Naše tipy na víkend #4: Priprav sa na rozhýbanie svalov a sladkú bodku ala crème brûlée!

naše tipy na víkend

Dúfam, že si niečo z mojich tipov vyberieš aj ty! (Zdroj: Unsplash/brooke-cagle)

#Bláznivá a šialená žena, ktorá strávi aj hodiny pri pive s kamarátmi, sa kvôli koronavírusu zrazu ocitla zavretá doma. Asi mi rozumieš, že toto nie je pre mňa celkom ideálna situácia. No napriek tomu som sa dokázala vynájsť a snažím sa rozvíjať najviac, ako sa dá. Niekedy je to naozaj náročné.

Momentálne nemám príliš veľa času, pretože píšem bakalárku a zároveň pracujem. Víkendy si ale nechávam ako svoj malý tromf na vnútornú očistu, respektíve príležitosť naučiť sa niečo nové. Rozhodla som sa ti prezradiť moje zaručené tipy, ako zahnať nudu. Dúfam, že aj teba niektorý z nich chytí za srdce tak ako mňa.

Rozcvička ako relax

Cvičenie ako relax. Myslíš si, že je to nemožné? Ver mi, funguje to! V mojej práci, rovnako ako v škole, sedím neustále za notebookom a poviem ti, že ma to niekedy poriadne unavuje. Preto si doprajem fyzickú aktivitu a moje telo je opäť plné sily a energie. Vyskúšaj to a uvidíš, že pri tom psychicky úplne vypneš.

Spočiatku som cvičila na rôzne online videá, ale teraz to už robím podľa nálady. Nejaké tie drepy, výpady alebo zakopávanie nemôže nikdy uškodiť. Najdôležitejšie však je nezabudnúť na poriadne ponaťahovanie svalov. Ak to podceníš, tak nielenže si môžeš niečo vyvrtnúť, ale časom sa rozsah tvojho pohybu bude zmenšovať.

Rozcvička ako relax
Rozcvička môže byť aj relax (Zdroj: pixabay.com)

Oslaď si život francúzskym dezertom

Keď si si už poriadne zacvičil, je čas si osladiť život. Varenie, pečenie – tak to je naozaj moje. Milujem objavovať nové zvláštne kombinácie, ktoré moje chuťové poháriky ešte neprebádali. Aj preto sa moji blízky môžu tešiť chutnej domácej tortičke na každej oslave.

Moji blízky sa môžu tešiť chutnej domácej tortičke
Moji blízky sa môžu tešiť chutnej domácej tortičke (Zdroj: Simona)

Ja sama sladké veľmi nevyhľadávam, omnoho radšej ho vytváram. Úžasnému jemnému francúzskemu dezertu crème brûlée však nedokážem povedať nie a vždy si ho veľmi rada vychutnám. Dokonca som ho niekoľkokrát využila aj ako plnku do torty. Urobiť túto dobrotu, je naozaj jednoduché.

Potrebuješ:

  • 400 ml sladkej smotany
  • 5 žĺtkov
  • 65g jemného kryštálového cukru
  • Vanilkový struk/vanilková pasta

Postup:

  1. Do hrnca si nalej smotanu spolu s vyškrabaným obsahom vanilkového struku a aj s jeho kôrou. Ak sa ti ho nikde nepodarilo zohnať, kľukne použi aj vanilkovú pastu a nechaj to na miernom ohni zohrievať. Medzitým si v miske zmiešaj žĺtky s cukrom. Pozor! Premiešaj to len mierne, netreba z toho vymixovať penu.
  2. Keď smotana začne vrieť, tak ju preceď. Ak si použil vanilkovú pastu, tak to môžeš rovno pridať do vymiešaných žĺtkov. Pridávaj pomaly, aby sa ti žĺtka nezrazili a opäť len mierne premiešaj.
  3. Takto pripravenú zmes si môžeš naliať do zapekacích misiek. Nezabudni poprepichovať bublinky. Keď to budeš mať hotové, poukladaj ich do nejakého väčšieho plechu. Predtým doň ale nalej vodu, ktorá siaha približne do 2/3 zapekacích misiek. Všetko vlož do rozohriatej rúry. V niektorých receptoch je teplota 100 stupňov a niekde vyššia. Ja to pečiem na teplote 150 stupňov dovtedy, kým krém úplne nezhustne.
  4. Nechám vychladiť a keď mám možnosť, vrch posypem kryštálovým cukrom a pomocou flambovacej pištole spravím karamelovú kôrku.
Lahodný dezert Crème brûlée
Lahodný dezert Crème brûlée (Zdroj: pixabay.com)

Prekvap svoju rodinu misou z ruží

Nie nehovorím o skutočných ružiach, ale ani o tých umelých. Reč je o jedlých, salámových, šunkových alebo syrových. Byť zavretá doma ma unudilo natoľko, že som začala hľadať spôsoby, ako sa zabaviť.  Už od mala mám blízko ku gastronómii, nakoľko môj otec vlastní reštauráciu. Keď ma raz vyzval s ponukou, či by som sa nenaučila zdobiť misy, ani na chvíľu som nezaváhala. Základné tvary som sa naučila z videí na YouTube, a potom to už išlo samo.

Napríklad vytvoriť salámovú ružu je úplná hračka! Krúžky tejto dobroty si poukladáš jeden na druhý do zvislého pásu. Začneš od spodku a pokračuješ podľa toho, akú veľkú ju chceš mať. Tento pás si potom zroluješ a ruža je na svete. Ja odporúčam si krúžky salámy prehnúť napoly, a potom ich začať ukladať. Lepšie sa z toho bude tvarovať misa.

Prekvap svoju rodinu misou z ruží
Prekvap svoju rodinu misou z chutných ruží (Zdroj: Simona)

Siahni po knihe

Tak práve táto moja slabosť nepatrí k tým psychicky nenáročným. Napriek tomu je jednou z mojich najobľúbenejších. Dobrá kniha predsa nemôže nikdy zaškodiť. Práve naopak. Otvorí ti dvere k novým myšlienkam. Pred nedávnom mi brat odporučil knihu Môj posledný výdych, ktorá získala ocenenie New York Times Bestseller a mňa už pri prvých stránkach zaujala.

Ide o skutočný príbeh mladého neurológa, ktorý túži zachytiť svoj príbeh na papier. Jeho život úplne zmenila nevyliečiteľná choroba, ktorá mu nečakane prišla do cesty a zhatila plány. V 36 rokoch mu bola diagnostikovaná rakovina pľúc v štvrtom štádiu. Táto kniha ťa donúti zamyslieť sa nad tým, prečo sa naozaj oplatí žiť.

Kniha Môj posledný výdych ťa chytí za srdce
Kniha Môj posledný výdych ťa chytí za srdce (Zdroj: Simona)

Yes Day

Po produktívnom víkende a intelektuálne náročnej knihe, je čas vypnúť pri nejakej dobrej komédii. Spolu s priateľom na nás občas prídu rodičovské chvíľky, ktoré rýchlo odznejú v bežných pracovných dňoch. Tentokrát nás tieto pohnútky rýchlo opustili pri dobrej komédii Yes Day. Film zachytáva príbeh rodičov, ktorí sa rozhodli svojim deťom na všetko hovoriť áno po dobu jedného dňa. Pozri si aj ty, ako to celé dopadlo.

A čo budeš robiť cez víkend ty? Podeľ sa s nami o svoje tipy v komentároch, alebo označuj @hashtag.sk a taguj #vikendshashtagom na Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame