Snívaš o tom, že by si sa prepravoval vlastným lietadlom? Izraelský start-up ti možno splní želanie

Prototyp osobného elektrického lietadla AIR ONE z Izraela

Osobné elektrické lietadlo AIR ONE je prototypom blízkej budúcnosti (Zdroj: Airev)

#Inovácie menia svet a ponúkajú možnosti, ako búrať stereotypné vzorce. Technológie sa vyvíjajú šialeným tempom a na svete je tak nový, zaujímavý start – up. Na svoje konto si ho môže pripísať izraelská spoločnosť AIR, ktorej cieľom je priblížiť leteckú dopravu k masám súkromných cestovateľov.

Prototyp AIR ONE je už v testovacej fáze

V uplynulých rokoch viaceré spoločnosti predstavili svoje prototypy elektrických leteckých zariadení. Prioritne sa však zameriavali na uplatnenie v rastúcom sektore mestskej leteckej mobility. Izraelský start – up sa odlišuje a jeho snahou je vytvoriť priestor pre široké masy ľudí.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ AIR Rani Plaut tvrdí, že „prevažná väčšina trhu sa orientuje na komerčnú stránku ako elektrické taxíky alebo autobusy. AIR s vlastnou technológiou je privátnou a dostupnou formou leteckej dopravy pre väčšinu ľudí“.

Predstava spoločnosti zahŕňa možnosť cestovania na krátke vzdialenosti vysoko nad mestskou dopravou alebo na rekreačné výlety. Pripúšťajú, že je pred nimi ešte veľa regulačných prekážok, ktoré musia odstrániť.

Lietadlo AIR ONE dokáže preletieť asi 160 kilometrov na jedno nabitie, pričom odvezie dve osoby. Letecký výcvik je krátky, používateľ je v podstate obklopený softvérom, aj keď to neznamená, že lietadlo lieta samo. eVTOL (electric vertical take-off and landing) je vo svojej testovacej fáze, nedávno však dosiahol kľúčový míľnik.

Dokončili prvý bezpilotný let lietadla, ďalší test bude prebiehať už aj s účastníkom na palube. Po schválení všetkých povolení spoločnosť očakáva uvedenie na trh na konci roku 2024. Základná cena lietadla sa bude pohybovať okolo 140 tisíc EUR.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame