Neuveriteľné zábery z filmového priemyslu: Takto sa vyrábal Deadpool či Game of Thrones

unsplash.com

#Vizuálne efekty patria k neodmysliteľnej súčasti filmov. Neustále sa zlepšujú, inovujú a častokrát už ani nebadať, že sa pozeráme na niečo, čo reálne neexistuje. Práve spomínané vizuálne efekty nás dokážu vtiahnuť do deja filmu a podčiarknuť celkovú atmosféru.

Možno mnohí z vás netušili, ale vizuálne efekty vznikajú priamo pri filmovaní. V spolupráci s celým tímom ľudí sa najskôr hrubo načrtnú a pomocou technického procesu dorobia do finálnej podoby.  Znamená to, že v skutočnosti väčšina filmov, o ktorých si myslíme, že sú nakrútené na veľkolepých miestach, sú v iba dielom kompozície CGI (počítačom generované snímky) a nasnímané v štúdiu. 

Tieto špeciálne vizuálne efekty sú vytvorené pomocou počítačového softvéru. V každom prípade, filmoví odborníci o tom vedia viac. Čo nás ale zaujíma sú obrazy z najznámejších filmov, ktoré vás prekvapia a bez ktorých by to nebolo ono.

Slovák odmenený Oscarom Vladimír Valovič: Vieme spraviť scény, ktoré boli pred 10 rokmi len sci-fi

Avengers

Americký akčný sci-fi film bol natočený v roku 2012. Podľa mnohých ide o jeden z finančne najnáročnejších filmov v histórii. Môže za to i fakt, že množstvo scén muselo byť umelo dorábaných odborníkmi.

metdaan.com

Deadpool

Mnohými milovanými a rovnako mnohými zatracovaný. Aj tak by sa dal opísať netradičný komiksový hrdina z produkcie Marvelu – Deadpool. Ten vyšiel v roku 2016. Film je plný vizuálnych efektov, ktoré sú zvládnuté pomerne dobre.

metdaan.com

Game of Thrones

Game of Thrones spôsobili ošiaľ medzi ľuďmi po celom svete. Seriál z produkcie televízie HBO bol natáčaný nielen v štúdiu v Belfaste, ale aj v lokalitách krížom-krážom po svete. Natáčalo sa napríklad na Malte, v Chorvátsku či Grónsku. Okrem toho sa seriál odohráva na kontinentoch Westeros a Essos, ktoré sú samozrejme fiktívne.

metdaan.com

Pí a jeho život

Príbeh o mladom chlapcovi, pôvodom z Indie, ktorý stroskotal a bol nútený prežiť iba na záchrannom člne. Na tom by nič nebolo, ak by mu spoločnosť nerobil tiger.  Bol ale skutočný?  Aj keď sa väčšina filmu nakrúcala v bazéne, problém bol s tým, ako zobraziť tigra. Teda, problém ako problém. V skutočnosti išlo iba o skvelú počítačovú prácu a divák tak skutočne mohol uveriť tomu, že s Pí je na člne i tiger. Vďaka tomu získal film ocenenie za kameru, réžiu, zvláštne efekty či hudbu.

metdaan.com

Gravitácia

V dráme a thrilleri v jednom, ktorý pochádza z roku 2013, zažiaril George Clooney a Sandra Bullock. Film vychádza nielen z maximálneho množstva poznatkov o vede, ale je aj plný špeciálnych vizuálnych efektov. Nečudo, nakrúcať takýto film v „realite“ by nebolo určite jednoduché.

metdaan.com
Odporúčame