NÁZOR Nakazila som sa koronavírusom: Niektorí sa ma báli, akoby som mala mor

žena sediaca na stoličke pri okne

Pozitívny test na koronavirus je výzvou pre každého človeka (Zdroj: Unsplash)

#Zo sobotňajšej prechádzky som sa vrátila akási polámaná. Čudovala som sa, prečo nevládzem, veď, vďaka letnému behu som nadobudla celkom slušnú kondičku. Zrazu už len vyškriabanie sa na prvé poschodie pre mňa predstavovalo nadľudský výkon. Boleli ma všetky svaly a keď som v nedeľu dostala vysoké horúčky, tušila som, že bojujem s chorobou.

Volala som doktorke, poslala ma na test a výsledok potvrdil to, čo som už dávno vedela. Som pozitívna na COVID-19. Mala som viaceré príznaky. Bolesť hlavy, horúčka, celková slabosť a nevoľnosť. Teraz som v karanténe a je mi lepšie. Mám za sebou istým spôsobom cennú skúsenosť, ktorá mi ukázala, že ľudia v krízových situáciách reagujú všelijako.

Najprekvapivejšie boli pre mňa reakcie okolia. Volala som známym, že som mala pozitívny test. Našťastie som nebola v kontakte s veľa ľuďmi. Žijem v byte, pracujem z domu a keď mi je dlho, chodím sa venčiť so psom. No v reakciách mnohých som cítila strach. Strach z toho, že doteraz o tom len čítali, no teraz strach z nákazy nadobudol reálne kontúry.

Zrazu sa za pozitívnym prípadom skrýval konkrétny človek, tvár, ktorú poznali. A tak mi prichádzali rôzne otázky. Od klasických: „Kde si sa nakazila?“ „Ako dlho si v karanténe?“ či „Môžeš ma ešte nakaziť?“ po totálne absurdity: „Pamätáš, keď sme sa videli pred mesiacom v obchode? Nemohla si ma nakaziť?“ Pýtala sa ma to kamarátka, ktorú som nevidela takmer polroka. Ak nepočítam TO stretnutie v drogérii, kedy sme si zamávali zo sedemmetrovej vzdialenosti.

koronavírus
Koronavírus preverí nielen naše zdravie, ale aj charakter (Zdroj: Freepik)

Chápala som, že ľudia sa boja. Neviem, ako by som reagovala na ich mieste. Cítila som sa, akoby som mala mor. Akoby som ich mala nakaziť už len tým, že sa vystrčím z okna. Na druhej strane mi chceli pomôcť ľudia, od ktorých by som to vôbec nečakala.

Tí, ktorí patria skôr do kategórie známych, než do kategórie priateľov. Ponúkli sa, že nám urobia nákup a nechajú ho pred dverami. A ja som si uvedomila, že práve takéto situácie najlepšie otestujú naše ľudské hodnoty. Ono je ľahké byť hrdinom, pokiaľ nie ste nútení konať a popasovať sa s nejakým problémom.

Sama som prestala pátrať po tom, kto ma nakazil. V dnešnej dobe je to hľadať ako ihlu v kope sena. Nakazila som sa možno aj preto, že mám mizivú imunitu a aj obyčajné prechladnutie u mňa trvá mesiace. Dodržiavala som všetky opatrenia a nehrala sa na hrdinku, ktorá sa nemôže nakaziť. Ak by som zistila, kto ma nakazil, čo by to vo mne zmenilo? Asi nič. Nešla by som mu vynadať. Jediné, čo mi v tejto situácii ostáva, je zmieriť sa s ňou.

žena v posteli
Obdobie počas karantény môžem využiť na oddych (Zdroj: Freepik)

Doma to ide sakramentsky pomaly. Prišla som o svoje milované prechádzky. Snažím sa oddychovať, veľa piť a čítať knihy, ktoré ma nabijú pozitívnou energiou. Stále verím v ľudskosť. A v to, že to zvládneme. Napriek tomu, že téma korona vírusu veľmi silno polarizuje spoločnosť. Možno preto je dnes oveľa dôležitejšie hľadať to, čo nás spája, pomáhať si a podporovať sa. Inak nás nekontrolovaný strach premení na zvery. A to predsa nechceme.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame