NASA má za sebou ďalší míľnik: Ich kozmická loď sa po prvýkrát „dotkla“ Slnka

Sonda Parker sa dotkla Slnka

Sonda Parker sa "dotkla" Slnka (Zdroj: Unsplash.com/Braňo)

#Nemožné sa stalo skutočnosťou. Kozmická loď spoločnosti NASA sa „dotkla“ Slnka. Ide o prvú potvrdenú informáciu tohto druhu. Sonda Parker Solar Probe sa ponorila do nepreskúmanej slnečnej atmosféry, známej ako koróna. Vedci túto informáciu oznámili počas utorňajšieho stretnutia Americkej geofyzikálnej únie.

Sonda Parker preletela korónou ešte v apríli počas jej ôsmeho blízkeho preletu okolo Slnka. Vedci však uviedli, že získanie údajov, ktoré bolo treba následne aj potvrdiť, trvalo mesiace. Podľa Noura Raouafiho z John Hopkins University bola práca na celom projekte „fascinujúco vzrušujúca“.


Vianočné obdobie nám zlepší nebeské divadlo! Na Slovensku budeš môcť pozorovať rôzne úkazy


Parkera vypustili ešte v roku 2018 a atmosféru Slnka prekročil vo vzdialenosti 13 miliónov kilometrov od jeho stredu. Kozmická loď sa podľa vedcov ponorila do koróny a následne z nej aj vyšla až trikrát. Vždy pri tom išlo o ľahký, nenáročný prechod.

„Samotný prvý ponor trval asi päť hodín a bol to pre nás veľmi dramatický čas. Možno si myslíte, že čo je to päť hodín. Áno, nie je to veľa času, ale pre nás skutočne bolo,“ povedal Justin Kasper z Michiganskej Univerzity. Uviedol, že počas manévru sa Parker pohyboval rýchlosťou 100 kilometrov za sekundu.

Atmosférou to nekončí

Koróna, vonkajšia vrstva slnečnej atmosféry sa podľa Raouafiho zdala prašnejšia, než vedci očakávali. Informácie, ktoré nazbierali, pomôžu pri ďalších exkurziách. Všetky údaje, ktoré z prašnej atmosféry Slnka sonda zozbierala, pomôžu výskumníkom pochopiť pôvod slnečného vetra, ktorý sa uvoľňuje do vesmíru. Zároveň budú nápomocné pri skúmaní slnečných erupcií, ktoré môžu v budúcnosti zasiahnuť aj Zem.

Parker sa minulý mesiac ponoril do koróny už po desiatykrát a nastala chvíľa na to, aby sa začal približovať ešte viac k Slnku. Nakoľko hviezda nemá pevný povrch a je len guľa plynov, je otázne, ako ďaleko dokáže sonda ísť. Prekonať atmosféru by mala v roku 2025.

Zdroj: hashtag.sk, apnews.com
Odporúčame