Zrod novej planéty? Vo vesmíre sa stalo čosi nečakané, objav šokoval aj odborníkov

Nová planéta vyvoláva veľa otázok (Zdroj: Freepik/freepik)

#Zdá sa, že vesmír má vo svojej „planetárnej rodinke“ nový prírastok. Podľa doposiaľ známych predpokladov nemala existovať, no predsa je tu. Nová malá planétka, ktorú objavili vedci len nedávno, pôsobí ako záhada, ktorú nevedia zatiaľ vysvetliť ani odborníci.

Veľké prekvapenie

Portál Science Alert informoval o novinke z vesmíru. Veľkým prekvapením je objav planéty TOI-6894b, ktorá má obiehať okolo jednej z najmenších známych hviezd. Obrovská planéta vo veľkosti Saturnu by podľa vedeckých predpokladov nemala ani existovať a jej prítomnosť vyvoláva rôzne otázky.

Ako uviedol spomenutý portál, exoplanétu odhalili odborníci pomocou vesmírneho teleskopu TESS a podľa meraní má 86 % polomeru Jupitera, pričom jej materská hviezda, z ktorej pochádza, je neuveriteľne malá – odhadom dosahuje len 21 % hmotnosti Slnka. A práve to vidia odborníci ako problém…

Veda v rozpakoch

„Sme veľmi nadšení týmto objavom. Neočakávali sme, že planéty ako TOI-6894b budú schopné vytvoriť okolo hviezd takú nízku hmotnosť. Tento objav bude základným kameňom pre pochopenie extrémov tvorby obrovských planét,“ uviedol astrofyzik Edward Bryant z Univerzity vo Warwicku v Spojenom kráľovstve, ktorý viedol prieskum.

Podľa všetkého, čo doteraz vedci o tvorbe planét vedia, by „obyčajná“ hviezda nemala mať dosť materiálu na vytvorenie tak obrovskej planéty. Ako uviedol Daily Mail, vznik planét je podmienený prítomnosťou protoplanetárneho disku, ktorý obklopuje mladé hviezdy. Tento disk pozostáva zo zhluku plynu a prachu, čím vytvára planétu. Čím väčšia je materská hviezda, tým viac materiálu na tvorbu planét poskytuje.

Všetko je inak

Objav TOI-6894b však tento predpoklad vyvracia. Podľa výpočtov a modelov by táto planétka mala byť podobná veľkosťou našej Zeme a nie je známy dôvod jej extrémnej veľkosti. Záhadou je tiež aj jej poloha a správanie – nachádza sa 40-krát bližšie k svojej hviezde ako Zem k Slnku, no jeden jej rok trvá len 3 dni.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koniec sveta príde možno skôr, než myslíš: Vedecké výpočty sú znepokojivé

Odborníci sú z objavu v šoku. „Je to zaujímavé. Nechápeme, ako môže hviezda s takou malou hmotnosťou vytvoriť takú obrovskú planétu!“ cituje portál Science Alert slová astrofyzika Vincenta Van Eylena z University College London.

Nová vesmírna kapitola

Nový objav neohuruje len svojimi vlastnosťami, ale najmä tým, že spochybňuje všetko, čo si ľudstvo doposiaľ myslelo. V súčasnosti sú v hre dve možné vysvetlenia jej vzniku – buď sa vytvorila postupným hromadením materiálu v diskovom prostredí, čo by si ale vyžadovalo oveľa viac materiálu, ako sa predpokladá, alebo vznikla priamym kolapsom nestabilného plynového disku.

Ani jeden z týchto scenárov však odborníkom nesedí úplne presne. To znamená, že možno je potrebné nájsť úplne nové vysvetlenie toho, ako vznikajú obrovské planéty. Objav TOI-6894b je dôkazom, že vesmír ešte zďaleka neprestáva prekvapovať a že aj zdanlivo jednoduché pravidlá môžu mať výnimky.

Zaujímavá budúcnosť?

Možno ti teraz v hlave vŕta mnoho otázok a snažíš sa pochopiť princíp vzniku vesmíru po svojom. Tvoj záujem o túto novú planétku by však mal byť rozšírením tvojich obzorov v tom, že každý takýto nový objav posúva ľudstvo bližšie k pochopeniu vesmíru.

Aj väčšina hviezd v našej galaxii sú podobné malým „červeným trpaslíkom“ ako „matka“ novej planétky. Ak sú hviezdy naozaj schopné „rodiť“ obrovské planéty, mohol by sa dramaticky zvýšiť počet potenciálnych miest, kde by sa mohol vyvinúť nový mimozemský život.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, Daily Mail, Science Alert
Odporúčame