Zem zasiahne geomagnetická búrka: Čo všetko môžeš od nej očakávať?

Zem zasiahne geomagnetická búrka

Zem zasiahne geomagnetická búrka. (Zdroj: NASA)

#Už dnes má našu Zem zasiahnuť geomagnetická búrka, ktorá môže spôsobiť to, že tvoj telefón, tablet, GPS či iné elektrické zariadenie na chvíľu prestane fungovať. Odborníci však upokojujú, že pôjde len o krátkodobé výpadky.

Už dnes v stredu 6.7. 2022 našu Zem zasiahne prúd koronárnej hmoty, ktorý vyvolá menšiu geomagnetickú búrku triedy G1. Podľa odborníkov by tak mohli nastať krátkodobé výpadky satelitnej technológie. „To sa môže prejaviť tým, že nastanú výpadky satelitného signálu na mobiloch, tabletoch či televízii, ale narušenie signálu možno pozorovať napríklad aj pri GPS navigácii.  Geomagnetická búrka môže v menšej miere ovplyvniť aj dodávky elektriny“, informuje o tom portál imeteo.sk.

Nie je sa však čoho obávať. Výpadky by mali byť len krátkodobé a v malej miere. Našu planétu totiž zasiahne najnižší stupeň tejto búrky. Podľa odborníkov je totiž intenzita geomagnetickej búrky odstupňovaná od 1 až po 5, čo je najsilnejšia geomagnetická búrka s potenciálom výrazného poškodenia. Zem však poväčšine zasahuje najslabší stupeň.

Geomagnetická búrka však so sebou prinesie aj unikátny jav. „S geomagnetickou búrkou zároveň prichádza aj pozorovanie polárnej žiary, a to aj v nižších zemepisných šírkach než zvyčajne. Polárnu žiaru nebude možné tentoraz vidieť z európskych severských štátoch, ale najmä z územia Kanady,“ informuje portál imeteo.sk.

Polárna žiara.
Polárna žiara. (Zdroj: Unsplash.com/Sami Takarautio)

Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame