Plou, Matys, Idea – DROPBOX (recenzia)

Prezident Lourajder, Matys a Idea – tieto tri trueschoolové mená sa spojili a predstavujú nám projekt DROPBOX.

Pred vypočutím Dropboxu boli moje očakávania pomerne vysoké. Môže za to napríklad Matysov debutový album Matys, čo bol veľmi solidný projekt, ktorý napovedal kvalitnému pokračovaniu jeho kariéry. Taktiež rôzne emotívne momenty pri sledovaní života tejto trojice – vykradnutie štúdia TYNIKDY alebo otcovstvo Matysa a Ideu, ktorým touto formou obom srdečne gratulujem. U chalanov sme už mali možnosť vidieť, že takéto emočne silné situácie dokážu dokonale uchopiť vo svojich pesničkách a dať nám pocit, že sa v nich nachádzame s nimi (napr. mnoho momentov na albume Rap). Ďalší fakt, ktorý zvyšoval moje očakávania bol ten, že Dropbox vychádza na platni. Práve tento spôsob počúvania hudby mi pripomína pravý, nekompromisný rap, ktorý som od tohoto projektu očakával.

Album otvára najviac low-key časť albumu „Easy„, ktorá je čistý lyrický výlev rapperskej trojice. Popri veľmi minimalistickom beate sa nám v textoch predstavuje ťažná „téma“ celého projektu, ktorou je jednoducho rap. Rap, prečo je dôležitý, prečo je dôležitý pre chalanov, ako ho oni vnímajú a ako ich ovplyvňuje. Táto „všeobecná téma“ avšak neznie nejako nasilu vložená, ale naopak veľmi spontánne vychádzajúca už z prvého tracku.

Hneď na to album rozbieha skladba 1991, na ktorej ihneď zaujme Lourajderov oldschoolový west-coast beat. V tomto tracku chalani krásne dávajú do kontrastu život pseudorapperov so životom real rapperov, resp. ich vlastným. Nieje to však žiadny plač o tom, kto si čo zaslúži a kto je ako docenený, ale skôr satirický pohľad z hora na rapperov, ktorí neprídu do klubu, aby si nezašpinili svoje nové boty.

rapperi so selfie stickom fotia nové účesy, za peniaze malých detí krásne nové tenisky – Plou.

Ďalej prichádza príjemne schladenie vo forme Kým Dýcham. Ide o pomalý track s nádherným beatom od Ideu, ktorého basa sa vám okamžite vryje do hlavy. Chalani vám v tomto tracku ukážu kúsok svojej reality, ich vízie a ciele, resp. čo robia, kým dýchajú. Čerešničkou na torte je spevavý refrén Matysa, ktorý do pesničky dokonale sedí a dopĺňa pomalý vibe Ideovho inštrumentu.

Mohlo by ťa zaujímať:  Je toto jeden z najlepších storytellingov od Gleba? (VIDEO)

Dropbox opäť naberá na tempe trackom Pod Kontrolou, ktorú tvorí špinavý boom-bapový beat a tok barov bez upínania sa na nejakú konkrétnu tému. Jednoducho slovný náklad bez refrénu, ktorý ale akosi do seba zapadá a je stále pod kontrolou. Je až fascinujúce, ako ma táto trojica dokáže baviť takmer 4 minúty bez akejkoľvek pauzy, no pri tom všetko čo robia je, že ukazujú svoj talent.

Pow Pow je track, v ktorom sa opäť bavíme o rape, o jeho vplyve na chalanov a ako ho vlastne vnímajú. Všetci to samozrejme opäť pojali vlastným spôsobom a výsledok je pocit pozerania sa na rap ich očami. Pri tomto songu musím spomenúť aj Inphyho chytľavý beat, ktorý však nie je typickým boom-bap beatom – stačí si to vypočuť.

rap je nahlas tak, že neslyšíme střelbu v hoodu – Idea

Ďalší pohľad na rapovú scénu prichádza na skladbe Wannabe, ktorá vás okamžite vtiahne svojím výnimočným, temným no zároveň pomerne rôznorodým beatom. V tomto tracku sa bavíme o tzv. „wannabe rapperoch“, čo síce zo začiatku môže znieť ako opakovanie 1991, no to avšak rozhodne nie je tento prípad. Vo Wannabe chlapci rozoberajú rapperov, ktorí si o sebe myslia, že sú na scéne jedineční a špeciálni, no pri tom sú len ďalší trendy duplikát toho, čo práve fičí. Opäť track, s ktorým sa dá názorovo veľmi ľahko stotožniť – stačí ak aspoň trošku sledujete našu rapovú scénu.

jakeby vlastnej mame robíš sane, bože, si k*kot medzi kozami – Matys

Blížiac sa ku koncu Dropboxu opäť spomalíme a spoznáme môj najobľúbenejší singel tohoto projektu, Parazol. Musím vyzdvihnúť všetko, čo sa týka tohto tracku. Temná a atmosferická produkcia od producenta Hey Emil – minimalistické bicie s temným synthom a tichou flautou v pozadí, temný a tvrdý rap chalanov, ktorý poukazuje na naozajstnú tvrdosť života bez akéhokoľvek prikrášlenia. Táto skladba ma vťahuje do tmavého daždivého dňa, z ktorého avšak nechcem odísť.

já sem svúj vlastní ježíš a můj bůh ma pravdu a tvůj bůh ma Bentley – Idea

V pomalom a temnom tempe už ostaneme a tento projekt zakončí track Havran. V prvom rade musím oceniť už klasicky dobrú produkciu od Fattea, no taktiež referenciu na temnú Poeovú báseň Havran, ktorej tému uchopia chalani po svojom, ale veľmi dobre. Prezradím vám len, že každý máme v svojom živote nejakého havrana.

Dropbox moje očakávania nie len že naplnil, dropbox moje očakávania ďaleko predčil. Po viacerých vypočutiach sa mi ťažko hľadá negatívum s výnimkou toho, že chcem takejto kvalitnej hudby počuť viac. Tento projekt spĺňa presne to, čo od seba očakáva – pol hodina pravého rapu, bez pózy, bez kopírovania a naháňania trendov – a to všetko popri veľmi kvalitnej produkcii.

Mohlo by ťa zaujímať:  TOP 5 songov, ktoré majú v názve "Mám p*či"

Ak ťa baví rap, Dropbox si rozhodne nenechaj ujsť.

10/10

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.