#Na internete sa z času na čas objavú nová výzva, do ktorej sa samozrejme zapájajú najmä mladí ľudia. Väčšinou ide o pomerne nevinné záležitosti, avšak aktálne sa začala internetom hneď v niekoľkých krajinách šíriť výzva, ktorá so sebou prináša aj naozaj väžne riziká. O čo ide?
Známe liečivo
Paracetamol je bežne používaný liek na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky, dostupný voľne v lekárňach. Napriek jeho dostupnosti a častému používaniu môže predávkovanie týmto liekom spôsobiť závažné zdravotné problémy. Nuž a táto nebezpečná výzva nabáda účastníkov práve k nadmernému užívaniu paracetamolu, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.
Medzi príznaky otravy patria nevoľnosť, nechutenstvo, vracanie, potenie, ospanlivosť či apatia. Je dôležité poznamenať, že otrava paracetamolom má aj tzv. bezpríznakovú fázu, keď dochádza k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku.
Názor odborníkov
Paracetamolová výzva predstavuje podľa Jakuba Ďurčíka z Dr. Max veľkú hrozbu. Tínedžeri sa väčšinou snažia získať pozornosť a uznanie kamarátov tým, že užijú vysoké dávky paracetamolu a následne natočia video o tom, ako sa cítia. „Hoci je paracetamol ľahko dostupný a široko používaný pri bolestiach či horúčke ako relatívne bezpečné liečivo, jeho nadmerné užitie môže byť smrteľné. Pri vysokých dávkach sa hromadí v tele jeho toxický metabolit. Ten výrazne poškodzuje pečeň a obličky, v najhorších prípadoch nastáva nezvratné zlyhanie pečene až smrť. Otrava paracetamolom sa môže prejaviť aj pár dní po jeho užití, a to najmä ako zvracanie, únava a ospalosť,“ upozorňuje Jakub Ďurčík z Dr. Max. Liečba otravy je zložitá a častokrát nie je podaná včas. Po liečbe akútnej otravy zostávajú trvalé následky.
Rodičia by mali zabezpečiť, aby boli lieky v domácnosti mimo dosahu detí a mať pod dohľadom akékoľvek užívanie liekov. „Rovnako my lekárnici sa snažíme predchádzať tejto hrozbe – lieky s obsahom paracetamolu striktne vydávame len dospelým, s upozornením jeho správneho dávkovania a rizík kombinácie s inými liekmi,“ tvrdí farmaceut z Dr. Max. „Naopak, neodporúča sa užívať ho pri precitlivenosti na liečivo, pri ťažkom poškodení pečene alebo obličiek, pri anémii s rozpadom červených krviniek a taktiež u alkoholikov. Naopak, paracetamol nezaberie pri bolestiach zápalového pôvodu – vtedy treba voliť liečivá s protizápalovým efektom (ibuprofén, kyselina acetylsalicylová, diklofenak, naproxén),“ tvrdí Jakub Ďurčík.
Zdieľať na