Katastrofa na obzore: Do konca storočia by mala byť väčšina vôd nepitných

Existenčný problém sa týka nedostatku pitnej vody (Zdroj: Freepik/freepik)

#Hoci je pitná voda v našich končinách samozrejmosťou, nie všade vo svete to tak je. O pár rokov by s nedostatkom pitnej vody mohli bojovať aj naši potomkovia, čo nie je vôbec dobrou prognózou. Ak určite tušíš, za problémom je globálne otepľovanie, ktoré ničí našu planétu už desiatky rokov…

Bez pitnej vody

Portál ScienceAlert uvádza, že v roku 2100 by mohlo mať až 590 miliónov ľudí existenčný problém. Ten sa týka nedostatku pitnej vody, respektíve malého množstva svetových vôd, ktoré by splnili štandardné predpoklady na to, aby boli pitným zdrojom.

Za dostatok pitnej vody sú v súčasnosti zodpovedné sladkovodné jazerá, potoky či priehrady, no ich „prežitie“ by malo byť vplyvom globálnych katastrof, podľa spomínaného portálu, ohrozené. Svetové zásoby vody sa míňajú a to je problém – bez vody je takmer nulová šanca na prežitie.

Malé podzemné zásoby

Podľa dostupných informácií by mali byť milióny ľudí bez prístupu k pitnej vode, najmä kvôli malému prísunu vlahy do nádrží. Ten je ovplyvnený zvyšujúcimi sa teplotami a teda vysychaním nezávadných vôd. Hrozí, že tie minimálne zásoby, ktorým by sa podarilo „prežiť“, by sa dokonca mohli premeniť na toxické, teda nevhodné na konzumáciu.

Výskumníci, ktorí sa problematikou zaoberali, skúmali hypotetické zmeny zdrojov, ktoré by mohli v budúcnosti nastať. Vytvorili model, ktorý pomocou prenosu tepla utvoril niekoľko scenárov, ktoré by mohli nastať vplyvom globálneho otepľovania. O štúdii informoval magazíne Nature Geoscience.

Ľudstvo v ohrození

V roku 2100 by teda mali byť na Zemi vodné zdroje, ktoré nedokážu splniť súčasne nastavené normy pre pitnú vodu „Veľa pozornosti na klimatické zmeny sa oprávnene týkalo poveternostných udalostí a dostupnosti vody. Musíme však myslieť viac na vplyv, ktorý bude mať zmena klímy na podzemnú vodu,“ vysvetľuje hydrológ. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tak toto je poriadne nechutné: Vedci odhalili prístroj, ktorý umožní astronautom piť vlastný moč

Hoci sa v minulosti venovala pozornosť iným následkom globálneho otepľovania, vedci apelujú na to, aby ľudia neprehliadali ani túto podstatnú vec. A to aj napriek tomu, že sa to, pravdepodobne, mnohých z nás netýka.

Katastrofa na obzore

Napadlo ti, že by mohli vedci premeniť nepitnú vodu na pitnú? Musíme ťa sklamať, pretože aj napriek existencii viacerých zdrojov vôd je potrebné podotknúť, že nie všetky sú vhodné pre úpravu do pitnej formy. Úprava niektorých podzemných zdrojov by mohla spôsobiť katastrofu – voda by prišla o potrebné množstvo kyslíku, v nepriaznivých podmienkach by sa kontaminovala baktériami a ťažkými kovmi a aj tak by bola vhodná len ako úžitková.

 „Už teraz žije asi 30 miliónov ľudí v regiónoch, kde je podzemná voda teplejšia, ako stanovujú najprísnejšie smernice o pitnej vode. To znamená, že bez úpravy tam nemusí byť bezpečné piť vodu. Treba ju najprv minimálne prevariť. Pitná voda sa ohrieva aj vo vodovodných potrubiach teplom v zemi,“ uviedla hlavná autorka spomínanej štúdie.

Odkaz pre budúce generácie

Svojim potomkom teda zanecháš nepríjemné dedičstvo. Vplyvom globálneho otepľovania, ktoré čiastočne spôsobuje aj ľudský faktor, ľudstvo spoločne pripraví o zdroje vody potrebnej pre život milióny ľudí. Predpokladá sa, že až 77 až 88 miliónov ľudí bude do roku 2100 žiť v oblasti, kde podzemná voda nespĺňa najprísnejšie normy pitnej hodnoty. 

Samozrejme, nie všetky lokality sveta sú v rovnakom riziku. Hrozba straty vody sa týka najmä nízkych a suchších oblastí, kde je teplo a už v súčasnosti obyvateľstvo trpí na plytkú mieru vody. Aj napriek tomu, že naša krajina zatiaľ nepatrí k ohrozeným, určite je dobré myslieť dopredu.

 „Naše výsledky ukazujú, aké dôležité je prijať opatrenia na ochranu podzemných vôd a nájsť trvalé riešenia na boj proti negatívnemu vplyvu klimatických zmien na podzemné vody,“ uzatvára autorka štúdie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Klíma ako prekážka olympijských hier: Na toto sa musí pripraviť každý návštevník

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame