Na oblohe sa objavilo skutočne unikátne vesmírne divadlo! Ktoré planéty si mohol vidieť?

Vesmírne divadlo na oblohe! Čaká nás bohatý meteorický roj

Divadlo na oblohe! (Zdroj: Unsplash.com/April Chen)

#Vesmír je skutočne obrovský a plný unikátnych úkazov. Jeden z nich sme mohli posledné dni pozorovať aj na nočnej oblohe. Po takmer 160 rokoch sme totiž mohli vidieť planéty v priam dokonalej priamke.

Aj ty miluješ pohľad na nočnú oblohu? Ak áno, tak potom si zrejme zachytil aj nevídaný úkaz, ktorý bol naposledy videný pred 158 rokmi. O čo vlastne šlo? Podľa odborníkov bolo možné sledovať zoskupenie až 5-tich planét Slnečnej sústavy, ktoré sú voľným okom viditeľné, v dokonalej priamke.

Do jednej priamky sa planéty dostali 22. júna. Avšak pozorovať ich na nočnej oblohe bolo možné až 23 a 24.júna. Ako prvý sa uprostred noci na oblohe objavil Saturn. Nasledoval Jupiter a Mars. Na úsvite sa k týmto planétam pridala aj Venuša a tesne pred východom Slnka bolo možné v tejto línii zahliadnuť aj Merkúr. K línii sa podľa odborníkov pripojil aj Mesiac.

Przesilenie letnie już za nami. ☀️ Słońce nad Krakowem wschodzi wciąż bardzo wcześnie, około 4:30 nad ranem. Warto…

Posted by Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego on Wednesday, June 22, 2022

Ak ste si to na oblohe doteraz nevšimli tak nezúfajte. Podľa portálu BBC „Venušu, Mars, Jupiter a Saturn budete môcť aj naďalej vidieť, a to v skorých ranných hodinách počas mesiaca. Planéty sa ale počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov rozložia a zarovnanie čoskoro zmizne.“ Je preto dôležité, aby si sa poponáhľal, ak chceš ešte tento úkaz vidieť.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, bbc.co.uk
Odporúčame