VIDEO Títo páni strach z výšok rozhodne nemajú: Dvojica paraglajdistov preletela slávny priesmyk v Himalájach

Jedinečné miesto na paraglajding v Indii. Zdroj: John Stapels / Red Bull Content Pool

#Niektorým z nás sa hlava zatočí už len pri umývaní okien na prvom poschodí paneláku. Športovci Thomas de Dorlodot a Horacio Llorens tento pocit zrejme vôbec nepoznajú. V závratných výškach a príšernom počasí sa rozhodli prekonať priesmyk Rohtang v Himalájach.

Kto je Wim Hof? Šialený rekordman pláva pod ľadom a po snehu behá bosý, naučí to aj teba

Celá táto cesta aj s výstupom bola dlhá 350 kilometrov a vďaka tomuto výkonu sa dvojica zaradila na prvé miesto medzi paraglajdistami, ktorým sa podarilo takúto vzdialenosť prekonať.

Thomas De Dorlodot Horacio Llorens sa pripravujú na zoskok. Zdroj: John Stapels / Red Bull Content Pool

Odvážny duch, ktorého lákajú dobrodružstvá, sa u Thomasa a Horacia objavil už v roku 2011, keď sa rozhodli odštartovať vlastný projekt s názvom SEARCH. Cieľom bolo cestovať po svete a objavovať rôzne adrenalínové kuriozity. Následne sa tieto miesta spracúvali vo forme dokumentárneho filmu, ktorý mal ostatných inšpirovať.

Thomas De Dorlodot a Horacio Llorens sa zohrievajú počas chladnej noci. Zdroj: John Stapels / Red Bull Content Pool

Rekord z Himalájí rozhodne nepatrí medzi prvé, ktoré dvojica získala. V roku 2008 sa belgičan Thomas stal prvým paraglajdistom, ktorý preletel ponad Machu Picchu. Španiel Horacio v roku 2012 vytvoril svetový rekord pre tzv. „nekonečný skok“, pri ktorom vyskočil z helikoptéry nad Guatemalou vo výške 6000 metrov a urobil neskutočných 568 otočiek.

Thomas De Dorlodot a Horacio Llorens vystupujú na horu. Zdroj: John Stapels / Red Bull Content Pool

Koncom roku 2019 sa dvojica vybrala do Indie, aby uskutočnila svoj plánovaný let. Počas dlhého a náročného výstupu bolo nutné zápasiť so skutočne nepriaznivým počasím. Thomas a Horacio museli mat tiež presné výpočty a pri lete nesmeli prekročiť nadmorskú výšku 6500 metrov, pretože by potrebovali špeciálne kyslíkové masky a taktiež by ich mohli postihnúť silné turbulencie.

Thomas De Dorlodot a Horacio Llorens sa pripravujú na zoskok. Zdroj: John Stapels / Red Bull Content Pool

Let sa aj napriek nepriaznivostiam podaril a obaja si tak mohli užiť nezabudnuteľný výhľad na Indiu vo výške 6200 m.n.m. Pre Red Bull X-Alps Horacio Llorens svoje pocity opísal takto:

„…bol som ohromený nádherou a farebnosťou krajiny podo mnou, počas letu nad Bir-Billing a Manali. Všade bolo veľké množstvo zelených alejí, stromov a divokých zvierat. Zrazu sa však, keď sme sa dostali nad ľadový priesmyk Rohtang Pass, všetko zmenilo. Všade boli obrovské skaly, úzke údolia, vysoké pohoria a len veľmi málo dediniek. Boli sme v samom srdci Himalájí a ten pocit bol jednoducho úžasný!“

Výbava Thomasa De Dorlodota a Horacia Llorensa na rekordný zoskok. Zdroj: John Stapels / Red Bull Content Pool

Ak si chceš pozrieť celú cestu dvoch odvážlivcov, ich pocity a ako všetko prebiehalo, klikni na video nižšie.

Zdroj: Red Bull Content Pool
Odporúčame