Návrhárovo posolstvo sa naplnilo aj po jeho smrti: Šikovný študent dostane štipendium na prestížnu školu

Návrhárovo posolstvo sa naplnilo aj po jeho smrti: Šikovný študent dostane štipendium na prestížnu školu (Zdroj: Unplash.com/ Korie Cull)

#Každý rok sa na univerzite Royal College of Art (RCA) koná nábor, v ktorom príjmu len tých najlepších. Univerzita vie byť finančne veľmi náročná, a tak šikovní študenti niekedy skončia len kvôli nedostatku peňazí. Proti tomu bojoval aj zosnulý návrhár Virgil Abloh.

Virgil Abloh bol zakladateľom značky Off-White, no stíhal aj riaditeľstvo pánskeho oblečenia pre značku Louis Vuitton. Bol prvým afroamerickým návrhárom pre túto značku. Od roku 2020 do roku 2021 bol profesorom na univerzite RCA, a práve vďaka tomu nadobudol priateľský vzťah nielen s inštitúciou, ale  aj so samotnými študentmi.

Práve Abloh bol zástancom rovnosti vo vzdelávaní a učení. V roku 2020 sa rozhodol, že spolu s partnermi Louis Vuitton a s platformou Farfetch, ktorá slúži na kúpu luxusnejších kúskov, podporia znevýhodnených britských študentov tmavej pleti. Jeho štipendijný fond s názvom Virgil Abloh™️ „Post-Modern“ má hodnotu jeden milión dolárov. Ten slúži len na štipendiá a kariérne príležitosti. Informuje o tom portál Theguardian.com.

„Systémová zmena začína na základnej úrovni, od kolektívneho úsilia ľudí, ktorí konajú a pozdvihujú svoje vlastné komunity. Zaviazal som sa pomôcť zabezpečiť, aby táto sociálna revolúcia nebola len okamihom, ale aj pohybom a ja sa svojej úlohy držím,“  takto sa Virgil vyjadril ešte v roku 2020 na svojej sociálnej sieti.

Jeho štipendijný fond pre jedného študenta je v hodnote 35 000 libier. Pokryje to celé školné a akýkoľvek postgraduálny program na univerzite. Je jedno či pôjde o program dizajnu, módy, textilu, či dizajnérskych produktov. Pre porovnanie, bežné školné sa pohybuje od sumy 14 175 do 33 200 libier. Štipendium zahŕňa aj priemyselné skúsenosti a príležitosti na vytváranie sietí. Štipendium získa len mimoriadne talentovaný, ale zároveň i finančne obmedzený afroamerický študent.

Manželka zosnulého návrhára verí, že: ,,Štipendium RCA Virgil Abloh prelomí finančné bariéry pri napĺňaní kreatívneho potenciálu a umožní talentovaným mladým jednotlivcom snívať ešte viac.“


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame