Oplatí sa ti kúpiť auto na LPG? Prezradíme ti, koľko ušetríš a čo ťa môže zaskočiť

LPG auto

Autá na LPG ti môžu priniesť veľa výhod (Zdroj: GettyImages)

#Zdajú sa ti ceny benzínu či nafty privysoké a hľadáš spôsoby, ako jazdiť lacnejšie? Zaujímavou voľbou môže byť auto na LPG, teda skvapalnený ropný plyn. Ten stojí približne o polovicu menej ako benzín. Avšak, je skutočne tak výhodný, ako sa zdá? Prinášame ti prehľad tých najdôležitejších faktov, ktoré sa oplatí poznať.

Aké autá môžu jazdiť na LPG?

Na LPG sa dá prestavať prakticky každé auto s benzínovým motorom. Dokonca, ak by si chcel, na spaľovanie LPG môžeš teoreticky prerobiť aj naftové vozidlo. Úpravy by však boli veľmi drahé, preto sa s takýmito prestavbami veľmi často nestretneš.

Auto, motor
Na LPG sa dá prestavať prakticky každé auto s benzínovým motorom (Zdroj: Pixabay.com/BruceEmmerling)

Prestavba na LPG sa oplatí hlavne v prípade jednoduchších atmosférických motorov, ktoré majú nepriame vstrekovanie paliva. Vtedy zvyčajne stojí 700 – 1000 eur. Všetko sa však odvíja od komplikovanosti motora a mnohých ďalších faktorov. Po prerábke si budeš môcť ovládačom v interiéri prepnúť, či bude auto spaľovať benzín alebo LPG.

Praktický tip: Pri motoroch s priamym vstrekovaním paliva je prerábka drahšia a komplikovanejšia, zvyčajne stojí viac ako 1000 eur. Dobre si preto zváž, či sa ti investícia do nej oplatí.

Nové autá s pohonom LPG

Ak nechceš riešiť prerábku auta na LPG, môžeš si zakúpiť vozidlo, ktoré je týmto systémom vybavené už od výroby. Nové modely s LPG pohonom dnes ponúka napríklad Dacia. Aj pri nich platí, že si vieš príslušným ovládačom prepínať, či auto pôjde na plyn alebo benzín.

Hlavné výhody LPG pohonu

Asi najväčšou výhodou LPG je nižšia cena. Pri výpočte úspory však mysli na to, že keď auto spaľuje LPG, zvyčajne má o 10 – 20 % vyššiu spotrebu. Napríklad, kým pri jazdení na benzín máš spotrebu 7 l/100 km, keď prepneš na plyn, spotreba môže narásť na 7,7 – 8,4 l/100 km. Aj napriek tomu však pekne ušetríš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Plánuješ kúpu ojazdeného auta? Pozor na klamárov, všímaj si tieto veci!
Palivo, Tankovanie
Asi najväčšou výhodou LPG pohonu je nižšia cena (Zdroj: Pixabay.com/IADE-Michoko)

Príklad: Pri dnešnej cene paliva ťa 1000 km v benzínovom aute so spotrebou 7 l/100 km vyjde na približne 109 eur. Rovnakých 1000 km by ťa pri LPG pohone a spotrebe 8,5 l/100 km vyšlo na približne 63 eur.

Lepší chod motora

Veľkou výhodou je tiež to, že LPG má vysoké oktánové číslo, čiže 103 – 111. Pri jeho spaľovaní je motor tichší a produkuje menej škodlivých emisií. Plus, LPG nevytvára uhlíkové usadeniny na komponentoch motora, ktoré skracujú ich životnosť. A v neposlednom rade, ak do auta natankuješ plnú nádrž benzínu aj LPG, dokážeš bez zastavenia na čerpačke neraz s ľahkosťou prejsť aj viac ako tisíc kilometrov.

Nevýhody LPG

LPG, ktoré môžeš natankovať na slovenských čerpacích staniciach, sa skladá prevažne zo zmesi propánu a butánu. Tieto plyny sú ťažšie ako vzduch, takže sa nedajú ľahko odvetrávať. Z tohto dôvodu je autám s LPG zakázaný vstup do podzemných garáží. To je vcelku nepríjemné hlavne v prípade, že bývaš vo väčšom meste, kde majú bytové domy často parkovacie miesta v podzemných garážach. Nehovoriac o nákupných centrách.

Nákladnejšia údržba a menší kufor

Nádrž na LPG je zvyčajne namontovaná v kufri auta, takže zmenšuje jeho využiteľný priestor. Tiež mysli na to, že LPG systém si vyžaduje pravidelnú údržbu. Firmy, ktoré sa zaoberajú jeho montážami, odporúčajú vykonávať pravidelné prehliadky raz ročne alebo aspoň každých 30 000 kilometrov. Ak sa náhodou niečo pokazí, oprava ťa môže stáť viac ako v prípade klasického benzínového motora.

Kufor, Motor, Automobil
Nádrž na LPG zmenšuje využiteľný priestor kufra (Zdroj: Pixabay.com/Devolk)

Nezabúdaj: Raz za desať rokov je potrebné vymeniť nádrž na plyn, čo ťa môže stáť v priemere 250 až 400 eur.

Väčšinou však platí, že kúpa auta s LPG pohonom alebo prerábka benzínového vozidla na LPG je z hľadiska prevádzkových nákladov skutočne výhodná. Ak veľa jazdíš, investícia do prestavby sa ti môže vrátiť už po jednom roku. A tankovanie nie je žiaden problém, keďže na Slovensku máme LPG stojany na väčšine čerpacích staníc.

Chcel by si mať auto na LPG pohon?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame