Vieš, odkiaľ máme na Zemi vodu? Odpoveď je úplne iná, ako by si si na prvý pohľad myslel

more

Vieš, odkiaľ je na Zemi voda? (Zdroj: Pexels/Kellie Churchman)

#Nič na Zemi nemôže žiť bez vody. Pôvod vody na Zemi je teda pôvodom života v slnečnej sústave (a vesmíre), ako ho poznáme. Všeobecne uznáva teória, že jedným z možných mechanizmov na vzniku vody bol náraz asteroidov a komét nesúcich vodu do našej planéty, keď bola Zem, ako ju poznáme dnes, oveľa mladšia. Zistenie skutočnej teórie, ktorá by vysvetľovala, kde a ako náš svet získal vodu, môže byť kľúčom k nájdeniu života na iných svetoch.

Nová analýza hornín zozbieraných z Mesiaca a privezených na Zem počas éry misií Apollo však naznačuje, že to tak v skutočnosti nemusí byť. Mesiac sa môže zdať zvláštnym miestom na hľadanie zemskej vody. Je to prašný, suchý a nie je vôbec mokrý objekt vo vesmíre. Ako sa však ukázalo, v skutočnosti je skvelým miestom na štúdium histórie Zeme. Mesiac sa sformoval, keď sa dva masívne objekty – jeden približne veľkosti Marsu, druhý o niečo menší ako náš vlastný svet – spojili a premenili na gule, ktoré sa neskôr stali Zemou a jej Mesiacom.

História vzniku Zeme a Mesiaca

Na pochopenie histórie systému Zem-Mesiac pred obrovským dopadom sa tím vedcov pozrel na tri mesačné vzorky, ktoré vykryštalizovali pred 4,3 až 4,35 miliardami rokov, pričom skúmali dva izotopy: prchavý a rádioaktívny izotop rubídium-87 a stroncium-87.

Najmä izotop sa považuje za dobrý príklad na pochopenie správania látky, akou je voda. Je zaujímavé, že analýza vedcov odhalila, že v systéme Zem-Mesiac bolo veľmi málo stroncia-87, dokonca aj pred obrovským dopadom. To naznačuje, že ako proto-Zem, tak aj druhý objekt – Theia boli silne ochudobnené o tieto prchavé prvky. Dá sa teda usúdiť, že prchavé vyčerpanie napokon nebolo výsledkom obrovského dopadu asteroidov, ako hovorí hypotéza spomínaná na začiatku.

Náraz ich zbavil prchavých látok

Podľa hypotézy obrovského dopadu, tento obrovský náraz pred 4,5 miliardami rokov pripravil Zem a Mesiac o ich prchavé látky. Preto je podľa tohto modelu Mesiac taký suchý a v porovnaní s inými objektmi v slnečnej sústave, ktoré majú vodu, je veľká časť Zeme tiež dosť suchá, najmä ak vezmete do úvahy jej veľkosť.

To znamená, že rôzne distribúcie prchavých látok na Zemi a Mesiaci boli pôvodom ešte z pôvodných objektov, proto-Zeme a Theie, čo by mohlo vysvetľovať, prečo je Zem vlhkejšia. Toto vysvetlenie tiež naznačuje, že obe telesá sa pravdepodobne vytvorili v rovnakej oblasti slnečnej sústavy.

„Existovalo len niekoľko druhov materiálov, ktoré sa dali spojiť, aby vytvorili Zem a Mesiac,“ vysvetľuje kozmochemik Lars Borg.„Pravdepodobne to boli obe veľké telesá, ktoré sa sformovali v približne rovnakej oblasti, ktorá sa náhodou stretla o niečo viac ako 100 miliónov rokov po sformovaní slnečnej sústavy… ale mali sme šťastie, že sa im to podarilo.“

Hoci to spochybňuje niektoré akceptované názory na formovanie Zeme a Mesiaca, úhľadne to vysvetľuje pôvod prchavých látok v systéme Zem-Mesiac, hovoria vedci. Zohľadňuje rozdiely v ich nestálych pomeroch a vysvetľuje podobnosti pomerov izotopov.

Zem sa s vodou už zrodila

Podľa tímu výskumníkov z Národného laboratória Lawrence Livermore je teda najpravdepodobnejším vysvetlením vody na našej planéte to, že Zem sa vytvorila so svojou vodou. Inými slovami, bolo to tu celý čas. „Zem sa buď zrodila s vodou, ktorú máme, alebo nás zasiahlo niečo, čo bola v podstate čistá voda, v ktorej nebolo veľa iného,“ vysvetľuje kozmochemik Greg Brennecka.

Pamäť Zeme na túto udalosť časom vyprchala, ale keďže Mesiac nemá platňovú tektoniku ani počasie, geologické dôkazy neerodujú rovnakým spôsobom. To neznamená, že tam hore neexistujú vôbec žiadne procesy. Nárazy iných objektov a predchádzajúca sopečná činnosť môžu zmeniť aj mesačný povrch.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame