Evka a Matúš vytvorili na Slovensku unikátny koncept: Potešili milovníkov rastlín, táto je menej náročná ako kaktus!

plantizia

Zdroj: Instagram/plantizia)

#Evka a Matúš sú krásny mladý pár, ktorý spája láska k prírode, ekológii a rastlinkám. Spoločne založili firmu Plantízia, kde nie len predávajú rastlinky, ale aj pomáhajú ľuďom starať sa o ne.

Máte blízko k rastlinám, bolo to tak vždy, alebo kedy sa zrodila vaša láska ku kvetom?

Podvedome sme asi cítili lásku k rastlinám už od mala, keďže domovy oboch našich rodín zdobili rastliny. Najviac sme si to uvedomili, keď sme boli ubytovaní niekde, kde nebola v izbe žiadna a celý priestor pôsobil akosi menej útulne. Už chvíľu po tom, čo sme sa spoznali sme spolu presádzali a spoločne rozširovali našu zbierku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PLANTIZIA izbové rastliny (@plantizia)

Kedy a ako vznikol nápad založiť Plantiziu? O čo v tomto projekte vlastne ide?

Pôvodne Plantizia vznikla len ako voľnočasové hobby. Bolo to ešte v roku 2017. Na našom instagramovom profile sme zdieľali fotografie našich rastlín, svoje skúsenosti s ich pestovaním a tiež rôzne zaujímavosti. Postupne sme sa od tých tradičných dostali až k rôznym netradičným a raritným druhom. Zaujímali nás tie, ktoré sa v tej dobe dali vidieť len v botanických záhradách. Teraz nás veľmi teší, že viaceré z nich môžeme ponúkať v našom obchode.

Podnikanie pôvodne vôbec nebol náš cieľ, skôr sme chceli rozšíriť myšlienku toho, že je dôležité mať doma alebo v kancelárii zeleň a tiež pomôcť ľuďom s tým, ako sa o rastliny správne starať. Po čase sa ľudia začali pýtať či im nepredáme odrezky alebo dokonca celé rastlinky, ktoré sa bežne u nás nedali zohnať. Začali sme teda navštevovať rôzne predajné eventy, kde za nami ľudia mohli prísť. Ľudia sa čoraz častejšie pýtali či máme e-shop. Dnes to už budú tri roky odkedy sme si vytvorili našu web stránku s e-shopom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PLANTIZIA izbové rastliny (@plantizia)

Pred rokom sme otvorili aj kamennú predajňu s názvom Prírodno – Plantizia na rohu Štúrovej a Jesenského ulice v Bratislave. Z nášho obchodu ľudia odchádzajú s vhodnou rastlinkou pre nich, oboznámení ako sa o ňu starať. Ak majú akékoľvek ďalšie otázky, môžu nám napísať na Instagram, Facebook či e-mail a radi im poradíme.

Čím sa podľa vás líši od iných kvetinárstiev?

Rastlinky do nášho obchodu poctivo vyberáme a selektujeme najlepšie kúsky. Záleží nám na tom, aby zákazníkom dlho vydržali, a teda v kamennej predajni spoločne vyberáme druhy vhodné do ich domácich podmienok. Na e-shope zas nájdu špecifické kategórie, ako napríklad do tieňa, vhodné pre začiatočníkov, do domácnosti s domácimi miláčikmi – teda také, ktoré nie sú jedovaté pre psy, mačky a iné domáce zvieratá. Všetky naše znalosti tiež zdieľame zdarma online na našom Instagrame, Facebooku a blogu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PLANTIZIA izbové rastliny (@plantizia)

Náš koncept bol v čase jeho vytvorenia jedinečný. Priniesli sme na slovenský trh mnoho druhov, ktoré sa tu bežne nedali zohnať. Doteraz prinášame každý týždeň novinky či už zo sveta rastlín alebo dizajnových črepníkov. Mnohokrát naše aktivity či ponuku iné kvetinárstva skopírujú, avšak vtedy už pripravujeme ďalšie novinky.

Kamenná predajňa Prírodno – Plantizia je tiež netradičným spojením. Ako aj názov napovedá, je to tam naozaj prírodné. V jednej časti obchodu nájdete množstvo kvetov a v druhej zas prírodnú kozmetiku tých najlepších slovenských, ale aj zahraničných značiek.

Čo je na vašej práci najkrajšie a čo vás na nej baví najviac?

Najkrajšie sú pre nás usmiate tváre našich zákazníkov a obrovské množstvo správ s prejavenou spokojnosťou. Práca s ľuďmi nás nabíja energiou a práve zákazníci nás stále posúvajú vpred. Mnohí sa k nám vracajú a stretnutia v obchode sú vždy príjemné. Na sociálnych sieťach zas už viacerých poznáme po mene a keď nám pípne správa, už podľa mena vieme, aké rastlinky má daný človek doma. Obaja sme kreatívne založení, a tak sme radi, že veľká časť našej práce je tvorba fotiek, videí, textov, nikdy sa nenudíme.

Príjemne nás prekvapilo, keď sme od našich zákazníkov dostali blahoželanie k meninám či zásnubám. Vytvorila sa veľmi milá komunita ľudí. Keď ešte bol svet pred koronou, viacerí naši zákazníci sa aj spoznali na našich swapoch odrezkov či workshopoch a vznikli tak nové kamarátstva.

A čo naopak vnímate, ako najväčšiu výzvu?

Našim najväčším problémom je nedostatok času. Niekedy si vymyslíme toľko nových vecí a mrzí nás, že nestíhame všetky zrealizovať. Teraz tiež odosielame mnohonásobne viac rastliniek, ako kedysi a nestačíme na všetko. Náš tím sa rozrástol o viacero nových členov, ktorí nám pomáhajú, či už v obchode alebo s doručovaním. Práca je psychicky aj fyzicky náročná. Obsahuje veľa administratívy, mnoho času trávime za počítačom a telefónom, skoro nonstop komunikujeme so zákazníkmi a obchodnými partnermi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PLANTIZIA izbové rastliny (@plantizia)

Veľa času tiež trávime fyzickým prenášaním tovaru z nášho skladu do obchodu, kde máme okrem predajnej plochy len minimálny úložný priestor. Ďalej, samozrejme, sadením, chystaním a balením zásielok a obsluhovaním zákazníkov. Sú dni, keď sme nonstop na nohách. Náročnejšie sú aj interiérové výsadby do kancelárií, ktoré pozostávajú z obhliadok, vytvárania vizualizácií, osadenia rastlín a potom pravidelnej údržby. Aj napriek tomu, by sme ju nevymenili za žiadnu inú.

Všimli sme si, že organizujete aj rôzne workshopy. Ako prebiehajú?

Aktuálne kvôli pandemickej situácii klasické workshopy neorganizujeme. Aktuálne pre firmy ponúkame virtuálne workshopy. Prebiehajú tak, že účastníkom doručíme naše DIY sety na výrobu rastlinného terária. Na kameru ukazujeme postup výroby a účastníci si doma pri počítači podľa toho postupne skladajú vlastné terárium. Sety na terárium spoločne s návodom na výrobu sa dajú objednať aj samostatne na našom e-shope. Za normálnych okolností sme organizovali workshopy u nás v obchode, pre firmy ako teambuilding v priestoroch firmy či na rôznych eventoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PLANTIZIA izbové rastliny (@plantizia)

Účastníci sa tak naučia, aké rastlinky sú vhodné do terária, aj ako kombinovať rôzne druhy. Potom sa vytvárajú dekoračné vrstvy z rôznych kamienkov a pieskov. Nakoniec sa zasadia rastlinky a vrchná vrstva terária sa nadekoruje kamienkami alebo kôrou.

Aké druhy je možné u vás zakúpiť? Pestujete ich všetky sami?

V našej ponuke sa vystriedalo už viac ako 300 druhov rastlín. Našimi stálicami sú riasogule, rastlinné teráriá, vzdušné rastliny tillandsie a rôzne nenáročné druhy rastlín ako monstery, fikusy, zamioculcasy, filodendróny, svokrine jazyky a mnohé iné. Pre skúsenejších pestovateľov mávame pravidelne rôzne druhy kalateí, maránt, papradí či iných vlhkomilných rastlín. Pravidelne prinášame aj zaujímavé sukulenty, ako starček alebo lampášik. V našej ponuke sa objavujú aj rôzne zberateľské kúsky, ktoré však máme zväčša len v menšom množstve, a teda sa rýchlo vypredajú.

Na začiatku sme si všetky rastlinky pestovali len sami. Aktuálne však kvôli veľkému dopytu máme množstvo rastliniek aj od našich overených dodávateľov. Všetky kusy však poctivo selektujeme, vyberáme pekné a zdravé kusy. Kým sa dostanú do predaja, strávia nejaký čas u nás, kde sa o ne staráme.

Existuje nejaké univerzálne/zlaté pravidlo pri starostlivosti o kvety?

Pri zalievaní platí pravidlo radšej menej ako viac a pri svetle zas naopak, lepšie svetlejšie miesto ako tmavšie. Každá rastlinka je iná a má teda iné nároky na pestovanie. Môže sa stať, že napríklad dva pothosy budú položené vedľa seba a zalievané rovnako a jednému to bude stačiť a druhý bude ukazovať znaky preliatia.

V ponuke môžeme nájsť izbové rastliny, ale aj menej bežné druhy. Medzi ne patria aj riasogule. O čo ide a ako sa o ne starať?

Riasogule sú sladkovodné rastliny, pôvodom z Japonska. Sú označované za najmenej náročnú rastlinku na svete. Stačí ich mať v studenej vode a prežijú s vami mnoho rokov len s úplne minimálnou starostlivosťou. Pochádzajú z dna Japonských riek a jazier. Nájdené však boli aj na Islande či v Škótsku. Vznikajú tak, že kúsky rias gúľajúce sa po dne sa postupne na seba nabaľujú a vytvoria pekný guľatý tvar, ktorý si potom udržia.

Vodu im za normálnych okolností stačí meniť raz za dva. V prírode sa do guľového tvaru formujú prirodzene. Doma im pomáhame jemným gúľaním v dlaniach, pri vymieňaní vody. Sú nenáročné na svetlo, keďže v prírodnom prostredí na dne rieky nesvieti priame slnko, budú spokojné aj na tmavšom mieste. Viacerí zákazníci nám potvrdili, že rybky sa s riasoguličkami hrali. Krevetky zas okusovali vytŕčajúce časti a veľmi sa z nich tešili.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PLANTIZIA izbové rastliny (@plantizia)

Mnohých určite zaujmú aj Tillandsie – vzdušné rastliny. Ako je možné, že dokážu prežiť bez substrátu?

Tillandsie majú na svojom povrchu jemné chĺpky zvané trichómy. Vďaka nim cez celý povrch tela príjmajú vlahu a tiež živiny. Korene im slúžia len na zachytenie sa, nečerpajú cez ne živiny. Preto nemusia byť ani zasadené v substráte. Pochádzajú z Ameriky a pre ich zaujímavosť si ich obľúbili pestovatelia po celom svete.

Staroslivosť o ne je iná, ako o bežné rastlinky, keďže nežijú v pôde. Je vhodné umiestniť ich na kúsok dreva či kameň. Majú radi svetlé miesta bez priamych ostrých slnečných lúčov. Buď ich treba pravidelne, ideálne každý deň, rosiť mäkkou vodou, alebo raz za týždeň namočiť približne na hodinku do mäkkej vody a potom otriasť prebytočnú vodu a opäť rastlinku naaranžovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PLANTIZIA izbové rastliny (@plantizia)

Veľa ľudí odrádza od nákupu rastlinky práve to, že sa o ňu nebudú vedieť dobre postarať, alebo im ich veľa pred tým zahynulo. Ktoré rastlinky sú podľa vás najmenej náročné?

Medzi najmenej náročné rastlinky určite patriua už spomínané riasogule, keďže im stačí len raz za dva týždne vymieňať vodu. Z klasických listnatých rastlín sú veľmi odolné, nenáročné a vhodné aj pre neskúsených pestovateľov napríklad svokrine jazyky, zamioculcas, kaktusy a sukulenty. Z ťahavých rastlín sú nenáročné na pestovanie napríklad pothosy a philodendrony.

Ako vás ovplyvnil koronavírus? Vymysleli ste, ako dostať kvety k zákazníkom?

Už počas prvej vlny sme začali organizovať pravidelné rastlinné rozvozy po celom západnom a strednom Slovensku. Doteraz týmto spôsobom pravidelne doručujeme a je to jeden z najbezpečnejších spôsobov dopravy. Tiež sme na e-shop pridali možnosť dopravy cez Zásielkovňu a vďaka nej môžu mať ľudia balíček už na druhý deň. Počas zimných mesiacov sme pridali výhrevné telesá, ktoré si môžu zákazníci pridať do balíčkov a tak sa nemusia báť chladu počas prepravy.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame