Koncom roka máme zvyčajne potrebu ukončovať aj naše vzťahy: Psychologička objasnila, prečo je to tak

rozchod

V období nového roku máme vo zvyku ukončovať vzťahy (Zdroj: Freepik/bunditinay)

#Jeden z najkrajších silvestrovských zvykov je rozhodne polnočný bozk so svojou polovičkou. Avšak v tomto období stúpa nielen zamilovanosť, ale aj počet ukončených vzťahov. Vedel si, že január bol nazývaný aj mesiacom rozchodov? Pre niektorých môže byť logické, že vzťahy končia pred Vianocami prípadne Silvestrom, aby si ľudia nepokazili najkrajšie sviatky v roku a ďalšie oslavy.

Psychologička Novie Duquilla však pre webový portál VICE prezradila, že ide o viac, ako len o sviatočné obdobie. „Myšlienku na rozchod pravdepodobne zosilnie začiatkom nového roka kvôli našej zvýšenej túžbe po nových začiatkoch. V niektorých prípadoch môžu mať ľudia pocit, že ich vzťahy obmedzujú v raste, pretože ich partneri sú príliš uzavretí. To len posilňuje ich motiváciu k rozchodu“ . Toto zimné obdobie je plné sentimentálnosti a nostalgie, ktorá vedie k tomu, že si uvedomíme, čo je pre nás v živote prioritou. Hoci nový začiatok nemusí vždy predstavovať len rozchod (môže ísť napríklad o preorganizovanie svoju izbu alebo bytu, získanie novej práce či vyskúšanie nového účesu), často trpia práve vzťahy.

rozchod
Rozchody prichádzajú v najväčšom počte začiatkom nového roku (Zdroj: Freepik/amerka83)

Je to správne rozhodnutie?

O tom, či zlé pocity zo vzťahu a potreba rozísť sa ostane aj po uplynutí prvých mesiacov v roku, rozhodujú takzvané pretrvávajúce faktory. To znamená, že možno máš teraz pocit, že tvoj partner alebo partnerka je neznesiteľná, lebo neumýva riad, v skutočnosti to až tak nevadí. Pokiaľ však máte vážne problémy, alebo je prítomná nevera, tento rozkol tak ľahko nezmizne.

Negatívne myšlienky v spojení zo vzniknutou príležitosťou na začiatok v novom roku môžu upriamiť pozornosť na tieto pretrvávajúce faktory a povzbudiť, aby urýchlili celý proces ukončenia vzťahu. Rozchody však nie sú jednoduchá vec a namiesto želanej úľavy môžu priniesť pravý opak – viac stresu.

rozchod
Pri rozchode sú dôležité prechodné faktory (Zdroj: Unsplash/Kelly Sikkema)

Kedy je čas na rozchod?

Pokiaľ sa niekto nevie rozhodnúť, na ktoré pocity vo svojom vnútri dať, Novie Duquilla odporúča overiť si štyri jednoduché body. Pokiaľ sa v tvojom vzťahu nachádzajú, rozhodnutie si asi domyslíš aj sám:

1. Násilie

Keď hovoríme o násilí, nemáme na mysli len veľké násilné činy zahŕňajúce zneužívanie. Násilie môže byť tiež vo forme mikroagresie alebo takého jemného správania, ktoré spôsobuje škodu vášmu partnerovi. Mikroagresie môžu mať verbálnu alebo neverbálnu formu, napríklad hanlivé komentáre.

2. Ľahostajnosť

Pokiaľ tvojmu partnerovi prestane záležať na tom, ako sa cítiš alebo sa začne správať chladne, je to rovnaký pocit ako keby keby ťa niekto zhadzoval. Na tento výkričník si daj veľký pozor.

3. Zanedbávanie

Neberie tvoj partner ohľad na tvoje potreby, sny a túžby? Nezabúdaj, že na vzťah treba vždy dvoch. Pokiaľ sa necítiš so svojim partnerom rovnocenne, nie je to zdravý vzťah.

4. Pohŕdanie

Tento bod tesne súvisí zo zanedbávaním. Tvoj partner sa nad teba vedome vyvyšuje a jasne ti dáva najavo, že nie si ničím. A bez neho to tam vonku nezvládneš.

Rozchody nie sú ale vždy len negatívnou záležitosťou. Aj táto forma medziľudských vzťahov môže prinášať znovuobjavenie, presmerovanie a opätovné spojenie samého so sebou. Rozchod môže byť úžasným zážitkom, pretože vyvoláva intenzívnu túžbu zlepšiť aspekty seba samého. Taktiež slúži ako pripomienka, aby si svoju pozornosť zamerali späť na seba – na tie časti, na ktoré si možno už dávno zabudol.

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame