Pomoc ľuďom bez domova nikdy nebola jednoduchšia: Tieto šikovné ohrievače hrejú prakticky zadarmo

bezdomovec

Šikovný ohrievač stojí len pár eur (Zdroj: Pexels/MART PRODUCTION)

#Teploty sú v týchto mesiacoch poriadne nízke. Ľudia bez domova tak majú svoju životnú situáciu ešte ťažšiu, ako zvyčajne. Pokiaľ sa nedostanú do nocľahárne, často sa môže stať, že na ulici zomrú v dôsledku podchladenia. Od roku 2000 do roku 2019 zomrelo celosvetovo v dôsledku podchladenia takmer 5 miliónov ľudí. Práve takýmto tragickým nehodám by sa však mohlo predísť vďaka šikovným ohrievačom, ktoré si môžeš vyrobiť doma aj ty.

S myšlienkou a kompletným návodom prišla americká skupina Heater Bloc. „Projekt nebol ničím novým, bol vyvinutý v priebehu rokov v mnohých rôznych formách,“ napísali členovia HeaterBloc, kolektívu so sídlom v Portlande, informuje portál VICE. Vydali tiež praktickú príručku pre stavbu ohrievačov, ktorá je na internete voľne dostupná pre každého. „Začína sa nápadom, potom sa na ňom stavia. Vyvíja sa, šíri, žije si vlastným životom. Tento rok sme mali to šťastie, že sme sa rozhodli pre bezpečný a nákladovo efektívny dizajn.“

Ohrievače sú veľmi lacné

„Je ťažké predstaviť si, aký je to pocit byť v zime bez domova,“ napísali členovia HeaterBloc. „Neprehliadnuteľný chlad, ktorý vám naplní pľúca ľadom a znecitliví vám končatiny. Vlhký chlad, ktorý vyčerpáva telo, taký, že by si urobil čokoľvek, aby si unikol.“ Takýmto tragickým podmienkam musí čeliť množstvo ľudí. Šírením praktických myšlienok sa však dá pomôcť.

Ohrievače stoja v prepočte približne šesť eur. Môžu sa používať na varenie aj ohrievanie malých vnútorných priestorov celé hodiny. Ak sa ohrievač prevráti, plameň automaticky vyhorí a pri správnom vetraní je riziko otravy oxidom uhoľnatým minimálne, pretože izopropylalkohol horí čisto.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame