#Boj s klimatickou zmenou a skleníkovými plynmi je nekonečné trápenie ľudstva. Hoci sa väčšina z nás snaží produkciu oxidu uhličitého vo veľkom minimalizovať, stále to nestačí na to, aby sme sa nadobro zachránili. Redukovanie škodlivých plynov je problém, ktorý netrápi len životné prostredie, ale aj svetovú ekonomiku. Vedci však teraz prichádzajú s riešením, ktoré by mohlo pomôcť v boji proti tomuto problému.
Zakonzervovanie plynu
Ako uvádza portál Business insider, vedci prišli na spôsob, ktorým by mohlo byť možné uchovať oxid uhličitý v hornine pod oceánom. Na tento účel by sa mali vybudovať zvláštne plošiny, ktoré by dokázali doslovne „pumpovať“ do kameňov spomínaný plyn. Poháňať by ich mali veterné turbíny, no o tomto kroku sa ešte diskutuje. Vedci to považujú za nezmysel, pretože pri tomto spôsobe odstraňovania nežiadúceho plynu z atmosféry by podľa nich dochádzalo práve k jeho nadbytočnej produkcii.
Vstreknutie do hornín pod oceánom pôsobí síce jednoducho, no na svete je len málo miest, ktoré by vyhovovali takémuto procesu. Projekt je, okrem toho, aj finančne veľmi nákladný – jeho výsledná cena sa odhaduje na približne 56 miliónov eur. Podľa odborníkov by však malo ísť o jedinečný spôsob, ktorý by nás mohol zachrániť.
Fyzikálne princípy
Proces by prebehol úplne prirodzene. Podľa slov výskumníkov sa to už pomaly aj deje – čadičové horniny, ktoré sú plné kovov dokážu ľahko zachytiť oxid uhličitý a chemicky sa s ním spájajú, pričom vznikajú uhličitanové minerály.
Voda, ktorá obsahuje tento typ hornín naplnených spomínaným plynom, dokáže zmineralizovať plynné skupenstvo na pevnú formu, ktorá zostáva ukrytá hlboko na oceánskom dne.
Sme zachránení?
Vedci už pomaly uvažujú nad lokalitou, ktorá by sa stala pilotným miestom pre veľké testovanie. Do úvahy pripadá západné pobrežie Kanady, ktoré je dobre preskúmané geologickými a vedeckými expertízami. O dne oceánu sa vie dostatok informácií, ktoré by mohli celý proces uľahčiť.
Na prelomovú záchranu sa ale nespoliehaj. Zatiaľ ide len o prototyp, ktorý bude veľmi finančne neistý a technicky náročný. Projekt musí získať dostatočnú ekonomickú podporu, aby sa funkčnosť tohto nápadu mohla otestovať v praxi. Vedci však veria v ľudstvo a dúfajú, že sa im projekt podarí spustiť do dvoch rokov.
Zdieľať na