Rebríček najobľúbenejších plemien psov: Nájdeš tam aj svojho favorita?

top najobľúbenejšie plemená psov

Labradoodle patrí k najrozkošnejším psíkom na svete (Zdroj: GettyImages)

#Na svete existujú stovky plemien psov a každému z nás je sympatické iné. Niekto má radšej veľkých psov, iný zas malých. Niekto preferuje dlhosrstých, iní zas vyberajú krátkosrsté plemená. Taktiež majú tieto plemená aj rôzne využitie v medicíne, v profesii či v bežnom živote. Sú našimi kamarátmi aj členmi rodiny. My sme vybrali zopár najvyhľadávanejších. Ktoré je tvoje obľúbené?

Labradoodle

Táto chlpatá guľka ti bude veľmi ochotne robiť spoločnosť, pretože je u nej zvykom, že sa len ťažko pohne od majiteľa. Labradoodle je v podstate krížencom labradorského retrievera a pudla. Hovoríš si možno, že je to nezvyčajná kombinácia, ale toto plemeno patrí u ľudí v USA či v Austrálii k jedným za najobľúbenejších. Okrem iného má tri veľkosti, a to štandardnú, strednú a menšiu.

Môže sa však stať, že sa pes pri krížení vymkne tomuto veľkostnému štandardu. To sa týka aj srsti – ak šteňa preberie viac génov od rodiča labradora, bude pĺznuť viac. Ak od pudla, naopak, menej. Labradoodle zvyknú byť dlhosrsté alebo krátkosrsté s jemnou a hladkou alebo drsnou, prípadne kučeravou srsťou. Aby bol psík šťastný a zdravý, potrebuje veľkú dávku pozornosti, pohybu a hier. 

Zväčša sa stretneš s tým, že pôjde o priateľského a spoločenského psa, avšak presná povaha vždy závisí od rodičov. Keďže ide o dve lovecké plemená, je nepochybné, že labradoodle budú mať aj tento inštinkt. Toto plemeno by nemalo často ostávať samé a skôr sa hodí do domu, respektíve na miesta, kde bude mať výbeh, ale aj prístup do domu. Ocenia ho aj majitelia, ktorí sú alergikmi.

Zvýšenú starostlivosť potrebujú najmä, čo sa týka srsti. O tú sa treba pravidelne starať a taktiež psíkovi pravidelne kontrolovať uši, či srsťou nezarastajú, aby netrpel infekciami. Labradoodle patria k plemenám, ktoré nemajú typické choroby, pozor však treba dávať na poruchy pohybového aparátu, ktoré sú príznačné pre väčšinu väčších psov, či choroby očí.

Rodézsky ridžbek

Tento druh psa sa v minulosti využíval na lov v Afrike, okrem typického afrického dobytka sa tieto psy používali aj na lov levov, preto sa im niekedy hovorí aj levie psy. Dnes sú rodézske ridžbeky obľúbenými členmi rodín, pretože sú ochranárske, statné a elegantné. K cudzím bývajú nedôverčiví a rezervovaní, pretože majú potrebu chrániť svojho majiteľa.

Neodporúča sa neskúseným chovateľom pre jeho nedôverčivú povahu. Ak psík nemá dostatočný výcvik, môže byť až príliš ochranársky a v krajnom prípade aj agresívny. Ak je toto plemeno od mala zvyknuté na deti a iné zvieratá, v dospelosti by nemalo mať s nimi problém.

Najtypickejším znakom tohto plemena je takzvaný hrebeň srsti (ridge) na jeho chrbte, ktorý rastie v opačnom smere oproti srsti na tele. Ide o veľké plemeno psa, ktorý v dospelosti môže dosiahnuť hmotnosť takmer 40 kg. Toto plemeno sa hodí do aktívnej rodiny, pretože ak sa chvíľu nudí, môže ničiť svoje okolie.

Najlepšie mu vyhovuje veľký oplotený pozemok, no ak je majiteľ dostatočne aktívny a rád sa pohybuje vonku, môže takéhoto psa mať aj v byte. Ani tento pes nemá veľa chorôb, zvyčajne ide o poruchy kĺbov alebo kožné problémy, inak patrí k veľmi zdravým a vitálnym plemenám. Okrem pravidelného pohybu a výcviku spolu s občasnou starostlivosťou o srsť nepotrebuje prehnanú starostlivosť.

Belgický ovčiak

Ak na dvor potrebuješ strážcu, ktorý bude aktívny a občas aj veľmi hlasný, belgický ovčiak je skvelou voľbou. Ochranársky inštinkt a povaha tohto psa však nie je pre každého. Do svorky si tento pes pustí len toho, kto mu bude viac ako rovnocenným partnerom, no taktiež mu ukáže, kde je jeho miesto. Správny a tvrdý výcvik je preto u týchto psov samozrejmosťou, nie však nadmerná prísnosť.

Tieto psy majú radi ľudí a najmä tých, ktorých majú nablízku, no je potrebné vedieť správne kontrolovať a uzemniť temperament tohto plemena, taktiež mu dopriať veľkú dávku pohybu. Ide o mimoriadne aktívne psy, ktoré rady vystrájajú. Ak nie sú dostatočne zamestnané a ak sa nevybúria, môžu byť časom agresívne.

Ide o mimoriadne inteligentného a učenlivého psa, ktorý sa v minulosti využíval pre pastierske potreby. Vďaka tejto povahovej črte je pomerne ľahké vycvičiť ho, no neodporúča sa na chov úplným začiatočníkom. Ide však o lojálneho spoločníka, ktorý dokáže opätovať lásku majiteľovi.

Najznámejším poddruhom tohto plemena je takzvaný malinois, ktorý sa azda najviac podobá na nemeckého ovčiaka. K tomuto plemenu však patria aj ďalšie typy, rozdelené podľa farby a dĺžky srsti – laekenois, tervueren a groenendael. Každý z typov tohto plemena vyzerá odlišne, preto by laik na prvý pohľad ani nepovedal, že patria k tomuto plemenu.

Zaujímavosťou je, že krížiť ich medzi sebou je zakázane. Belgický ovčiak nevyžaduje prehnanú starostlivosť v rámci vzhľadu, skôr len pravidelné kontroly zubov, očí, uší či srsti a skracovanie pazúrov. Ochorenia si majiteľ dokáže najčastejšie všimnúť napríklad aj úbytkom hmotnosti.

Keďže ide o mimoriadne aktívneho psa, potrebuje prijímať dostatok kvalitnej a nutrične bohatej potravy, aby mal energiu. Momentálne sa najmä malinois využíva ako služobný pes v radoch ozbrojených a bezpečnostných zložiek, no využíva sa napríklad aj pri športoch. Keďže ide o plemeno pochádzajúce z Belgicka, pomenovanie dostal po meste Mechelen.

Československý vlčiak

Pes, ktorému v žilách koluje vlčia krv. Každý, kto mal aspoň raz v živote toto plemeno, ostal fascinovaný jeho impozantnosťou. Ako sme už v úvode spomenuli, toto plemeno vzniklo krížením nemeckých ovčiakov s vlkmi, a to práve v bývalom Československu – preto má československý vlčiak azda najbližšie k predchodcom dnešného psa.

Samotný pôvod tohto plemena preto napovedá, že vlčiaky patria do rúk skúsených chovateľov. Prvé pokusy o kríženie vlkov a psov uskutočnil vedec Karel Hartl, ktorého o to požiadala československá armáda. Tá totiž potrebovala psov, ktoré by dokázali s vojakmi udržať krok a čeliť rôznym podmienkam v teréne.

Vedec však nemal sprvu v pláne „vytvoriť“ nové plemeno psa, ktoré dnes vo svete patrí k najpopulárnejším. K tomu mu dopomohla vlčica Brita – považovaná za pramatku československého vlčiaka – ktorá sa spárila so psom. Dnes ide o statné a robustné psy, ktoré sa častejšie ponášajú práve na vlčie plemeno než na to psie. Sú mimoriadne inteligentné, učenlivé, pozorné a ochranárske.

Na tomto plemene je zaujímavé a charakteristické to, že sa dokáže „vyjadrovať“ mimicky, ba priam až akousi gestikuláciou. Vďaka tomu sa týmto psom dá lepšie porozumieť a naučiť sa s nimi ľahšie komunikovať. Štekanie u nich problém nie je, skôr občasné zavýjanie, ktoré môže potrápiť susedov, preto sa neodporúča mať vlčiaka v byte.

Iné je to napríklad vo dvore či akomkoľvek výbehu, kde si pes môže minúť nahromadenú energiu. Aj to napovedá, že ide o mimoriadne aktívne plemeno. Vlčie gény sa u týchto psov prejavujú najmä tým, že zvyknú byť opatrní pri objavovaní nového či neznámeho, preto ich treba už od útleho veku pravidelne socializovať, aby si privykli aj na neznáme prostredie. Taktiež disponujú inštinktom lovca a ochranára. 

Československý vlčiak dokáže byť pri správnom prístupe a dávke trpezlivosti veľmi oddaným spoločníkom. Jeho inteligencia mu dokonca dovoľuje uvažovať o zadaných úlohách, preto sa niekedy nečuduj, že môže byť aj tvrdohlavý. Nezabúdaj, že tento pes má veľmi špeciálnu povahu a môže byť aj ťažko zvládateľný, ak nepatríš k špičkovým chovateľom, ktorí majú čo-to za sebou. 

Kvôli tomu, že ich väčšina ľudí nedokáže zvládať, končia tieto psy často v útulkoch. Hoci ide prevažne v dnešnej dobe o služobných psov, nie je vylúčené, že môžu byť skvelými parťákmi do rodiny, pretože si dokážu k človeku vytvoriť silné puto. Nemali by ostávať bez dozoru ani osamote – vždy chcú byť súčasťou svorky, preto sa zvyknú naviazať na svojho majiteľa.

Vlčiaky zdedili po vlkoch dobré zvládanie terénu a rôznych vonkajších podmienok, no aj húževnatosť a odolnosť voči väčšine chorôb. Sú však aj také, ktoré sa im nevyhýbajú. Často majú poruchy pohybového ústrojenstva, či takzvaný dwarfizmus, poruchy tráviacej sústavy či rakovina.

Starostlivosť o československého vlčiaka nie je zložitá. Srsť má odolnú a prehnané česanie vyžaduje v dobe pĺznutia, tiež je potrebné všímať si pazúry, ktoré rýchlo rastú. Tiež je vhodné pravidelne im kontrolovať uši, chrup a oči. Dnes sa ovčiak podobne ako malinois vďaka jeho orientačnému zmyslu a inteligencii využíva na prácu služobného psa v armáde či polícii. 

Bavorský farbiar

Ak ťa láka skúmanie lesov a tráviš tam každú možnú chvíľu, bavorský farbiar bude pre teba dokonalým spoločníkom na potulkách. A to aj v prípade, že sa neradíš do okruhu poľovníkov či lesníkov. Je to nemecké plemeno skrížené z dvoch poľovných plemien, hannoverského farbiara a červeného horského duriča.

Lovci kedysi potrebovali šikovných psov, ktorí by sa dokázali dostať do akéhokoľvek terénu a prispôsobiť sa pri poľovaní ťažkým podmienkam. Farbriari sú na to ideálni – majú nízku hmotnosť a sú svižní. A prečo sa farbiarovi vlastne takto hovorí? Je to jednoduché, pri love totiž sleduje krv z loveného zvieraťa, takzvanú poľovnícku farbu, aby mohol vystopovať ulovenú korisť.

Medzi poľovníkmi je to obľúbený a šikovný pracovný pes, no čoraz väčšmi je obľúbený aj medzi bežnými ľuďmi. Vďaka jeho prívetivej povahe a znášanlivosti začína mať pevné postavenie medzi psími domácimi miláčikmi. Na rodinu sa dokáže silne naviazať a ak je dobre socializovaný už odmala, nebudú mu robiť problém ani deti a iné zvieratá. K cudzím ľuďom je rezervovanejší.

Farbiar patrí k aktívnym a inteligentným plemenám, najradšej má, keď ho niečím plne zamestnáte a on za to môže byť odmenený. Ako strážca majetku je však nevhodný. Dané plemeno potrebuje výbeh a pravidelný pohyb a voľnosť. Nie je príliš vhodný do bytu, keďže ide o aktívneho poľovníckeho psa.

Dožiť sa môže až 14 rokov a vo všeobecnosti nemáva žiadne závažné ochorenia, skôr také, ktoré sú pre dané plemeno špecifické. Pozor si u nich dajte na uši a na oči, pretože kvôli svojej stavbe tela sú predurčené na infekcie. Okrem iného môžu trpieť aj rôznymi svalovými a pohybovými poruchami.

Bígl

Ak by si si myslel, že tie smutné očká nie sú schopné žiadnej zloby, pravdepodobne si na omyle. Bígle patria k veľmi dominantným psom, ktoré majú tendenciu robiť neplechu, ak ich pán neuzemní. Pôvodne patrili k loveckým psom, dnes sú však dokonalými spoločníkmi k deťom, iným psom či do aktívnych rodín, ktoré sú neustále v pohybe.

Toto plemeno si však vyžaduje veľkú dávku pozornosti, trpezlivosti, odhodlania a výcviku. Keď sa v nich prebudí lovecký inštinkt a sú nesprávne vycvičené, často sa stáva, že zvyknú odbiehať bezhlavo za tým, čo ich v danú chvíľu zaujme, a potom ich treba hľadať. Ide o ďalší druh poľovníckeho psa s bohatou históriou, ktorému bol po stáročia pripisovaný takzvaný „beagling“ – lov vo svorke.

Aj preto patrí bígl k silne spoločenským plemenám, miluje tráviť čas nielen s ľuďmi, ale aj s inými psami. Aj vo vzťahoch mu však treba nastaviť hranice, pretože zvykne prejavovať svoju dominanciu. Najlepšie ho človek zabaví rôznymi hrami, v ktorých je uprednostnený pohyb, pretože bígle aj napriek ich relatívne malým končatinám rady a dlho behajú.

Disponuje výbornou mierou inteligencie a tiež je učenlivý, má skvelý čuch a zmysel pre orientáciu, len mu treba často ukazovať, kde je jeho miesto. Na druhej strane, bígle majú stavbu tela, ktorá je náchylná na priberanie. Keď sa to spojí s ich nadmerným apetítom, môžu často trpieť aj nadváhou.

Nevyhýbajú sa im ani ochorenia pohybového aparátu. K strave bíglov treba pristupovať zodpovedne, pretože, ako už bolo spomenuté, nemajú nikdy dosť a rady sa prejedajú. Občas tiež dokážu zožrať takmer hocičo, preto sa nevyhýbajú ani črevným problémom. V rámci toho im treba na prechádzkach a pobyte vonku venovať zvýšenú pozornosť.

Kontrolovať im treba pravidelne aj oči a uši, pretože kvôli ich prevísaniu často trpia rôznymi zápalmi a infekciami. V starobe si vyžaduje toto plemeno zvýšenú starostlivosť. Často zvyknú trpieť aj neurologickými ochoreniami, ktoré spôsobujú ochrnutie tela. Podľa vedcov sa to zrejme deje kvôli prekrmovaniu, preto treba bíglom počas života dopriať vždy kvalitnú stravu.

Barzoj

Nie je to tak dávno, čo svet obleteli vtipné videá s týmito psíkmi, ktoré naťahujú svoj dlhý nos do nepredstaviteľných dĺžok. Možno si to nevedel, ale tento pes v poslednej dobe kraľuje takzvanému Let me do it for you trendu, ktorý bol virálny najmä na TikToku. Toto plemeno má však bohatú históriu a neuveríš, ale dokáže bežať extrémne rýchlo.

Barzoj v preklade po rusky znamená rýchlo, čo je pre chrta tohto plemena príznačné. Patrí totiž k jedným z najrýchlejších suchozemských zvierat na svete. Z toho aj vyplýva, že je mimoriadne aktívny a energický, no ak je dobre vycvičený, vie byť aj v pokoji a uzemniť svoju energiu. Navyše, je skvelým psom do rodiny, pretože je prispôsobivý, empatický a citlivý.

Ľahko sa cvičí a má vyrovnanú povahu. Keď sa dostatočne vybehá, miluje vylihovať a oddychovať. Potrebuje však pravidelný výbeh, preto nie je príliš vhodný do bytu či k zaneprázdneným ľuďom, ktorí  nie sú schopní dostatočne sa mu venovať. Socializujú sa a cvičia veľmi rýchlo, preto sú vhodné aj pre menej skúsených chovateľov. Ide o psy chudšie, no dorastať môžu až do výšky jedného metra.

Majú príjemnú mäkkú a hladkú huňatú srsť, ktorá môže byť na niektorých miestach aj zvlnená. Patria do skupiny dlhosrstých chrtov. Vzhľad barzoja je veľmi vznešený, ba priam pompézny. Tieto psy preto často bývali obľúbeným motívom aj v umení, napríklad na obrazoch, sochách či literárnych dielach.

Pre ich rýchlosť a dobrú povahu ich obľubovali aj príslušníci kráľovských rodín, ktorí ich využívali ako lovecké psy. Barzoj, akého poznáme dnes, bol vyšľachtený z približne 10 rôznych druhov psov, čo sa odrazilo aj na zdraví tohto plemena. Patrí nepochybne k vzácnejším plemenám. Na Slovensku je všeobecne celkom náročné ho zohnať a ceny sa pohybujú v tisíckach eur.

Jeho srsť si vyžaduje pravidelné kefovanie. Keďže ide o aktívneho psa, aj toto plemeno je náchylné napríklad na torziu žalúdka. Ide o stav, kedy dochádza k pretočeniu žalúdka psov z dôvodu nesprávneho kŕmenia. Kŕmiť by sa mal preto až po aktivitách. Náchylné sú tiež na ochorenia srdca a pohybového aparátu.

Ktoré z uvedených plemien by si si vybral ty?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: zoohit.sk, spokojnypes.sk, fera.sk vsetko-pre-zvierata.sk
Odporúčame