#Otázky o nekonečnom vesmíre sú takmer nevyčerpateľné. Pre laickú verejnosť môže byť náročné pamätať si všetky novinky, ktoré z astronomických výskumov prúdia takmer rýchlosťou svetla. Novinka, ktorú tento raz odhalili vedci je však prelomová a rozhodne sa ti oplatí si ju zapamätať. Na rozpínanie vesmíru si posvietili odborníci, ktorí odhalili, čo by mohlo ovplyvňovať jeho rast.
Význam temnej energie
Ako informuje portál LiveScience, astronómovia mali odhaliť indície, ktoré prezradili viac o fungovaní vesmíru. Temná energia, ktorá je akousi záhadnou silou poháňajúcou rozvoj vesmíru, by mala byť prepojená s čiernymi dierami. Táto energia tvorí takmer trištvrte zloženia vesmíru a hoci to nie je potvrdené, predpokladá sa, že vznikla počas Veľkého tresku pred 13,8 miliardami rokov. Jej funkcia je prostá – slúži na rozpínanie a rast kozmu.
V posledných rokoch niektorí astronómovia navrhli radikálnu teóriu, že namiesto toho, aby bola táto energia rozptýlená všade v priestore, môže pochádzať priamo z jadier obrovských čiernych dier. Návrh bol však odborníkmi zamietnutý, pretože sa zdal až príliš extravagantný.
Novinky z vesmíru
Štúdia, ktorú spomína portál Live Science, prišla s prvými znakmi toho, že by medzi temnou energiou a čiernymi dierami predsa len mohlo byť akési prepojenie. Výskumný tím, ktorý sa prípadom zaoberal zistil, že „súlad medzi narastajúcou hustotou temnej energie a rastúcou hmotnosťou čiernych dier, keď vesmír starne.“ Tieto výsledky autori štúdie pôvodne publikovali 28. októbra v Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.
„Ak sa pýtate, kde vidíme v neskoršom vesmíre gravitáciu takú silnú ako na jeho začiatku, odpoveďou sú centrá čiernych dier. Je možné, že to, čo sa stalo počas inflácie, prebieha naopak – hmota masívnej hviezdy sa pri gravitačnom kolapse mení na temnú energiu, akoby šlo o malý Veľký tresk v opačnom smere,“ uvádza Gregory Tarlé, profesor fyziky na Michiganskej univerzite, v štúdii.
Na stope za pravdou
Výskumníci sa pustili do pátrania po pravde. Na hľadanie indícií využili prístroj s názvom Dark Energy Spectroscopic Instrument na 4-metrovom teleskope Nicholasa U. Mayalla v Arizone. Ten dokáže mapovať mesačné polohy miliónov galaxií, čo umožní astronómom skúmať to, ako sa vesmír rozpínal už v minulosti a odhadovať hustotu temnej energie podľa rýchlosti súčasného rozpínania.
Aby lepšie porovnali údaje o temnej energii v súvislosti s rastom čiernych dier, urobili zaujímavé pozorovanie, ktoré prebiehalo v rôznych štádiách vesmíru. „Tieto dva javy sa zhodovali – keď sa v dôsledku zániku masívnych hviezd tvorili nové čierne diery, množstvo temnej energie vo vesmíre narastalo správnym spôsobom,“ povedal profesor fyziky Duncan Farrah.
Prelomové zistenie
Ak sa skúmané predpoklady potvrdia, mohli by pomôcť odborníkov vyriešiť takzvaný Hubbleov problém, ktorý riešia už dlhé dobu. Podľa spomínaného portálu Live Science de o „rozpor medzi rôznymi meraniami expanzie vesmíru, ktoré ukazujú na rôzne rýchlosti v závislosti od miesta pozorovania, pričom tento nesúlad v meraniach ohrozuje naše súčasné chápanie vesmíru.“
Napriek podrobnému skúmaniu nového objavu vedci zdôrazňujú že na záverečné ustanovenia a oficiálne zábery bude potrebné omnoho väčšie skúmanie a experimenty s prístrojom Dark Energy Spectrocscopic Instrument. „Základná otázka, či čierne diery predstavujú temnú energiu a či sú prepojené s vesmírom, ktorý obývajú, už nie je len teoretická otázka. Teraz ide len o experimentálnu otázku,“ vyhlásil profesor Tarlé.
Zdieľať na