#Naša planéta ukrýva mnohé zaujímavé zákutia. Niektoré z nich zostávajú neobjavené aj stovky rokov, inými sa môžeš pokochať stále. Takmer každú chvíľu pribúdajú nové a nové objavy, ktoré vyrážajú dych aj skúseným vedcom. Tak je to aj v prípade unikátneho podzemného lesa, ktorý v minulosti objavili v Číne.
Záhadný závrt
Vedci v Leye Fengshan, v Globálnom geoparku UNESCO, objavili unikátny závrt. Jeho rozmery odhadujú približne na 306 metrovú dĺžku, 150 metrovú šírku a 192 metrovú hĺbku. Záhadný les, ktorý pôsobí ako fantasy krajina, objavili ešte v roku 2022 v Číne. Obrovská staroveká záhada dostala pomenovanie „tiankeng“ alebo „nebeské jamy“.
Oblasť je podrobená intenzívnemu výskumu od čias, kedy bola objavená. Jej územie tvoria predovšetkým karbonátové horniny s vysokým obsahom uhličitanu vápenatého, ktoré vznikli v období devónu až permu. Nachádza sa tu mnoho jaskýň a aj najdlhší prírodný most na svete.
The #ancient #forest world discovered more than 600ft below the surface in huge #sinkhole in #China Guangxi Zhuang,was found by scientists in Leye Fengshan UNESCO Global Geopark
It’s reported to be 306m in length, 150m in width and 192m in depth pic.twitter.com/zHUGaAsL6y— Hans Solo (@thandojo) August 22, 2023
Objavujú neobjavené
Podľa výskumov, ktoré doposiaľ prebehli, vedci predpokladajú, že závrt obsahuje mnohé staré stromy a rastliny, medzi ktorými by sa mohli nachádzať aj také druhy, ktoré doposiaľ ľudstvo nepozná. „Neprekvapilo by ma, keby sa zistilo, že v týchto jaskyniach sa nachádzajú druhy, ktoré veda doteraz nikdy nepopísala,“ uviedol pre Live Science vedúci expedície Chen Lixin. To, čo sa podarí vedcom v tajomných zákutiach pod zemou objaviť, zostáva zatiaľ otázkou.
Ultimátna hra prírody
Spomínaný zvrt, ktorý sa zároveň považuje za najväčšiu krasovú jamu na svete, je jedným z troch desiatok, ktoré boli objavené v tejto oblasti. Nachádza sa v Xiaozhai Tiankeng a úplné dno je v hĺbke až 662 metrov. Je však jedinečným v tom, že má jedinečne vyvinutý ekosystém a jeho niektoré stromy dosahujú výšku až 40 metrov.
Vznik týchto podzemných unikátov je dokonalou hrou prírody. Závrty často vznikajú rozpúšťaním horninového podložia podzemnou vodou, najmä na križovaní tektonických štruktúr, systémov puklín a trhlín. Takéto krasové jamy môžeš nájsť všade po svete, dokonca aj na našom malom Slovensku.
Zdieľať na