Slovenskému fotografovi sa podarilo zachytiť neuveriteľný úkaz: Nad Vysokými Tatrami zažiarila nová hviezda

Slovenskému fotografovi sa podarilo zachytiť neuveriteľný úkaz

Slovenskému fotografovi sa podarilo zachytiť neuveriteľný úkaz (Zdroj: Tomáš Slovinský)

#Slovenskému fotografovi sa podarilo zachytiť jedinečný úkaz, ktorý musíš zaručene vidieť. Nad Vysokými Tatrami zachytil novú hviezdu.

To, že sa na oblohu oplatí z času na čas zahľadieť potvrdzuje príbeh japonského amatérskeho pozorovateľa Yujiho Nakamuru, ktorý len nedávno pri prezeraní fotografií objavil Novu 2021 Cas v súhvezdí Kasiopeia.

Nova bola teraz niekoľko týždňov veľmi dobre pozorovateľná po celú noc a podarilo sa ju zachytiť z Česka aj zo Slovenska. Na aktuálnej snímke aj v krásnej kompozícii s Vysokými Tatrami zo Štrbského plesa.

Nová, alebo skôr stará ?

Novy v skutočnosti nie sú žiadnymi novými hviezdami, ako to názov môže mylne napovedať. Jedná sa o premenné hviezdy, ktoré môžu rýchlo vzplanúť a enormne zvýšiť svoju jasnosť. A to najmä v dvojhviezdnych systémoch. Menší, no hustý biely trpaslík “odoberá” väčšej a redšej hviezde hmotu, čo z času na čas spôsobí jasnú explóziu.

České korene

Príbeh Novy Cas 2021, alebo celým názvom V1405 Cas sa však začal písať už pred jej samotným vzplanutím, kedy ju český pozorovateľ Zbyněk Henzl identifikoval ako premennú hviezdu. Dá sa teda povedať, že korene novy v súhvezdí Kasiopeia siahajú až do Česka. Viac informácií v článku na webe ČAS.

Slovenský a český fotografický záznam Novy 2021 Cas

Doteraz túto hviezdu nebolo možné vôbec pozorovať bez astronomických prístrojov. Po jej explózií ju však bolo vidieť aj voľnými očami, kedy dosahovala hranicu 5. magnitúdy. Novu 2021 Cas sa dvom známym fotografom a popularizátorom astronómie – Tomášovi Slovinskému a Petrovi Horálkovi podarilo nie len vizuálne pozorovať, ale aj vyfotografovať.

Doteraz túto hviezdu nebolo možné vôbec pozorovať
Doteraz túto hviezdu nebolo možné vôbec pozorovať (Zdroj: Petr Horálek)

Slovenský záber vznikol 17. mája 2021 v skorých ranných hodinách priamo zo známeho tatranského Štrbské plesa. Na fotografii sa nachádzajú masívy Vysokých Tatier, známy a ikonický hotel, skokanský mostík, či nová kontroverzná vyhliadková veža. Nad popredím sa vztyčuje Mliečna cesta, jasné súhvezdie Kasiopeia pripomínajúce dvojité W, emisné hmloviny a jedná maličká bodka, ktorá svedčí práve o existencii novy.

Z Českej strany vznikla o čosi skôr rovnako zaujímavá fotografia, ktorej autor Petr Horálek nasnímal 11. mája 2021 oblasť daného nebeského úkazu. Fotografia je zaujímavá najmä z odborného hľadiska, keďže zachytáva skutočne úchvatné detaily a štruktúry okolitých hmlovín, či hviezdu samotnú. 

Najprv voľným okom, teraz už ďalekohľadom

Nova v marci dosahovala jasu 7. magnitúdy a v máji prekročila hranicu videnia voľným okom, čím sa dostala až na 5. magnitúdu. Z mesta by sme ju bez ďalekohľadu nevideli, no na miestach s tmavou oblohou bolo jej pozorovanie možné.

Premena kométy Neowise z roku 2020
Premena kométy Neowise z roku 2020 (Zdroj: Petr Horálek, Tomáš Slovinský)

Momentálne sa jas novy znižuje a hranicu viditeľnosti voľnými očami už opustila. Na jej pozorovanie by sme momentálne potrebovali aspoň malý hvezdársky ďalekohľad. 

V  Poloninách voľným okom uvidíme viac, ako 3000 hviezd. Čo teda myslíte, dokázali by ste na oblohe nájsť tú jednu hviezdu, ktorú doteraz nebolo vidieť?

Česko-Slovenské spojenie v oblasti astronómie nie je žiadnou novinkou

V minulosti obaja fotografi spolupracovali, aby zachytili svetovo jedinečný prelet kométy Neowise nad Vysokými Tatrami, čím si pripomínali aj samotnú Česko-Slovenskú astronómiu a objavy komét z Tatranských pracovísk v minulosti.

Nova v súhvezdí Kasiopeia
Nova v súhvezdí Kasiopeia (Zdroj: Petr Horálek)

Fotografia v roku 2020 získala ocenenie Geovedecký snímok dňa – vedenú Jamesom Fosterom z  Universities Space Research Association. Okrem toho obletela doslova celý svet – objavila sa vo výbere astrofotografií The World At Night, či Nightscaper.

Zdroj: hashtag.sk, tlačová správa
Odporúčame