Prekvapenie v Slnečnej sústave: Existencia novej planéty je plná otáznikov

Dilema o deviatej planéty by mohla byť čoskoro vyriešená (Zdroj: Freepik/freepik)

#Slnečná sústava, po vylúčení Pluta, ukrýva už iba osem planét. V súčasnosti sa začína polemizovať o existencii „stratenej“ deviatej planéty. Potencionálna planéta so svojim objavením priniesla mnoho otázok. Tajomný objekt, ktorého existenciu vedci pripisujú pohybu transneptunických telies, je však potrebné ešte poriadne preskúmať.

Zvrat na začiatku nového tisícročia

Hoci mala naša Slnečná sústava kedysi deväť planét, Pluto bolo v roku 2006 oficiálne vylúčené. Astronóm Mike Brown, ktorý stál za preradením Pluta mimo planét, dostával niekoľko rokov nenávistné dopisy o tom, prečo to urobil. 

Od tohto momentu bežní ľudia, ale aj vedci, riešia existenciu deviatej planéty vo veľkom. Rôzne skupiny podporujú konšpirácie, ktoré sa domnievajú dokonca o tom, že iné planéty okrem Zeme neexistujú. „Niektorí ľudia veria, že deviata planéta existuje. Iní sú zasa presvedčení, že neexistuje. Je to na dlhé debaty, ktoré eskalujú situáciu medzi názormi ľudí,“ uviedli odborníci.

Debata by však mohla byť čoskoro vyriešená. Predpokladá sa, že koncom roku 2025 by mohli byť všetky domnienky podložené faktami. V tom čase totiž odborníci plánujú zaviesť do prevádzky nový teleskop, ktorý bude schopný preskúmať celú dostupnú oblohu.

Záhada neznámeho telesa

„Od roku 1846, kedy bol objavený Neptún, navrhlo existenciu rôznych typov planét najmenej 30 astronómov, no vždy sa mýlili,“ upozornil Konstantin Batygin, ktorý je Brownovým kolegom a profesorom planetárnej vedy Kalifornského technologického inštitútu.

Vysvetlil, že akékoľvek teleso, ktoré obieha okolo Slnka za dráhou Neptúnu je z hľadiska astronómie definované ako „transneptunické“. „Nikdy som si nemyslel, že budem podporovať existenciu dôkazov o transneptunickej planéte, ale verím, že na rozdiel od predošlých pokusov máme naozaj pravdu,“ dodal.

Batygin spolu s Brownom patrí už viac ako 10 rokov k najväčším zástancom existencie deviatej planéty. Inšpirovala ich štúdia kolegov z Washingtonu, ktorý opísali druhy niekoľkých transneptunických objektov. „Najviac nápadným vizuálnym dôkazom zostáva ten najstarší z nich – fakt, že všetky najvzdialenejšie objekty za Neptúnom majú dráhy smerujúce jedným smerom,“ ozrejmil Brown.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Desivý pohľad na záhadu z Marsu: Neuveríš, akú zvláštnosť ukrývajú najnovšie snímky

Pôvod deviatej planéty

Deviata planéta je podľa Batygina „nadzemské“ teleso, ktorého hmotnosť je asi 5-krát väčšia ako hmotnosť našej planéty. Obežnú dobu telesa pritom odhaduje niekde medzi 10-tisíc až 20-tisíc rokmi.

„To, čo z predpovedania pomocou simulácie nedokážeme vypočítať, je miesto, kde sa nachádza na svojej obežnej dráhe a taktiež jej zloženie. Vysvetlenie je zatiaľ také, že je to akási menšia verzia Uránu alebo Neptúnu. Pravdepodobne jedno z jadier, ktoré sa podieľalo na tvorbe týchto planét,“ uviedol odborník.

Získavanie nových dôkazov

Aby astronomický tím mohol získať viac dôkazov, bude potrebný rozsiahlejší výskum. V ňom by im mal pomôcť nový širokouhlý teleskop, na ktorom sa v súčasnosti už pracuje. Vedci z Národnej vedeckej nadácia USA a Stanfordovej univerzity by ho mali uviesť do prevádzky približne o rok. Teleskop s názvom Vera C. Rubin Observatory bude vybavený špeciálnou digitálnou kamerou a bude stáť na hore vysokej 2700 metrov v severnom Chile.

„Ide o teleskop novej generácie, ktorý bude každých niekoľko dní prehľadávať celú dostupnú oblohu. Možno sa mu podarí nájsť priamo planétu deväť, čo by bol fantastický záver pátrania a otvorenia novej historickej kapitoly. Ale aj keby neobjavil jediný nový objekt, bude môcť aspoň preveriť hypotézy o deviatej planéte,“ uviedli vedci.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame