Najznámejší mafián všetkých čias: Pozri sa na 5 zaujímavých faktov o Al Caponovi, o ktorých si doteraz nevedel

Al Capone

Al Capone. Zdroj: Wikipedia/Chicago Bureau (Federal Bureau of Investigation) - Wide World Photos

#Prostitúcia, gambling, prohibícia a vraždy. Tohto všetkého bol stelesnením legendárny mafián Al Capone, ktorého dnes pozná celý svet. Je veľmi dobre známe, že do Ameriky tajne pašoval alkohol v čase, keď bola nariadená prísna prohibícia a spríjemnil tak mnohým obyvateľom dlhé večery.

VIDEO Tom Hardy stvárni slávneho Al Caponeho: Film ukáže neprebádanú časť jeho života, na internete ho nájdeš už máji

Život tohto mafiána však obsahoval aj rôzne iné zaujímavé cestičky, či už išlo o kariéru zločinca alebo osobný život. Preto sme sa rozhodli priniesť ti niekoľko zaujímavých faktov, ktoré sú o niečo menej známe.

Al Capone
Meno Al Capone pozná azda každý (Zdroj: Wikipedia/Miami Police Department)

Golf a Škótsko

Aj slávny mafián si niekedy musel oddýchnuť, zrelaxovať sa a jednoducho vypnúť. Na tento účel mu skvele slúžil golf. Hoci sám nebol žiadnym excelentným hráčom, dokonca sa povráva, že raz si omylom prestrelil nohu odisteným revolverom, bol skutočným fanúšikom.

Láska ku golfu ho doviedla aj k ďalšej srdcovej záležitosti, ktorou sa stalo Škótsko. Údajne sa vybral do tejto krajiny pod falošným menom, len aby si mohol nerušene zahrať golf na najprestížnejších škótskych ihriskách.

golfová loptička
Golf jednoducho miloval (Zdroj: Unsplash/Markus Spiske)

Slávna prezývka a jej pôvod

Veľké množstvo ľudí pozná Al Caponeho pod menom Scarface, respektíve im aspoň niečo hovoria slávne filmy s touto postavou. Sám však túto prezývku nikdy nemal rád, hoci mu ju novinári chtiac-nechtiac nanútili, priatelia a známi ho častejšie oslovovali Big Al alebo Snorky, kvôli jeho elegantnému oblečeniu.

Pôvod nemilej prezývky, ktorá v podstate mafiána dehonestovala, je nejasný a má dve teórie. Prvou je, že jazvu na tvári získal pri barovej potýčke. Al Capone údajne udrel ženu v kaviarni a jej brat, ktorý sa jej okamžite zastal, napadol gangstra nožom. Druhá teória pochádza od samotného mafiána, ktorý tvrdil, že zraneniu mu vzniklo počas vojny – ktorej sa však nikdy nezúčastnil.

Al Caponeho záznam zločinov
Al Caponeho záznam zločinov. Zdroj: Wikipedia/FBI/United States Bureau of Prisons

Alkohol ho mohol zachrániť

Al Capone bol skutočne obdivuhodným zločincom, ktorý nikdy nebol odsúdený za vraždu, prostitúciu či hazardné hry. V skutočnosti ho dobehli daňové úniky. Avšak priznať mu vinu bolo omnoho ťažšie, ako by sa mohlo zdať, a to aj napriek tomu, že jeho brat bol federálny agent.

Mafiánsky boss, ktorý sa zapísal do dejín: 10 dychvyrážajúcich zaujímavosti o Pablovi Escobarovi

V americkom súdnictve je totiž súčasťou procesu aj porota, ktorá je náhodne vybraná z občanov, aby sa tak zabezpečilo všeobecné blaho. Problémom v tomto prípade bolo, že porota sa nedala vybrať náhodne, keďže veľké percento obyvateľov pilo alkohol – ktorý bol v Amerike práve vďaka Al Caponemu.

Hoci Al vždy tlači tvrdil, že nespáchal žiadny zločin a vykonával len službu verejnosti a pomoc svojej rodine, porota vybraná samotným sudcom ho odsúdila na 11 rokov a musel zaplatiť pokutu 50 000 dolárov.

Vlastná kapela a luxusné zariadenie cely

Al Capone bol počas svojho života v niekoľkých väzeniach. Počas svojho pobytu v Atlante a Philadelphii často podplácal strážnikov. Ak si myslíš, že to bolo kvôli cigaretám, zbraniam alebo odkazom do sveta, si na veľkom omyle. Al si vďaka úplatkom zadovážil do svojej cely „luxusné“ zariadenie, akým bolo napríklad kreslo na čítanie.

Možno by to na drsného gangstra nikto nikdy nepovedal, ale skutočne si užíval kvalitnú hudbu. Keď sa dostal do Alcatrazu, vytvoril spolu s ďalšími väzňami kapelu s názvom The Rock Islanders, v ktorej hral na gitaru a bendžo. Dôkazom, že mal hudbu naozaj rád je aj fakt, že v roku 1926 uniesol populárneho jazzového muzikanta, len aby mu zahral na narodeninovej oslave.

Bendžo band Ivana Mládka
Svoje hobby si vedel užívať naozaj netradične (Zdroj: Pixabay/ Rudy and Peter Skitterians)

Nemilosrdný, no predsa úctivý

Život zločinca je plný vrážd a bezcitných rozhodnutí, ktoré musia vykonať. Aj napriek tomu sa dá povedať, že Al Capone si občas zachoval ľudskú tvár. V podsvetí sa preslávil tým, že padnutým protivníkom posielal na pohreby kvetiny, a dokonca niektorým rodinám poskytoval aj finančnú pomoc. To však nebolo všetko. Chudobným obyvateľov Chicaga, ktorí v dôsledku Veľkej hospodárskej krízy ostali bez práce, rozdával polievku v uliciach.

Jeho život skončil na následky syfilisu, ktorý si nikdy nedal liečiť, a tak ho postihli srdcové choroby, mŕtvica a demencia. Závažné ochorenia mu nemocnica v Baltimore odmietla liečiť, kvôli zlej reputácii, preto ho nakoniec liečili lekári v Union Memorial Hospital. Lekárom sa odmenil v podobe troch japonských čerešní, ktoré pred nemocnicou kvitnú dodnes.

Ľudia stoja rad na polievku zadarmo
Hovorí sa, že pomáhal rozdávať chudobným polievku (Zdroj: Wikipedia/U.S. National Archives and Records Administration)
Zdroj: elitereaders.com, wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Odporúčame