Žije tu len pár ľudí, sú však absolútne čarovné: Tieto najmenšie obce Slovenska vyzerajú, akoby v nich zastal čas

Zdroj: Pixabay

#Slovensko sa môže pýšiť veľkými mestami aj krásnym vidiekom. Práve bývanie na dedine je únikom z reality a rýchleho sveta, ktorý je okolo nás. V dnešnom článku ti predstavíme obce, kde však akoby zastal čas. Nájdeš v nich len zopár ľudí, niekde nemajú dokonca ani obchod, ale vôkol nich je očarujúca príroda.

Príkra

Oficiálne najmenšou obcou na Slovensku je Príkra. Nachádza sa v okrese Svidník, len pár kilometrov od Poľských hraníc. Podľa štatistiky z roku 2016 tu žije len 7 obyvateľov. Avšak, aj napriek malému počtu má toto miesto svoje čaro. Krásna príroda zahalená bukovými a jedľovými lesmi je chránenou oblasťou.

História dediny je nesmierne zaujímavá. Malebná obec si prešla mnohými útrapami počas druhej svetovej vojny, keď sa jej ulicami prehnala frontová línia. Môže sa pýšiť aj nádhernými kultúrnymi pamiatkami. Jednou z nich je drevený chrám svätého Michala archanjela.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Obec Príkra (@obecprikra),

Šarbov

Počet obyvateľov v obci Šarbov je podľa posledných štatistík 11. Túto dedinu taktiež nájdeš v okrese Svidník. Nad obcou sa tiahne Laborecká vrchovina a Východné Karpaty. Máloktoré miesto sa môže pochváliť tým, že ho obývali poddaní. Práve táto obec ma tú česť, pretože kedysi dávno patrila panstvu Makovica.

Ondavka

Na treťom mieste v tomto výbere najmenších dedín sa nachádza Ondavka. Svoju pozíciu má v Prešovskom kraji v okrese Bardejov, po severnej strane ju obklopujú Nízke Beskydy. Podľa štatistík v nej žije len 16 ľudí. Ak patríš k milovníkom pamiatok a histórie, prídeš si na svoje. Katolícky kostol Panny Márie Ochrankyne je skutočne nádherný.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joanna Dragon (@dragonjoanna),

Havranec

Obec Havranec nájdeš v okrese Svidník a podľa posledných štatistík má 13 obyvateľov. Je súčasťou Východných Karpát a vyviera tam aj minerálny prameň. Obec má dokonca aj vlastný erb, na ňom sa nachádzajú strieborné skaly s pažiťou a dvoma sekerami, taktiež v strieborných farbách.

Belejovce

V okrese Svidník sa to malými obcami len tak hemží. Leží tu aj obec Belejovce. V minulosti by si v nej našiel aj dve stovky ľudí, podľa posledných oficiálnych informácií ich je len 19. Aj túto obec tvrdo zasiahla druhá svetová vojna, ktorú ju do veľkej mieri zničila.

Oľšinkov

V 19. storočí sa dedinou Oľšinkov v Prešovskom kraji premávalo viac než 300 ľudí. Dnes ich nie je ani 30. Dôvodom je rozsiahli požiar v 40. rokoch 20. storočia. Obec neustále prežívala ťažké časy. Neobišli ju ani bitky zo svetových vojen, jedna legenda hovorí aj o lúke na, ktorej ostali len odňaté hlavy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Palike Kravec (@palikekravec),

Dobroslava

Nie, nejde o žiadnu významnú postavu z dejín, ani o žiadnu inú osobu, ale o obec, ktorá patrí Šarišskému regiónu. Prebýva tu len 27 ľudí. Ako nás najnovšie informoval pán starosta obce Dobroslava, v uliciach malebnej dedinky žije celkom 46 ľudí, a vraj to tam celkom žije. Údolím preteká Dobroslavský potok a pri návšteve by si zaručene nemal vynechať Gréckokatolícky chrám sv. Paraskevy.

Krokava

Na priečkach najmeších obcí sa umiestnila aj Krokava, v ktorej má svoje trvalé bydlisko len 28 obyvateľov. Príroda je tu však naozaj skvostná. Taký pokoj zažiješ len málokde.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mikuláš Gavrilo (@mgavrilom),

Chceš sa o svojej domovine dozvedieť viac? Objav slovenské krásy v tejto knihe!

Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky
Odporúčame