Bohatý otec, chudobný otec: Tieto základy finančnej gramotnosti ťa v škole nenaučia

peniaze

Vieš efektívne narábať so svojimi financiami? (Zdroj: unsplash.com)

#Narodil sa do chudobnej rodiny na Havaji a počas života našiel recept, ako šikovne zbohatnúť. Svoj príbeh vyrozprával Robert T. Kiyosaki v dnes už svetoznámej knihe Bohatý otec, chudobný otec, ktorá vyšla už v 40 jazykoch a s nákladom viac ako 32 miliónov kópií. Mnohí hovoria, že by mala patriť k povinnému čítaniu, pretože polopate vysvetľuje dôležité základy finančnej gramotnosti. Čo ťa v knižke Robert naučí?

Poctivá práca vs. poctivý biznis

Robertov biologický otec bol rozhľadený, no chudobný učiteľ, ktorého si, samozrejme, veľmi vážil. Jeho život však zásadne ovplyvnil aj bohatý otec jeho priateľa Mika, ktorý pôsobil ako skúsený investor a podnikateľ. Obaja „otcovia“ mu vštepovali odlišné návyky narábania s peniazmi a na ich porovnaní založil aj svoj knižný bestseller.

„Chudobný otec“ tvrdí, že by sme mali zarábať v stabilnej práci a verí, že miera úspechu závisí hlavne na poctivom štúdiu a dobrej výchove. „Bohatý otec“ naopak radí, aby si si našiel takú prácu, vďaka ktorej sa naučíš, ako funguje podnikanie a skutočné zarábanie peňazí. Verí tiež, že majetok je výsledkom viacerých zdrojov príjmu.

peniaze euro bankovky
Cieľom je naučiť sa, ako budú tvoje peniaze zarábať samé na seba (Zdroj: Unsplash.com/Lena Balk)

Keď peniaze pracujú

„Chceš celý život pracovať pre peniaze, alebo necháš peniaze pracovať v tvoj prospech?“ znie základná mantra knižky a zároveň Robertovo životné motto.

Podľa chudobného otca si poctivým štúdiom zabezpečíš dobré benefity a dobrú prácu v stabilnej firme. Bohatý otec zase hovorí, že by si sa mal v prvom rade naučiť, ako peniaze fungujú a ozrejmiť si pojmy ako investovanie, pasívny príjem, bankovníctvo či obchodné právo. Bez nich sa totiž finančne zdatným skutočne nestaneš!


Chceš ísť v päťdesiatke do dôchodku? Zisti, do čoho dať peniaze


Neboj sa predávať

Robert hovorí, že zásadným rozdielom medzi bohatými a chudobnými je to, ako zvládajú strach. Zatiaľ čo jeho chudobný otec kráčal životom bezpečnou cestou a bez rizika, ten bohatý sa nebál riskovať a vydať sa na neprebádanú cestu podnikania, investovania a predávania. Nie nadarmo sa tiež hovorí „odvážnym šťastie praje“, no nie?

Predávanie je podľa bohatého otca základná zručnosť, ak chceš skutočne zbohatnúť. Keď za Robertom prišla jeho manželka s otázkou, ako by sa z nej mohla stať najlepšie predávaná spisovateľka, poradil jej, aby si zaplatila kurz na predaj produktov. „Je dôvod, prečo sa na knihách píše ,najlepšie predávaný autor‘ a nie ,najlepšie píšuci autor‘,“ vysvetlil a manželke to hneď doplo.

Príležitosti sú všade

Bohatý otec radí aktívne vyhľadávať príležitosti na zbohatnutie, napríklad aj pri kúpe auta či nehnuteľnosti. Bohatí ľudia majú podľa neho tendenciu zamýšľať sa nad tým, ako by mohli po čase na zakúpenej veci otočiť nejakú tú korunku.

Zober si napríklad také auto. Pre bohatého nie je len možnosťou presúvať sa pohodlne z bodu A do bodu B, ale aj príležitosťou v budúcnosti auto prenajať napríklad miestnemu taxikárovi. Už chápeš?

Bohatý otec, chudobný otec je jednoducho klasika, ktorú čítajú úspešní. Hovorí sa, že narodiť sa ako chudobný nie je naša voľba, ale zomrieť ako chudobný áno. Ktorou cestou sa v živote vydáš ty?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame