#Vedci už roky premýšľajú nad tým, ako by astronautom dokázali uľahčiť vesmírne misie. V sci-fi literatúre možno nájsť mnohé nápady a niektoré z nich nachádzajú aj uplatnenie v praxi. Tentokrát sa odborníci inšpirovali známym filmom, ktorý im vnukol nápad na to, ako vylepšiť podmienky pre astronautov ľahko a efektívne.
Vesmírna čistička
Ako informuje portál Interesting Engineering, vedci z Cornell University vymysleli unikátny spôsob čistenia odpadových vôd počas vesmírnych výprav. Tá by mala byť zabudovaná v obleku každého astronauta a slúžiť na zber moču, ktorý sa prefiltruje skafandrom na pitnú vodu. Nechutné, však?
Celý systém má fungovať na princípe naplnenia obleku a následného filtrovania tekutiny. V súčasnosti existujú špecializované obleky, ktoré majú zabudované akési prototypy obrovskej plienky, čo však odborníci vyhodnotili ako nepraktické a nehygienické riešenie.
Inšpirácia vo fantasy
Prvotné využitie „plienok“ je inšpirované fantasy filmom Duna. „Ako nastupujúca prváčka na Cornellovej univerzite na jar 2022 som sa jedného večera posadila, aby som si prečítala Dunu. Nasledujúce ráno, po ôsmich hodinách nepretržitého čítania, som bola posadnutá najmä myšlienkou filtršatov,“ uviedla pre spomínaný portál Sofia Etlin, ktorá je prvou autorkou štúdie.
V spomínanom filme sú obyvatelia púštnej planéty Arrakis odetí do celotelovej uniformy, ktorá je ich povinnou výbavou v nehostinných podmienkach planéty s nedostatkom pitnej vody. Oblek, zvaný aj filtrašaty, funguje na princípe zberu moču a potu, ktoré následne čistí a mení na pitnú vodu.
Princíp fungovania
Autorka štúdie založila startup, prostredníctvom ktorého sa pokúša preniesť technológiu do reality. Základným prvkom je špeciálna spodná bielizeň, ktorá má zabudované zariadenie na zber moču astronautov. Vyrábať by sa mala z viacerých vrstiev dostatočne odolného a pružného materiálu tak, aby dokonale priliehala na intímnu oblasť nositeľa.
Spodná bielizeň by mala byť zároveň napojená na špeciálny silikónový pohárik, ktorý by bol tvarovaný podľa genitálu astronauta. Nádobka má byť vybavená mäkkou absorpčnou podšívkou, ktorá pomocou hadičky odvádza moč z tela do špeciálnej nádobky. Pomocou zabudovaného senzoru prebehne automatické odčerpanie tekutiny, o ktoré sa postará špeciálne navrhnuté vákuové čerpadlo
Čo potom?
Nazbieraný moč následne poputuje do filtru, kde dvojstupňovou filtráciou príde k čisteniu. Najskôr prejde cez špeciálnu filtrovaciu membránu, ktorá oddelí zložku vyčistenej vody. Tá putuje do iného filtru, ktorý odstráni všetky nečistoty a prepustí len čistú pitnú vodu. „Produkt týchto dvoch filtračných krokov je známy ako permeát a je to zvyčajne 99 % čistá voda, ktorá je oveľa viac než dosť čistá na pitie, pričom za ňou zostali iba stopy solí,“ dodala Etlin.
Takto upravená voda potom putuje astronautovi do hadičky na prijímanie tekutín a ten zostane hydratovaný. Výhodou systému je, že približne pol litra moču dokáže prefiltrovať do piatich minút. Všetko potrebné by mal mať astronaut pripevnené na chrbte ako batoh s približnou váhou 8 kilogramov.
Novinka už čoskoro
Ak sa ti to celé zdá pritiahnuté za vlasy, mal by si vedieť, že čoskoro môže ísť o realitu. Systém síce nie je ešte úplne pripravený na vesmírne podmienky, no prototyp prístroja plánujú vedci odhaliť ešte túto jeseň. Testu by sa malo zúčastniť až 100 dobrovoľníkov, ktorý ho budú skúšať v bežných podmienkach.
Séria testov potvrdí funkčnosť pri simulovaní nulovej gravitácie, ale aj otestuje to, do akej miery prístroj dokáže vyfiltrovať vodu zo zozbieraného moču. Po úspešnom testovaní už nič nebude brániť tomu, aby bola technológia súčasťou budúcich misií do vesmíru.
Zdieľať na
Zdieľaní