NASA musí stíšiť svoje rakety: Ich hlučnosť vie spôsobiť vážne zranenia

NASA musí stíšit štarty rakiet (Zdroj: Unsplash.com/NASA)

#Možno si ani ty nebol ešte pri štarte rakety. NASA musí teraz urobiť niekoľko dôležitých opatrení aby zastavili hluk, ktorý je pri štarte. Nie je prekvapením, že pri tak veľkých veciach vzniká aj dostatočne veľký hluk. Uvidíme ako si s tým NASA poradí.

Pri štarte rakiet sa párkrát stalo aj to, že ľudia sa vážne zranili, dokonca niektorých to aj zabilo. Boli to ľudia, ktorí boli príliľš blízko pri meiste štartu. Obrovské motory pri rozbehu vygenerejú celú hromadu ťahu nahor. Ten musí byť dostatočný na to aby preniesol tony kovu, materiálu, niekedy aj ľudí cez zemskú atmosféru až do vesmíru. Na štart musia použiť celú hromodu paliva.

Práve tam vzniká najväčšie teplo aj oheň, pretože palivo horí. Pri celom rozpálení vzniká aj spomínaný hluk. Napríklad, keď raketa Saturn V vzlietla počas svojich pracovných rokov medzi rokmi 1967 a 1973, vygenerovala masívnych 220 decibelov zvuku. Pre porovnanie klasická stíhačka, ktorá je tiež pomerne dosť hlučná vydáva okolo 140 decibelov

Ak by si sa náhodou ocitol niekde blízko tohto zvuku, nielenže by ti praskli ušné bubienky, ale úplne by ti ich zničil a potenciálne by ťa hluk mohol aj zabiť. Samozrejme pri štarte by nemal byť nikto v blízkosti rakety a tak by sa tomu hluku mal vyhnúť. Vznikali aj prípady kedy boli ľudia na palube lode, dokonca aj členov posádky sa čiatočne poškodila sila zvuku. 

NASA už má niekoľko riešní ako tento problém zastaviť. Aby sa zbavili tak veľkého hluku, vyvrhnú obrovské množstvo vody cez štartovaciu rampu počas letu. To vylepší hneď niekoľko vecí. Po prvé, zásadne zniži teplo na štartovacej rampe, čo znamená, že pristávacia štruktúra nebude úplne zničená výslednou ohnivou guľou po štarte, ale tiež užitočne potláčí zvukové vlny, ktoré by mohli poškodiť ľudí alebo vybavenie. Uvidíme ako sa podarí vode odhlučniť štart. 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame