vo výsledku je všetko na tvojich finančných možnostiach a preferenciách. Pokiaľ si dáš záležať na výbere, oba typy môžu byť skvelou voľbou.


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame