NÁZOR Sledovať niekoho umierať v priamom prenose

Scott Hutchinson/Frightened Rabbit (Foto: Filip Drábek)

#Meno Scott Hutchinson ešte pred pár dňami hovorilo ľuďom málo a pravdepodobne ani dnes nie je skutočne známe. Rovnako ani kapela Frightened Rabbit, pomerne úspešná alternatívna kapela zo Škótska. Aj keď boli pre mňa len jednou z mnohých, možno až stoviek obľúbených kapiel, posledné dni som skutočne prežíval intenzívne s falošnou nádejou.

Scott Hutchinson, ich frontman a hlas, totiž zmizol, zanechal za sebou pár zvláštnych tvítov a ľudí, ktorí mali skutočne obavy. Prinútilo ma to rozmýšľať o sledovaní vecí naživo. Ako keď počas dňa pozeráme správy, často si čítame len titulky, či jednu-dve vety, aby sme videli zlomok vecí, ktoré sa denne dejú. Zrazu som videl na sociálnych sieťach fotku speváka, ktorého hľadala polícia, jeho spoluhráči z kapely, známi i iní interpreti, nielen zo Škótska.

Napriek tomu, že som ho nikdy osobne nestretol (ak nerátam to, že som v rokoch 2009 a 2010 bol na ich koncerte pár metrov od pódia), neviem, akým bol človekom, a poznám len skladby, ktoré tvoril, prežíval som toto trápenie jeho známych a fanúšikov. Dúfal som, že sa objaví správa o tom, že Scott sa niekde našiel.

Telo Scotta Hutchinsona však objavila škótska polícia niekedy vo štvrtok či v piatok, pár dní potom, čo zmizol. Pár hodín ešte internet žil v naivnej predstave, že to telo nepatrilo jemu. No nie je to tak. Spevák sa rozhodol odísť, zanechal za sebou hudbu, tie dva zvláštne tvíty a smútok v ľuďoch, ktorí ho často ani nepoznali.

Napĺňa ma zvláštnym smútkom, keď si po rokoch pustím tých pár albumov Frightened Rabbit. Keď človek počúva napríklad Nirvanu a má menej ako tridsať, je preňho normálne, že Kurt Cobain už nič viac nenahrá, pretože sa narodil do sveta (alebo bol príliš malý na to, aby túto hudbu vnímal), v ktorom už nežil. Toto je iný prípad.

Mám pocit, ako keby som jeho umieranie, ak to môžem nazvať tak morbídne, sledoval naživo. Pred rokmi by som sa podobný fakt dozvedel jednou vetou, keď je po všetkom. V dnešnej dobe mal internet pocit, že zdieľaním a osvetou môže jeho život zachrániť, aj keď to bolo pravdepodobne od začiatku márne. Zaujímalo by ma, či by na svojom rozhodnutí o odchode z tohto sveta niečo zmenil, ak by videl to, čo jeho zmiznutie spôsobilo.

Odporúčame