Mafiánsky ostrov ťa dostane: Cosa nostru tu už nenájdeš, stále činnú sopku a delikátne jedlo áno

Sicília Katánia

Sicílska Katánia s Etnou v pozadí (Zdroj: Unsplash/Samir Kharrat)

#Ničivé zemetrasenia ju zmiatli zo zemského povrchu deväťkrát a deväťkrát sa jej podarilo vstať z popola. Ak sem niekedy zavítaš, nudiť sa určite nebudeš. Ošarpané mestečko a jeho širšie okolie ukrývajú množstvo talianskych pokladov. Staručké sicílske mesto Katánia láka na famózne talianske dobroty, úchvatné prírodné scenérie, pláže aj neobyčajné sopečné dobrodružstvo.

Sicílske must-have lahôdky

Sicília bola v staroveku a stredoveku pod vplyvom množstva kultúr, obzvlášť rímskej, gréckej, aragónskej či arabskej, a všetky sa podpísali aj na miestnej gastronómii. Víno z Liparských ostrovov, vôňa mandľovníkov, pistáciové stromy, olivové háje, citrusovníky a pínie sa v tejto časti Talianska snúbia s kulinárskou jednoduchosťou. Každý kúsok sicílskeho jedla je zážitkom.

Okrem slávnych plnených smažených ryžových gulí arancini musíš rozhodne okoštovať cartocciate (mäkké panzerotti plnené mozzarellou, baklažánmi a ďalšími dobrotami) či cipolline (chrumkavé lístkové cesto plnené smaženou cibuľkou, syrom a šunkou).

K sicílskej kuchyni neodmysliteľne patria aj plody mora a vynikajúce sladké zákusky. Vyskúšaj pasta con le sarde (cestoviny so šafranom, sardinkami a ančovičkami, feniklom a pistáciovými orieškami) či cannoli,  vysmážanú chrumkavú trubičku plnenú ricottou. Tie najlepšie „lakocinky“ nájdeš v cukrárni Savia.

Katánia ťa príjemne prekvapí cenami, stačí zájsť kúsok od centra mesta a v bočných uličkách nájdeš pizzu pod pťeur, kopček zmrzliny či talianske espresso za euro.

Čerstvé ryby za super ceny (steaky z tuniaka či mečiara, košíky s krevetami, mušle a omnoho viac) zase hľadaj na slávnom rybom trhu La Pescheria v centre mesta denne okrem nedele od siedmej rána do obeda. Priprav sa na rozmočené námestie, zmes (ne)príjemných pachov a priateľských, no hlučných obchodníkov. Tie najčerstvejšie úlovky sa ukrývajú za fontánou Amenano.

Výlet na vrchol Etny

Cestovať do Katánie a vynechať Etnu by bola škoda. Sicílska sopka sa vypína do výšky 3 323 metrov nad morom, je jednou z najväčších činných sopiek na svete a tou najvyššou európskou. Etna je masívnym komplexom chránených parkov plných kráterov a krajinných kontrastov.

Medzi základňou a jej vrcholom nájdeš neplodnú „mesačnú“ krajinu, svieže lesy, ale aj čierne pieskové brehy a úchvatné výhľady. Preskúmať ju môžeš pešo, prenajať si štvorkolku alebo sa zastaviť autom na jednej z mnohých vyhliadok.

Výlet na sopku Etna
Etna prekvapí rôznorodou krajinou sčasti pripomínajúcou povrch Mesiaca (Zdroj: Unsplash/Alina Fedorchenko)

Do základného tábora ťa z centra Katánie za pár eur vyvezie autobus, odtiaľ si to k dvom najznámejším kráterom zvládneš vyšľapať aj samostatne. Ak sa chceš dostať na úplný vrchol, budeš potrebovať sprievodcu. Rátaj približne s 4 až 5-hodinovým trekom. Okrem prvého kilometra nie je výstup zvlášť náročný, ale nezabudni si nezabudni vhodnú obuv. A opaľovací krém!

Zo základného kempu ťa vyvezie aj lanovka, odkiaľ vieš absolvovať štvorkilometrový trek ku kráterom na vrchole. Na úplný vrchol budeš opäť potrebovať sprievodcu! Tí lenivejší ocenia krátke túry k vyhasnutým kráterom roztrúseným okolo základného kempu, pri slimačom tempe tu zabiješ pokojne aj celý deň.

Nech sa už rozhodneš pre akýkoľvek plán, Etna ťa odmení zvláštnym pocitom zo zdolávania aktívnej sopky, rozprávkovými výhľadmi a fascinujúcou krajinou, ktorá si stáročia zažíva kolobeh smrti a znovuzrodenia.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame