Antivaxeri sú hrozbou, očkovania sa boja viac ako vírusu: Ak vakcínu neprijme dosť Slovákov, korona tu môže byť navždy

Očkovanie

Na Slovensku je stále množstvo odporcov potrebného očkovania (Zdroj: Unsplash.com/CDC)

#Antivakcinačné hnutie je tak staré, ako očkovanie samo. Vždy sa našli jeho odporcovia, ale v posledných rokoch sa začalo radikálne zväčšovať. Doba internetu, dezinformácii a paniky im iba nahráva. Nový koronavírus, ale môže poriadne zamiešať karty. Zničí koronavírus antivaxerov, alebo oni zničia snahu zbaviť sa ho?

Mnoho odborníkov predpovedá hlavne prvý scenár. Nálady spoločnosti sa začínajú postupne meniť, a to podľa prieskumov verejnej mienky zhromaždených VCP (Vaccine Confidence Project), ktorá sa zaoberá postojmi k imunizácii vo svete. Keď vykonávali prieskum medzi Francúzmi v roku 2018, až tretina opýtaných si myslela, že vakcíny sú nebezpečné. Momentálne by sa proti Covid-19 nedalo zaočkovať iba 18 %. V susednom Rakúsku, Británii a aj Austrálii sú tieto čísla dokonca jednociferné. V Taliansku hnutie takmer úplne zaniklo.

Na Slovensku nie sme očkovaniu až natoľko naklonení. Podľa prieskumu agentúry Go4Insight by bola proti až štvrtina, čo by mohlo predstavovať problém pre kolektívnu imunitu. Úplne istých si je len 30 %. Ostatok buď nevie, alebo si nie sú o tom ešte stopercentne presvedčení.

Pohľad zdravotnej sestry s rúškom
Podľa prieskumu agentúry Go4Insight by bola proti očkovaniu až štvrtina Slovákov (Zdroj: Unsplash.com/Ani Kolleshi)

V USA začínajú proti nemu bojovať, aj keď je vakcína ešte ďaleko. Boja sa násilného nedobrovoľného očkovania. Vyhlasujú, že keď sa dáme zaočkovať, tak vláda začína vlastniť naše vlastné telo a predsa nič cennejšie nemáme. Sarah, mamička z Benbrooku, dokonca vyhlásila: „Bojím sa viac očkovania, ako toho že by som chytila samotný vírus.“ No nie všetci v Amerike sa na to pozerajú rovnako. Donald Trump, ktorý bol v minulosti voči očkovaniu skeptický, sa začal dožadovať vakcín.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Atheist Republic (@atheistrepublic)

Najväčšou a najsilnejšou zbraňou antivaxerov sú hoaxy a nepravdivé či zavádzajúce informácie. Proti nim sa rozhodli bojovať aj sociálne média. Napríklad WhatsApp zakazuje rozposielať naraz v jednom čase správu viac ako 5 ľuďom. Aj napriek tomu si stále musíme dávať pozor pri preverovaní pravdivosti správy a hlavne sledovať jej zdroje.

U nás sa proti očkovaniu rázne postavil člen NR SR a predstaviteľ ĽSNS, Marian Kotleba. Vo svojom videu, ktoré zverejnil na youtube, vyjadruje strach z toho, že by sme okrem vakcíny pri očkovaní dostali aj čip. Celé to podopiera predpoveďou z biblie: Kto neprijme čip, nebude môcť ani obchodovať, nebude môcť predávať, nebude môcť nakupovať, nebude môcť robiť takmer nič.


Nový prieskum o vakcinácii na Slovensku: Čím horšie na tom ľudia sú, tým je ich ochota očkovať sa menšia


Na čo vtipne zareagoval komik Jakub Gulík. Medzi známe osobnosti, ktoré sa postavili proti očkovaniu proti koronavírusu patrí aj úspešný tenista Novak Djokovič. V jednom rozhovore uviedol: „Nechcem byť nútený dať si vpichnúť vakcínu, aby som mohol cestovať.“ Reagoval tak na výzvy, aby boli tenisti zaočkovaní, nech sezóna môže pokračovať kedykoľvek.

Srbský epidemiológ vyhlásil: „Ako jeden z jeho najvernejších priaznivcov si želám, aby som mal možnosť mu vysvetliť dôležitosť a prínos imunizácie obyvateľstva. Teraz je už neskoro, keďže si vytvoril mylné predstavy.“ Djokovič sa obraňuje tým, že síce nie je odborník, ale vie, čo je pre jeho telo najlepšie a bude pokračovať v skúmaní tejto problematiky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Novak Djokovic (@djokernole)

Je dôležité, aby sme sa dali zaočkovať, ak chceme spomaliť šíreniu vírusu, ktorý nám zabraňuje v normálnom živote. Očkovanie je naozaj efektívne iba pokiaľ sa vytvorí takzvaná imunita „stáda“. Tá vznikne, iba keď má v sebe protilátky dostatočné percento ľudí. Vďaka tomu sa rýchlosť šírenia chorôb spomaľuje a chránime ľudí, ktorí nemôžu zo zdravotných dôvodov očkovanie podstúpiť. Ak ho odmietne veľké množstvo ľudí, tak je imunita podstatne oslabená.

Ideálne je, ak je zaočkovaných minimálne 95 % obyvateľstva, inak začína klesať. Práve preto začal byť v roku 2019 opäť problém s osýpkami. Pokiaľ by na Slovensku vakcínu odmietlo až 40 % populácie, tak by sme sa korony nemuseli zbaviť vôbec. Aj keď ešte nie je dôkladne preskúmaná, odborníci sa zhodujú, že bez očkovania proti nej by život nikdy nebol taký ako pred tým.

Treba si uvedomiť to, že tento vírus je naozaj nebezpečný. Netreba hazardovať so svojím životom a životmi ostatných. „Výrazný nárast ochoty dať sa zaočkovať pravdepodobne súvisí so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou a narastajúcimi obavami z epidémie,“ hovorí Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame