Najpopulárnejšie ešportové tituly: Counter-Strike sa drží medzi špičkou už dve dekády, čo je tesne za ním?

ešportové tituly

Aké sú najpopulárnejšie ešportové tituly? (Zdroj: Jan Hložek, EPLAYER)

#V hernom priemysle si sa pravdepodobne stretol s pojmom ešportový titul. Ide o hru, ktorá sa na rozdiel od tej bežnej hráva aj na profesionálnej úrovni, teda je súčasťou elektronického športu. V elektronickom športe už roky dominujú určité tituly, kde sa sledovanosť dokáže vyšplhať až na 100 miliónov divákov. V tomto článku sa bližšie pozrieme na ich históriu, princíp ale spomenieme aj najväčších velikánov zo Slovenskej a Českej republiky.

Counter-Strike – stará klasika, ktorá neomrzí ani po 20 rokoch

Stará klasika, ktorej korene siahajú do 20. storočia. S konceptom hry Counter-Strike prišli v roku 1999 fanúšikovia herného titulu Half-life, ktorí do tejto hry vytvorili modifikáciu, a tak sa začala písať história najpopulárnejšej strieľačky všetkých čias. Krátko na to vlastnícke práva prevzala spoločnosť Valve, ktorá sa o vývoj hry stará do dnešných dní. Princíp hry je úplne jednoduchý a pochopí ho aj úplný laik.

V hre medzi sebou bojujú policajti a teroristi, ktorí musia na vyhranie zápasu, respektíve kola, splniť určité podmienky. Buď v časovom limite zneškodniť celý nepriateľský tím, alebo položiť bombu a chrániť ju až do jej výbuchu, policajti sa im v tom snažia zabrániť. Je tu aj mód s rukojemníkmi, ktorý však nie je až tak populárny.

Mimoriadne obľúbená

Counter-Strike má viacero verzii, avšak najviac sa presadila verzia 1.6, Source a najnovšie Global Offensive (CS:GO). Práve s prvými dvoma verziami sa spája niekdajší život v internetových kaviarňach. V našich končinách ide o azda najpopulárnejšiu počítačovú hru a v škole počas hodín informatiky si ju mnohí z nás veľmi radi vyskúšali.

Obľúbenosť hry Counter-Strike mala veľký vplyv na česko-slovenský ešport. V každej verzii sa Slováci, respektíve Česi výraznejšie presadili aj na svetovej úrovni. V 1.6 to bol tím FU.SK, v ktorom hrali mená ako Ivan „Dev1“ Lazarov, či Radovan „uNreal“ Bratinka, v Counter-Strike: Source zase tímy eSuba a Reason Gaming na čele s kapitánom Marekom „.PhP.“ Kadekom. V CS:GO našu krajinu najviac spopularizoval Ladislav „GuardiaN“ Kovács, ktorý bol v roku 2015 vyhlásený za druhého najlepšieho hráča sveta. GuardiaNovi tiež patrí pomyslený titul najúspešnejšieho ešportovca v česko-slovenskej histórii.

Momentka z finálového zápasu v Counter-Strike
Momentka z finálového zápasu v Counter-Strike na Majstrovstvách Českej republiky 2017 (Zdroj: Jan Hložek, EPLAYER)

League of Legends – fenomén od Riot Games

Veľký fenomén, ktorý sa teší obrovskej popularite najmä v Ázijských krajinách. Hra League of Legends je priamym konkurentom hry Dota 2 a oficiálne vyšla v roku 2009. Cieľ hry je jednoduchý. Proti sebe sa postavia dva tímy (5-členné alebo 3-členné) a snažia sa zničiť nepriateľovu základňu a zároveň ubrániť tú svoju. Na prvý pohľad sú pravidlá hry veľmi jednoduché, avšak hra v sebe skrýva množstvo postáv (šampiónov), ktoré majú rôznorodé vlastnosti. Poznať ich tak všetky môže dať zabrať, do toho sa ešte musíte zosúladiť so spoluhráčmi a zvoliť vhodnú stratégiu na dosiahnutie vášho cieľa.

Lolko“, ako ho mnohí slangovo prezývajú, nemusí zaujať každého, avšak keď sa raz do celého procesu ponoríte, je ťažké s tým prestať. Len v roku 2018 sa na svetový šampionát pozeralo vyše 100 miliónov divákov.

Čo sa týka domácej scény, aj tu má už dlhé roky svoje pevné miesto, avšak Slováci sa v ňom nedokázali presadiť tak výrazne ako naši bratia Česi. Najväčšími menami z posledného obdobia je určite duo Marek „Humanoid“ Brázda a Matyáš „Carzzy“ Orság, ktorý si svojim tímom MAD Lions vydobyli titul z najprestížnejšej európskej súťaže LEC. Dokázali to vôbec ako prví Česi v histórii. Zo Slovákov je najviac známy Matúš „Neon“ Jakubčík reprezentujúci Schalke 04. MAD Lions sú aktuálne najlepší európsky tím.

Dota 2 – priamy konkurent lolka

Hra, ktorá má takmer identické pravidlá s hrou League of Legends. Najmä vďaka tomu ide o jej najväčšieho rivala. Dota 2 bola donedávna najhranejšia hra platforme Steam a zároveň ide aj o jednu z najhranejších hier súčasnosti. Veľmi populárna je najmä v Rusku, či v krajinách ďalekej Ázie, nuž veľkú popularitu má aj na starom kontinente a v Severnej Amerike.

Dota 2 však na domácej scéne oproti vyššie spomenutým titulom stráca na obľúbenosti. Turnaje a ligy tu nemajú taký rozmach ako napríklad Counter-Strike. Napriek tomu, že na tuzemskej scéne nemá táto herná „mobovka“ takú výraznú podporu, sa v nej Slováci ani Česi nestratili. Aktuálne najlepším Slovákom v tejto hre je Oliver „Skiter“ Lepko. Za zmienku stojí aj piate miesto Českej reprezentácie na svetovom šampionáte v roku 2019.

Ukážka z hry Dota 2 

Hearthstone – obľubená „kartovka“

Na záver si povieme niečo o hernom titule, ktorý sa od tých ostatných veľmi líši. Hearthstone nie je žiadna strieľačka ale takzvaná kartovka. V podstate ide o bojovú hru, avšak jej dizajn tomu rozhodne nenapovedá.

V Hearthstone je vašou úlohou zneškodniť svojho protivníka, ktorý má 30 životov. Vašou zbraňou sú karty. Karty sa delia na viaceré kategórie a majú svojich hrdinov, ktoré majú rozličné vlastnosti. Ide tak o hru, pri ktorej je taktické zmýšľanie a predvídanie nevyhnutnosťou. Do istej miery by sa dal Hearthstone prirovnať k šachu.

Táto hra pochopiteľne nepatrí medzi špičku v sledovanosti a nedokáže vytvoriť takú atmosféru, akú napríklad vyprodukuje League of legends, rozhodne ale nejde o niečo, čo by sme mali opomenúť. Je totiž fascinujúce, ako na prvý pohľad nudná hra dokáže zaujať stále široké spektrum ľudí.

V Hearthstone dosiahla v roku 2017 Česka republika obrovský úspech, keď sa jej podarilo vyhrať svetový šampionát. Dodnes ide o jeden z najväčších úspechov česko-slovenského ešportu.

tím čr heartstone
Tím Českej republiky na Hearthstone Global Games 2017 (Zdroj: Redbull.com © BLIZZARD)

Vo svete elektronického športu, samozrejme, nájdeme oveľa viac herných titulov. Veľmi populárný je, Fortnite, PUBG a do popredia sa tlačia aj mobilné hry. Vyššie spomenuté sú ale dlhoročné stálice, ktoré majú silnú fanúšikovskú základňu.


Ktorý ešportový titul si si najviac obľúbil ty? Daj nám vedieť v komentári!

Zdroj: Riot Games, https://liquipedia.net/, hashtag.sk
Odporúčame