Koľko stojí život v Európe? Slovensko je lacné, najdrahšia krajina ťa prekvapí!

peniaze

Život na Slovensku je výrazne lacnejší ako v iných krajinách Európy (Pexels/Pixabay)

#Zaujímalo ťa, aký je život v inom štáte? Pokiaľ máš pocit, že by to bolo inde jednoduchšie, lebo platy sú vyššie, pozri sa na najnovšie indexy životnej úrovne. Porovnanie medzi štátmi vypracoval webový portál Numbeo. Tieto indexy sú prirovnaním k New Yorku.

Porovnanie so životom v Amerike

To znamená, že pre mesto New York by mal byť každý index 100 percent. Ak má teda iné mesto alebo štát napríklad index nájomného 120, znamená to, že v priemere je v tomto meste nájomné o 20 % drahšie ako v meste New York. Ak má mesto index nájomného 70, znamená to, že priemerný nájom v danom meste je o 30 % lacnejší ako v Mesto New York.

Pri posudzovaní sa brali do úvahy štyri faktory – index životných nákladov, rent Index, teda odhad cien prenájmu bytov, index potravín, index reštaurácií a index životných nákladov + index prenájmu. 

Slovensko je výrazne lacnejšie

Keď sa pozrieme na našu krajinu o niečo bližšie, priemerný mesačný plat v čistom je 894 €. Mesačné výdavky bez platenia nájmu sa pohybujú na sume 500 eur mesačne na jednu osobu. Najviac peňazí míňame na potraviny. Ďalej nasledujú položky ako nájom, reštaurácie a doprava. Najmenej peňazí podľa štatistík dávame na oblečenie a obuv.

Zo 42 krajín sa Slovensko umiestnilo na 28. mieste, pričom na prvých priečkach sú štáty s najvyššími nákladmi na život, ako napríklad Švajčiarsko, Nórsko či Island. Životné náklady sú u nás o 60 percent nižšie ako v New Yorku, pričom cena nájmu je nižšia až o 84 percent. Cena potravín aj reštaurácií je približne o 70 percent nižšia.

Podobne sú na tom aj naši susedia, Poľsko, Česko a Maďarsko. Ukrajina sa nachádza ďaleko za nami, až na 40. mieste. Náklady na život v tejto krajine sú tak ešte nižšie ako u nás. Možno ťa to prekvapí, no Rakúsko má najdrahšiu životnú úroveň. Index životných nákladov je tu len o 30 percent nižší ako v New Yorku. Zoznam všetkých krajín nájdeš TU.

Zdroj: hashtag.sk, numbeo.com
Odporúčame