Vianočné obdobie nám zlepší nebeské divadlo! Na Slovensku budeš môcť pozorovať rôzne úkazy

Vianočné obdobie nám zlepší nebeské divadlo!

Vianočné obdobie nám zlepší nebeské divadlo!(Zdroj: Unsplash.com/Justin W)

#Vianoce sú obdobím, na ktoré sa takmer všetci určite tešíme. Konečne sa stretneme s rodinou a chýbať nebudú ani tradičné pokrmy. Tento rok nám však tieto sviatky spríjemní aj sviatočné nebeské divadlo. Tešiť sa môžeš aj na vianočnú kométu.

Od 17. decembra až do 26. decembra bude na oblohe činný meteorický roj U Midy, ktorý tiež poznáme pod názvom Ursidy. „Roj Ursíd súvisí s periodickou kométou 8P/Tuttle, ktorej obežná doba je 13,6 roka. V maxime by sme tento rok mohli vidieť približne 10 meteorov za hodinu, podmienky na pozorovanie však nebudú veľmi priaznivé – Mesiac bude počas maxima, 22. decembra, tri dni po splne,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Vesmírne divadlo nás však čaká aj po Vianociach, kedy na oblohe budeme môcť pozorovať každoročný meteorický roj Kvadrantíd. Na jeho pozorovanie pritom pravdepodobne budeme mať ideálne podmienky. V období od 30. decembra 2021 do 7. januára 2022, kedy bude tento roj činný, nebude totiž nočná obloha rušená jasom Mesiaca. V čase maxime bude totiž len jeden deň po nove.

(Zdroj: Unsplash.com/
Luis Lara)

„Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ zdôraznil astronóm.

Okrem toho nám však nebude chýbať ani kométa. „Cez Vianoce a aj po Novom roku budú výborné podmienky na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vzhľadom na jej jasnosť okolo 10. magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza 2 hodiny po západe Slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc,“ poznamenala Katarína Gáliková zo Slovenskej akadémie vied na ich webe.

Zdroj: hashtag, sav.sk
Odporúčame