Nežná revolúcia v unikátnom prevedení: November ´89 ti predstaví štvorica skvelých komiksov

Photo by Miika Laaksonen on Unsplash

#Nežná revolúcia je názov pre nekrvavé udalosti, ktorých dôsledkom bolo odstránenie komunistického režimu v Česko-Slovensku. Iniciátormi boli študenti, ku ktorým sa pridali najprv herci a divadelníci a postupne ostatné skupiny obyvateľstva. Na Slovensku bola vytvorená Verejnosť proti násiliu a v Česku Občianske fórum. Tento rok si okrem iného pripomíname jej 30. výročie.

Na oslavu tohto dôležitého jubilea vznikla aj unikátna série štvorice komiksov, ktorá nesie názov Nežný komiks. Ako hovoria tvorcovia na Startlabe, kde sa už podarilo vyzbierať potrebnú sumu, „séria komiksov je určená najmä pre mladých ľudí, ale rovnako aj pre ich rodičov či starých rodičov, ktorí boli v novembri 1989 pri tom.“

Prvý komiks zo série je už na svete, vyšiel v lete. Volá sa Čierna oslava a rozpráva príbeh na pozadí málo známej udalosti, ktorá sa v Bratislave odohrala len deň pred azda najdôležitejším dňom nežnej revolúcie. Tri ďalšie komiksy sú v procese tvorby, všetky sú už napísané a teraz sa kreslia, vyfarbujú a sádzajú.

Komiks číslo dva sa volá Bežná, odohráva sa v Martine a hovorí o revolučných dňoch v bežnej rodine, opisuje, ako situáciu prežívala tínedžerka Lucia. Bola pre ňu dôležitejšia zmena pomerov, alebo jej idol Tomáš a nemožnosť utiecť pred otravnými mladšími súrodencami?

Komiks číslo tri sa vracia do Bratislavy v deň, kedy sa na Námestí SNP zišlo najviac ľudí, ktorí žiadali koniec vlády jednej strany. Avšak než sa na konci príbehu na námestí zídu, odohrá sa napínavý, miestami až supermanovský príbeh stredoškoláka Daniela, jeho kamarátov, stratených kľúčov a zázračnej bundy.

Posledný zo série komiksov je tak trošku horor, je zľahka strašidelný, fantasticky vystavaný a vezme vás na letné dobrodružstvo na dedinu. Čomu všetkému sme schopní uveriť, čo si povymýšľať a čoho sa báť. A čo napokon, po roku 1989, bolo zrazu úplne inak. Dozviete sa v príbehu s názvom Unesení. Všetky ostatné informácie sa dozvieš na oficiálnom webe tohto projektu. Zaujal ťa? Siahneš po kúpe tejto výnimočnej kolekcie? 

Zdroj: wikipedia.org, Startlab, neznykomiks.sk,
Odporúčame