Najobávanejšia sopka na svete zvyšuje svoju aktivitu: Hrozí, že dôjde k obrovskej erupcii

Najobávanejšia sopka zvyšuje svoju aktivitu: Hrozí katastrofa

Najobávanejšia sopka zvyšuje svoju aktivitu: Hrozí katastrofa. (Zdroj: Unsplash.com/ Tanya Grypachevskaya)

#Hrozí, že dôjde k obrovskej erupcii. Jedna z najobávenejších sopek totiž zvyšuje svoju aktivitu a čoraz častejšie dochádza k malým výbuchom. Odborníci sa obávajú, že sa prebúdza k životu.

V Sundskom prielive v Indonézii sa nachádza sopka Anak Krakatoa. Nachádza sa medzi ostrovmi Jáva a Sumatra. Odborníci sa teraz obávajú toho najhoršieho. V sopke čoraz častejšie dochádza k malým výbuchom.

Naposledy k erupcii došlo v nedeľu, a preto ju zaradili do 4. najvyššieho stupňa z možných piatich. Hoci k výbuchom došlo už niekoľkokrát, neďeľnajšia erupcia bola o niečo silnejšia. Sopečný plyn siahal až do výšky 6000 metrov. Okrem toho tiekli aj lávové prúdy do mora. Informuje o tom portál imeteo.sk.

Prečo je však sopka taká nebezpečná? Už v minulosti v roku 1883 tu došlo k obrovskému výbuchu, kvôli ktorému spadla do mora časť hory. To spôsobilo obrovské cunami, ktoré zabilo viac ako 36 tisíc ľudí. Išlo o jeden z najsmrteľnejších sopečných výbuchov vôbec. Ľudia preto majú strach, že by k podobnej erupcii mohlo dôjsť opäť.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame