Svet zasiahne netypická búrka: Hrozí, že ti doma nepôjde internet! O čo vlastne ide?

Zem zasiahne geomagnetická búrka

Zem zasiahne geomagnetická búrka. (Zdroj: NASA)

#Už si niekedy počul pojem geomagnetická búrka? Tak práve tá zasiahne dnes našu Zem. Podľa odborníkov pritom môže spôsobiť nie len výpadky rádiového signálu či výkyvy v elektrickej sieti, ale narušiť to môže aj tvoj internet.

Geomagnetická búrka je skutočne netypickou búrkou. Namiesto toho, aby z neba padali krúpy či pršalo, totiž hrozí, že budeš mať problém s technológiou. Ide totiž o búrku, ktorá vzniká, keď na povrchu Slnka dochádza k častým slnečným erupciám. Tie totiž vyprodukujú hmory CME, ktoré putujú vesmírom.

„Niekedy sa stane, že tento prúd nabitých častíc smeruje k našej Zemi a zasiahne magnetické pole Zeme. Vtedy, zjednodušene povedané, dochádza ku geomagnetickej búrke, ktorá môže ovplyvniť fungovanie na Zemi v závislosti od veľkosti geomagnetickej búrky,“ poznamenali odborníci z imeteo.sk.

Geomagnetická búrka totiž môže spôsobiť výpadok rádiového signálu, výkyvy elektrických sietí či narušenie fungovania satelitných technológií. To znamená, že ti dočasne môže prestať fungovať internet, GPS alebo môžeš stratiť mobilný signál. Mierna geomagnetická búrka pritom zasiahne naše územie už dnes.

internet
Internet. (Zdroj: Unsplash.com/Thomas Jensen)

Portál imeteo.sk vysvetľuje, že „geomagnetické búrky sú podľa intenzity možného poškodenia odstupňované na stupnici od 1 do 5, pričom 1 je najslabšia a 5 najsilnejšia s potenciálom výrazného poškodenia.“ Našu Zem dnes zasiahne geomagnetická búrka triedy G2.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame