Ženy v Európe od 15. novembra pracujú zadarmo: Muži za rovnakú prácu stále zarábajú viac

Na každé euro, ktoré zarobia muži, ženy zarobia iba 87 centov (Zdroj: Pixabay/Tumisu)

#Deň rovnosti odmeňovania v EU tento rok pripadol na 15. november. Práve od tohto dňa až do konca roka Európanky pracujú prakticky zadarmo. Môže za to platová nerovnosť. Ako uvádza euronews, ženy v Európskej únii dostávajú za rovnakú prácu v priemere o 13 percent nižšie mzdy, než muži.

Na Slovensku je rozdiel ešte vyšší

K zjednoteniu platov žien a mužov dochádza len pomaly. Za posledných desať rokov sa rozdiel medzi nimi znížil iba o 2,8 %. V Európskej únii zarábajú ženy v priemere o 13 % menej, než ich kolegovia na rovnakých pozíciách, no medzi jednotlivými krajinami sú výrazné rozdiely.

Až v jedenástich krajinách je nepomer platov ešte vyšší. V Litve a Estónsku dokonca presahuje 20 percent. Rozdiely v mzdách sú vyššie, než európsky priemer, aj na Slovensku. Mzdy Sloveniek sú nižšie priemerne o 15,8 percenta. To znamená, že ženy u nás pracujú zadarmo už od štvrtého novembra. Naopak najvyrovnanejšie mzdy dostávajú muži a ženy v Luxembursku. Tam je rozdiel pod úrovňou jedného percenta.

Platová nerovnosť je neakceptovateľná

„Rovnaká práca si zaslúži rovnakú mzdu, to je základným  princípom Európskej Únie. Nespravodlivé rozdiely v mzdách žien a mužov sa nedajú vyriešiť bez zmeny štrukturálnych nerovností v spoločnosti.“ Uviedli v spoločnom vyhlásení eurokomisárky Věra Jourová a Helena Dalli.

Štáty Európskej únie vyzvali k tomu, aby ženám a mužom poskytli možnosti si rovnomerne rozdeliť pracovné a rodinné povinnosti a tiež k tomu, aby zabezpečili dostupné predškolské vzdelávanie. Až 7,7 milióna žien nepracuje kvôli tomu, že sa musí starať o deti alebo iných členov rodiny.

Podľa eurokomisárok je tiež potrebné čím skôr zaviesť nariadenie o platovej transparentnosti. Pre zamestnancov by tak bolo jednoduchšie domáhať sa svojho práva na vyrovnanú mzdu. Z prieskumu Eurobarometer vyplynulo, že 9 z 10 obyvateľov EU pokladá to, že ženy dostávajú za rovnakú prácu nižšiu mzdu, za neakceptovateľné. 64 % z nich by uvítalo, keby spoločnosť, v ktorej pracujú, zverejňovala  priemerné výšky platov podľa typu práce a pohlavia.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame