NÁZOR Bratislava musí byť mestom pre všetkých: Je jedno, či sú domáci alebo cezpoľní

František Ďuriš/Unsplash

#Keď som mal osemnásť rokov, považoval som, ako rodený Bratislavčan, za normálne nadávať na všetkých, ktorí sem prišli bývať. Špeciálne na tých cépečkárov, ktorí sa sem presťahovali, na mesto len frflali a nič pozitívne tu po sebe nezanechali. Pár rokov na to je môj názor iný. Nadávať na cezpoľných mi už príde absurdné, špeciálne pre to, že som v priebehu rokov v hlavnom meste spoznal obrovské množstvo skvelých ľudí. A len zlomok z nich sa narodil v Bratislave.

O to smutnejšie mi príde, ak verejne známa osoba, ktorá je o 45 rokov staršia, ako ja v zmieňovanom veku, spieva o Johnnym Paštekárovi, ktorý prišiel žiť do Bratislavy, vie o svete všetko a najväčším problémom je, že si priniesol domácu pálenku a zaváraniny. Jasné, ide o humor, ale ide o humor bez vkusu. Navyše, podčiarknutý archaickým názorom. Ako si majú ľudia spoza Bratislavy zamilovať hlavné mesto a zabývať sa tu, ak sa budú stále stretávať s niečim podobným?

Bratislava je roztrieštené mesto, ktoré bojuje o svoju identitu. Mnohí Bratislavčania na ňu nedajú dopustiť, niektorí si s ňou zase vybudujú vzťah na pomedzí lásky a nenávisti. Aj to je dobré, lebo to vzbudzuje emócie. V posledných rokoch sa v nej veľa zmenilo, ľudia sa aktivizujú a nehovoríme len o tých, ktorí majú Bratislavu v rodnom liste. Možno nie je takou metropolou, akou sa občas tvári, že je, ale veci sa nemenia len tak cez noc. Podobné prejavy, aj keď možno humoristické, ničomu neprospejú. Mesto budú len ďalej trieštiť.

Domov nemusí byť len miesto, kde sa človek narodí. Je to miesto, kde sa cíti doma. Ak sa niekto z Trebišova rozhodne byť doma v Bratislave, nič a nikto mu v tom nesmie brániť. Je rovnakým Bratislavčanom, akým som ja alebo ktokoľvek iný.

Odporúčame