Čaká nás návrat mamutov? Vedci majú zásadný plán, jeho predpoklady sú absurdné

Vedci aktuálne pracujú na vývoji spôsobu, ktorý by mohol pomôcť v oživení základných génov vyhynutých zvierat (Zdroj: Freepik/Marcoriveroph)

#Premýšľal si niekedy nad tým, aké by to bolo, keby si žil v dobre mamutov? Tieto obrovské zvieratá fascinujú mnohých aj dnes, napriek tomu, že sú už tisíce rokov po vyhynutí. Americkí vedci však aktuálne pracujú na pláne, ktorý by mal pomôcť s oživením tohto pradávneho druhu. Ak sa ti to zdá absurdné, nečudujeme sa…

Podpora od svetových hviezd

Texaská spoločnosť Colossal Biosciences prišla s nápadom, ktorý hovorí o návrate mamutov ešte v tomto desaťročí. Svojmu projektu verí natoľko, že ho považuje za prelomový a aktuálne podniká prvé kroky v jeho plnení. Ide o prvú snahu o vytváranie organizmov spĺňajúcich charakteristiky vyhynutého druhu.

Spoločnosť aktuálne pracuje na vývoji spôsobu, ktorý by mohol pomôcť v oživení základných génov vyhynutých zvierat. Myšlienku projektu podporili aj niektoré svetové hviezdy z Hollywoodu, ako napríklad Paris Hilton či Chris Hemsworth. O prípade informoval portál The Intercept. Zároveň uvádza, že spoločnosť mala získať 235 miliónov dolárov od sponzorov, medzi ktorými sú okrem spomínaných aj ďalšie známe osobnosti.

Súboj s časom

Generálny riaditeľ texaskej spoločnosti, Ben Lamm, v rozhovore pre Daily Mail prirovnal proces k obrátenému Jurskému parku. „Stanovili sme si termín pre nášho prvého mamuta na koniec roka 2028 a v súčasnosti sme na dobrej ceste, čo je skvelé,” povedal Lamm.

Celý proces však má jeden podstatný háčik – podľa Lamma si obnovenie druhu vyžaduje presne 22 mesiacov, čo je odhadovaná dĺžka mamutieho tehotenstva. „Ale keďže ostatné druhy majú graviditu oveľa kratšiu, je veľmi pravdepodobné, že sa dočkáme iného druhu skôr ako mamuta,” uviedol.

Vedci majú veľké plány

Aj napriek tomu, že vyhynutie posledných jedincov mamutov prebehlo pred cca 4-tisíc rokmi, existuje na svete geneticky príbuzný druh, ktorým je slon indický. Špeciálne upravené kmeňové bunky a gény mamutov mali byť spojené s vajíčkom samice spomínaného druhu slona.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehltol si niekedy žuvačku? Pozri, čo si o tom myslia odborníci

„Domniev​am sa, že je veľmi pravdepodobné, že do roku 2028 budeme nejaký druh mať. Nie je to také jednoduché – my nezoberieme mamutie DNA a nezalepíme diery. Snažíme sa vpraviť gény mamutov do slonov indických,” uvádza pre Daily Mail Lamm a zároveň bráni pokus o oživenie, ktorý je prirovnávaný ku katastrofickým scénam z Jurského parku.

Pomoc pre klímu?

„Bude chodiť ako mamut srstnatý, vyzerať ako mamut, vydávať zvuky ako mamut, ale hlavne bude schopný obývať rovnaký ekosystém, ktorý po vyhynutí mamutov osirel,” uvádza spoločnosť, ktorá na výskume pracuje. Predstavitelia zároveň tvrdia, že návrat pravekého tvora by mohol pomôcť aj životnému prostrediu, ktoré je momentálne v katastrofickom stave.

„Mohol by pomôcť zvrátiť rýchle otepľovanie klímy – a čo je ešte dôležitejšie, mohol by chrániť arktický permafrost. Návrat mamuta srstnatého znamená návrat lepšej Zeme,” vyhlásila spoločnosť.

Kritika „geniálneho“ plánu

Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí s projektom nesúhlasia alebo ho pokladajú za hlúposť. „De-extinkcia je vedecká rozprávka. Snahy o oživenie mamutov srstnatých stavajú skôr na mediálnej pozornosti pre vedcov a menej na serióznej vede,” povedal riaditeľ austrálskeho Centra pre starovekú DNA Jeremy Austin. 

Lamm sa však rozhodne nemieni vzdať svojej vízie. „Kritici, ktorí tvrdia, že de-extinkcia génov za účelom vytvorenia zástupných druhov je nemožná, sú kritici, ktorí jednoducho nie sú plne informovaní a nepoznajú vedu,” uviedol pre The Intercept.

„Od prvého dňa máme jasno v tom, že pri obnove druhov budeme vyvíjať technológie, ktoré, ako dúfame, budú prospešné ako pre ľudskú zdravotnú starostlivosť, tak pre ochranu prírody,” dodal na záver.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame