#Koniec sveta je témou, ktorá je v spoločnosti často diskutovanou už niekoľko desaťročí. Najnovší vedecký výskum priniesol nové poznatky, ktoré ťa šokujú. Hovoria o reálnom konci vesmíru, ktorý by mal prísť omnoho skôr než sa doposiaľ predpokladalo. Vedci ho vypočítali na základe nových zistení a čas ktorý svetu zostáva sa rapídne kráti. Dočká sa tvoja generácia obrovskej apokalypsy alebo sa ľudstvo ešte nejaký čas na Zemi zdrží?
Koniec sa blíži
Portál Science Alert informoval o nedávnom výpočte holandských vedcov, ktorí zistili, že vesmíru zostáva výrazne menej času než sa doteraz predpokladalo. Na základe zistení opierajúcich sa o teóriu Hawkingovho žiarenia odhadujú, že by k absolútnemu koncu mohlo prísť už o približne 1000 rokov, čo je viac ako 10-krát rýchlejšie než sa očakávalo.
Je to síce na pohľad dlhé obdobie, ktorého sa tvoja generácia nedožije, no v porovnaní s predchádzajúcim odhadom ide o znepokojivo nízke číslo. „Definitívny zánik vesmíru príde oveľa skôr než sa očakávalo. Našťastie je to ešte ale veľmi dlhá doba,“ uvádza astrofyzik Heino Falcke z Radboudovej univerzity v Holandsku, ktorý sa venoval skúmaniu číselných údajov.
Rozklad vesmíru
Štúdia odkazujúca na teóriu Hawkingovho žiarenia predpokladá, že dochádza k rozkladu čiernych dier. Odborníci údajne „našli dôkaz, že zakrivenie časopriestoru bez potreby horizontu udalostí vedie k vyparovaniu čiernej diery“ a zároveň dodávajú, že „skúmajú rýchlosť odparovania a čas jej rozpadu“.
Vedecký tím prekvapil verejnosť novým výpočtom „životnosti“ vesmíru. V štúdii odborníci vysvetlili, čo sa s vesmírom deje. To, čo sa doteraz považovalo za privilégium čiernych dier, sa podľa ich výpočtov týka širšieho spektra kozmických telies. A keďže všetko, čo stráca energiu, raz zanikne, absolútny koniec vesmíru je len otázkou času.
Odparovanie hviezd
Podľa portálu CBS News Hawking ešte v polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia tvrdil, že čierne diery unikajú radiácii a pomaly sa rozkladajú, čo im dáva limitovanú životnosť. Odborníci rozšíreným výskumom zistili, že čas „odparovania vesmíru“ závisí od hustoty, na základe čoho sa im podarilo získať spomínané teoretické výpočty.
Do hry však vstupuje istá temná energia, ktorú po prvý raz predstavil Albert Einstein v teórii relativity, tvorí približne 70 % vesmíru a určuje jeho rozpínanie. Nedávno zozbierané údaje naznačujú, že táto temná energia nemusí byť konštantná, ako sa dlhodobo predpokladalo.
Ak sila energie naozaj slabne, čo nové výskumy naznačujú, vesmír sa môže prestať rozpínať a namiesto večného chladnutia sa môže zrútiť do seba, vďaka čomu by naozaj mohlo dôjsť k skráteniu životnosti vesmíru.
Je dôvod na paniku?
Z pohľadu existencie ľudstva určite nie. Nemusíš sa obávať, že by tvoja generácia alebo potomkovia trpeli následkom akéhosi konca sveta. Pravdepodobnejším scenárom je, že Slnko prevarí oceány už o miliardu rokov, prípadne že pohltí Zem asi o 8 miliárd rokov.
Ak sa dovtedy ľudstvu nepodarí stať sa nesmrteľným druhom, otázka dĺžky existencie vesmíru je pre teba skôr filozofiou než reálnym problémom. Pre vedcov je to však iné – zmena výpočtov, ktoré najnovší výskum priniesol, ohrozuje najmä vedecké chápanie základných fyzikálnych javov, ktoré boli doposiaľ známe. Aj keď má ľudstvo pred sebou ešte minimálne tisícku rokov, čas naozaj beží príliš rýchlo. A možno práve vďaka tomu sa dnešné generácie odborníkov pozerajú na hviezdy inak než v minulosti.
Zdieľať na