Päť dôležitých zásad spánkovej hygieny

pixabay.com

 

V mnohých prípadoch si večer ľahnete do postele s tým, že ani po dlhšej dobe neviete zaspať a len tak sa prevaľujete. Zapríčinené to môže byť viacerými faktormi, ktoré na vás pôsobia počas dňa, ale aj tým, čo robíte pár hodín pred samotným spánkom.

Niektorí ľudia to potom riešia radikálnejšie a keď sa im nedarí zaspať, zatiahnu záclony a užijú tabletku na spanie. Pritom by možno stačilo dodržiavať pár jednoduchých vecí, z ktorých by ste si časom mohli urobiť dobrý zvyk.

Obmedzte prísun kofeínu

Od neskorých popoludňajších hodín nepite kávu, colu a podobné nápoje či potraviny, ktoré by mohli obsahovať veľké množstvo kofeínu. Chápeme, že v mnohých prípadoch sa ho neviete vzdať. Lenže práve to je najčastejšia príčina zhoršeného zaspávania. Pôsobí povzbudivo a ruší spánok.

Vyhradený priestor

Spálňa slúži na odpočinok, regeneráciu síl a pohlavný život. Televízia ani jedlo do nej nepatria. Práve naopak, by ste si v tejto miestnosti mali dopriať maximálne súkromie a inštalovať kvalitné rolety, ktoré vás asi najspoľahlivejšie uchránia od ruchu vonkajších vnemov.

pixabay.com

Nejedzte veľké porcie jedla

Ani ťažká strava nie je na večer príliš lahodná, preto by ste si mohli odpustiť aspoň veľké porcie jedla. Tiež by ste si mohli určiť odstup jedenia pred spánkom na tri až štyri hodiny.

Primeraný pohyb

Ak chcete rýchlo zaspať, mali by ste si počas dňa dopriať miernu aktivitu. Tesne pred spaním však určite necvičte, radšej sa vyberte na krátku prechádzku a nadýchajte sa čerstvého vzduchu.

Psychická pohoda

Aj vaša myseľ by pred spaním nemala riešiť ťažké a zložité situácie, ktoré by vás len rozrušili. Naopak, snažte myslieť na niečo príjemné, čo vám robí radosť a zbavíte sa tak stresu z bežného dňa. Ráno vstanete svieži, oblečiete si pohodlné spodné prádlo a pomaly sa môže začínať nový, lepší deň.

Odporúčame