Patrí rap do rádia a chýba Slovensku skutočné rapové médium tohto typu? (Komentár)

Rádio

Patrí rap do rádia? (Zdroj? YouTube.com/Milion Plus + Rádio Europa 2)

#Spojenie rádia a rapu sa ešte pred pár rokmi zdalo na Slovensku ako utópia. Konzervatívnych poslucháčov a konzervatívnych MC’s však vystriedala moderná generácia vedená kreatívnymi umelcami, ktorí sa mainstreamu neboja.

„Ale veď rap do rádia nepatrí…“

Nuž, túto vetu mnohí z nás už zrejme počuli. Moja otázka znie: prečo nie? Rapový žáner sa v domácich končinách za posledných 10 rokov posunul do úplne inej roviny, v akej bol. To, čo nám ukazoval Rytmus ešte v roku 2009, sa stalo najmä vďaka nemu úplne bežné a dnešný rap sa komercie nebojí, ani ju nedosudzuje. Žáner už nestojí na striktných a vulgárnych názoroch, ktoré ale v konečnom dôsledku vždy hovorili pravdu, no posunul sa do nového levelu.

Moderní interpreti využívajú v rape prvky R’n’B, Disca, Popu, ale aj iných žánrov a nové releasy sa neboja experimentov. To, že rap absolútne ovládol hudbu na Slovensku, asi dodávať nemusím. Už roky je to hudobný žáner číslo jedna a ako číslami, tak ani kvalitou sa na neho nechytá takmer nič, čo domáca scéna produkuje. A podotýkam, žáner číslo jedna tu nemá pevné korene ani v jednom rádiu. Nie je to zvláštne?

„O rádio nestojím…“

Áno, ja viem, že sme túto vetu počuli z úst mnohých popredných interpretov. Pochopiteľne, tí úspešnejší skutočne rádio nepotrebujú, pretože rozvoj streamov im zabezpečuje dostatočné príjmy a komerčný úspech aj bez neho. Na druhej strane, pozorovať môžeme aj fakt, že ak niektoré z komerčných rádií občas zaradí do playlistu nejakého rappera, takmer vždy ho to poteší a so skúsenosťou sa podelí aj s fanúšikmi. Videl som to už niekoľkokrát. Nehovoriac o rozhovoroch.

Doba sa posunula a na propagáciu hudby sa dá využívať už mnoho iných prostriedkov, no silné rádio vie stále urobiť svoje. Podľa informácií, ktoré priniesol Trend začiatkom roka, rádiá denne počúva 2,3 milióna Slovákov. Aj keď tu hovoríme o klesajúcej tendencii, stále to je takmer polovica národa. Predstavte si, aké silné by mohlo byť rapovo ladené rádio, ktoré by si nemali problém naladiť aj mladí ľudia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Poznáš slovenské a české rapové albumy len podľa coverov? (2. ČASŤ)

Forma propagácie pre mladých umelcov

Mnohí si to už zrejme nepamätajú, no aj taký Yzomandias začínal svoju kariéru s YZO Show na rádiu Spin, kde sa u neho pravidelne vystriedalo niekoľko hostí. Príde mi to ako ideálny príklad toho, ako sa interpret dokáže formovať a zviditeľniť, práve prostredníctvom rádia. O to lepšie, keď poslucháčom prinesie zaujímavý formát, ktorý tu dnes chýba.

Je faktom, že doba sa zmenila a opäť sa vrátim k tomu, že dnes existujú rôzne platformy, kde sa dá hudba propagovať jednoduchšie a zrejme aj menej nákladne, no stále mám pocit, že tento typ média u nás chýba. Na Slovensku je v súčasnosti veľké množstvo osobností, ale tiež mladých MC’s, ktorí by mohli fanúšikom aj skrz takéto médium posúvať zaujímavé formáty, rozhovory, live sessions a mnoho iného.

Nepozerajme na rap cez prsty

Asi jediné médium, kde dostáva(l) rap väčší priestor, je rádio FM. Program Bez Pózy pôsobil počas etapy, keď tam bol Otec Mirec, ako pekný príklad implementácie žánru do rádiosféry. Bohužiaľ, momentálne tejto relácii, aspoň podľa môjho názoru, chýba väčší obzor a nadhľad, čím sme sa vrátili o krok späť. V konečnom dôsledku tu ale môžeme hľadať akúsi inšpiráciu, ktorá by mohla byť prvým krokom k tomu, aby sme prestali ignorovať rap v komerčnej sfére.

Rap má dnes oveľa širšiu pôsobnosť a oveľa širšie publikum, ako pred niekoľkými rokmi. Nevidím jediný dôvod, prečo by sa malo na najsilnejší hudobný žáner pozerať cez prsty a blokovať ho kvôli stereotypom. Za seba dúfam, že sa raz nájdu peniaze, kompetentní ľudia a chuť vytvoriť niečo pre kultúru, ktorá okupuje popredné miesta v kvalitatívnych, ale aj číselných rebríčkoch skrz celým Slovenskom.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame