Známe overovanie identity môže byť minulosťou: Robot ho dokáže ľahko oklamať

Príchod a rozvoj umelej inteligencie bezpochýb ovplyvňuje všetky oblasti tvojho života (Zdroj: Freepik/elef89)

#Otravné overovanie identity na niektorých weboch pozná každý z nás. Odsúhlasenie pravidiel a potvrdenie toho, že nie si robot, je už rutinou pri každej registrácii či vyplňovaní formulárov. Určite si videl niekoľko zábavných obrázkov, ktoré znázorňovali robotické rameno, ktoré tento súhlas odškrtlo. Tento raz však ide o absolútne iného, šikovnejšieho robota, ktorý dokáže pomocou umelej inteligencie obísť celý systém.

AI v hlavnej úlohe

Príchod a rozvoj umelej inteligencie bezpochýb ovplyvňuje všetky oblasti tvojho života. Využíva sa v čoraz viac sférach, ktoré ovplyvňujú fungovanie sveta. Tak by to malo byť aj tento raz, kedy by AI mohla zapríčiniť zmiznutie systému CAPTCHA, ktorý určite poznáš z rôznych webových stránok.

Ako uvádza zdroj, čoskoro by sa mohol dočkať svojho konca, pretože efektívnosť jeho fungovania už prestáva mať zmysel. To, či sa dočká výrazného upgradovania, alebo sa nadobro vytratí, zostáva zatiaľ nezodpovedanou otázkou.

Známy test

Inovácia nemusí byť vždy dobrým riešením. Spomínaný zdroj uvádza, že najnovší experiment výskumníkov zo Spolkovej polytechnickej univerzity v Zürichu zistil, že pri použití správnych metód a postupov je umelá inteligencia schopná vyriešiť prakticky akýkoľvek rébus.

V rámci experimentu vylepšili model AI, ktorý bol schopný spracovávať obrázky testov na takej úrovni ako človek. Experiment ho vystavil známemu systému reCAPTCHA v2 od spoločnosti Google, ktorý zahŕňa známy výber políčok s objektmi. 

 

Umelá inteligencia s „vlastným rozumom“

V rámci experimentu výskumníci nastavili systém tak, aby sa špecializoval na rozpoznávanie typických objektov v úlohách reCAPTCHAv2 – išlo napríklad o rozlíšenie obrázkov vyobrazujúcich autá, mosty či semafory. Následne výskumníci vytrénovali svoj model pomocou 14-tisíc obrázkov.

Testovanie dokonca odhalilo, že model nemusí byť presný na 100 percent – systém počíta aj s ľudskými chybami a ponúka opakované pokusy, vďaka čomu vytrénovaný robot zvládol test úspešne.  Ak sa aj pomýlil, typicky vedel zvládnuť vyriešiť nasledujúci rébus. Výsledok môže teda znamenať, že najpoužívanejší systém overovania používateľov bude možno čoskoro naozaj potrebovať výrazné zmeny.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na Slovensko prichádza európsky unikát: Otvára sa prvá stredná škola umelej inteligencie

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame