Objav z doby železnej: Archeológovia boli zaskočení jedinečnou vykopávkou

Kúsky z doby železnej vzbudili veľkú pozornosť (Zdroj: Freepik/freepik)

#Počas výkopových prác sa často objavia nálezy, ktoré nikto neočakáva. To je aj prípad prípravy pozemkov pre stavbu diaľnice v Dánsku, kde archeológovia našli historický unikát. Neuveriteľne cenné predmety boli súčasťou starých budov, ktoré na mieste v minulosti stáli. Po tisíckach rokoch ich objavili a určili ich pôvod.

Neuveriteľný objav

Ako uvádza portál Heritage Daily, v blízkosti Hedenstedu v Dánsku, archeológovia náhodne objavili vzácne staroveké zbrane z doby železnej. Odkryli ich pozostatky budov, ktoré pochádzajú zo 6. storočia pred Kristom. Na mieste odborníci našli viac ako 100 predmetov, medzi ktorými boli kopije, meče a iné nástroje, ktorými sa, pravdepodobne, vtedajší ľudia bránili.

Nálezisko sa okamžite stalo centrom pozornosti historikov. V lokalite v minulosti objavili viaceré živočíšne pozostatky, zvyšky keramiky či kúskov osobných vecí. Odborníci už s istotou potvrdili, že sa tu musela v minulosti nachádzať významná osada.

„Už prvé prieskumy naznačovali, že to bude niečo veľkolepé. Nájdené kúsky však prekročili naše očakávania – už len počet nájdených zbraní je ohromujúci, no najviac ma fascinuje pohľad na spoločenskú štruktúru a každodenný život ľudí v dobe železnej. Cítim sa tak blízky k ľuďom, ktorí tu pred 1500 rokmi žili,“ uviedol Elias Witte Thomasen z Vejle Museums pre spomínaný portál.

Miesto historických artefaktov

Portál Good News Network pripomína, že na mieste bolo tiež zakopané aj primitívne vojenské vybavenie, ktoré sa používalo nielen na lov zvierat, ale aj na boj v bitkách. Doposiaľ bolo vykopaných 119 kopijí a oštepov, 8 mečov, 5 nožov, 3 ostré šípy a časť sekery.

Predpokladá sa, že predmety mali v tom čase nesmiernu hodnotu a autori ich, pravdepodobne, vyrábali celé mesiace. Nájdené zbrane sa nachádzali vo zvyškoch budov v Løsning Søndermark v obci Hedensted. Okrem toho sa na mieste našli aj dva akési prstence, konské uzdy a viaceré neidentifikovateľné železné kúsky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bol Winston Churchill? Slávny britský štátnik ako prvý použil známu slangovú skratku

Kde sa nástroje vzali?

Archeológovia naznačili, že zbrane by mohli byť súčasťou rituálnej obety, pri ktorej boli zámerne uložené do dier a následne zamurované do budovy. „Tieto ložiská naznačujú slávnostné alebo obetné rituály, ktoré boli často spojené s príbytkom náčelníka,“ vysvetlili archeológovia.

Odborníkov čaká teraz veľké pátranie. Ďalšie štúdie presnejšie určia, či boli zbrane vyrobené miestnymi obyvateľmi kmeňa, alebo boli v čase historického konfliktu prevzaté ako suveníry z bojov a následne uchovávané ako korisť.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, HeritageDaily.com, GoodNewsNetwork.com
Odporúčame