Najlepšie silvetrovské párty hry: S týmito Nový rok rozhodne nezačneš nudne!

skupina ľudí si pripíja s drinkmi

Poznáme tie najlepšie silvestrovské párty hry! (Zdroj: Unsplash/ Andra C Taylor Jr)

#Oslava konca a zároveň príchodu nového roka by mala byť plná dobrej nálady, smiechu, zábavy a samozrejme strávená s ľuďmi, ktorí sú ti blízki. Ak si už vyrástol z prepitej noci na diskotéke a zároveň si ešte príliš starý na to, aby si pozeral televíziu s rodičmi, stav tento rok na spoločenské hry.

Nie sú iba pre malé deti, práve naopak. Je to skvelý prostriedok na to, ako sa zabaviť, potrénovať mozgové závity a tiež sa odreagovať. Vedel si, že svetovou veľmocou moderných spoločenských hier je Nemecko? Nečudo, že sa teda takéto hry niekedy označujú aj ako nemecké spoločenské hry alebo aj eurohry.

Ak sa ti páči predstava, že zavoláš kamošov a spoločne sa zahráte, pokračuj v čítaní. Nižšie ti predstavíme 6 overených spoločenských hier, pri ktorých nuda rozhodne nehrozí. Je len na tebe, pre ktorú sa rozhodneš.

Osadníci z Katanu

Obrovský nárast popularity stolných spoločenských hier priniesla v roku 1995 hra Osadníci z Katanu. Tá bola preložená do 30 jazykov, pričom len v Nemecku sa z nej predalo niekoľko miliónov kusov. Dodnes je považovaná za kráľovnú spoločenských hier. Aj keď je na trhu už neuveriteľných 23 rokov, jej popularita vôbec neklesá.

Hra je obmedzená pre maximálne 4 hráčov, ale dá sa dokúpiť rozšírenie pre 6 hráčov. Okrem základnej verzie existuje niekoľko rozšírení ako napríklad Zámorské objavy, Kupci a barbari, Hra o tróny a iné. Pokiaľ si túto hru ešte nehral, siahni po základnej verzii, poprípade po Big boxe tejto hry, ktorý sa cenovo najviac oplatí. Keď už sme pri cene, tá nie je vôbec malá. Základná verzia sa predáva za približne 30 eur.

V tejto hre získavate suroviny, ktoré následne meníte za cesty, dediny, dediny za mestá a snažíte sa poraziť ostatných. Je to hra na rozmýšľanie a stratégiu, pri ktorej hodiny letia extrémne rýchlo. Odporúčame ju ale všetkými desiatimi!

Activity

Kto by dnes nepoznal Activity? Activity Original dokonca v roku 2011 získalo ocenenie Hračka roka. Kombináciou kreatívnych herných elementov si užijete s kamošmi rozhodne veľa zábavy.  Hru môžu hrať minimálne traja hráči, ale podľa nás je ideálne, ak to hrajú aspoň 4 a vytvoria tak 2 dvojčlenné tímy, ktoré budú hrať proti sebe.

Princíp hry spočíva vo vysvetľovaní pojmov z kartičiek a to pomocou kreslenia, opisu alebo pantomímy. Až pri tejto hre si uvedomíš, aké ťažké je pomocou pantomímy zobraziť čajník alebo zistíš, že si úplne (anti)talent na kreslenie. Náročnosť pojmov by mala byť odstupňovaná podľa čísel na kartičkách (od 3 po 5), ale toto podľa nás vôbec neplatí. Vďaka tomu môžeš taktizovať, ako sa dostať na políčko so zručnosťou, ktorá ti ide najviac. Vyhráva ten, kto ako prvý príde do cieľa.

Existuje niekoľko variácií tejto hry. Zlaté Activity, modré či zelené. Ak sa rozhodneš pre túto hru, z vlastnej skúsenosti ti odporúčame siahnuť po zelenej klasike. Cena tejto hry sa začína od 20 eur.

 

Foto: Facebook/Activity Original 2

Monopoly

Ide o jednu z najznámejších a najpredávanejších spoločenských hier na svete. Cieľom hry je prostredníctvom ekonomických aktivít (nákup, predaj, prenájom) získať bohatstvo. Prehráva ten, kto zbankrotuje. Monopoly sú natoľko obľúbené, že sa v roku 1999 dostali aj do Guinessovej knihy rekordov.

V ponuke sú klasické Monopoly, ale aj tie, ktoré využívajú napríklad kreditné karty. Len nedávno však prišiel výrobca so špeciálnou novinkou. Monopoly určené pre mileniálov. Cieľom hry nebude zbohatnúť, ale zbierať zážitky. Nekupujú sa budovy, ale zbierajú sa zážitky z oblasti cestovania, gastronómie či možnosti prespania na gauči u kamoša. Čo si myslíš o tejto novej edícii?

Prečítaj si aj Parádny výmysel pre fanúšikov legendárneho seriálu: Toto si budete chcieť zahrať

Foto: flickr.com

Človeče, nehnevaj sa!

Aj táto hra pochádza z Nemecka. Cieľom Človečka je dostať všetky štyri figúrky zo štartového poľa na cieľové polia. Ak ti to príde ako nuda, rozhodne namietame. Po tom, ako si to zahráš so seberovnými zistíš, že aj takáto na prvý pohľad jednoduchá hra si vyžaduje stratégiu v tom, koho vyhodíš alebo ktorým panáčikom pôjdeš domov.

Keďže je Silvester, je možné zahrať si aj takzvané opilecké Človeče, nehnevaj sa. Pravidlá si môžeš prispôsobiť podľa seba. Napríklad, ak niekoho vyhodíš, musíš sa napiť od radosti. Ten, ktorého panáčik bol vyhodený, sa musí napiť od žiaľu. Jednoduché, účinné, zábavné a koniec-koncov po pár hodinách ani nebudeš vedieť, ktorý je tvoj panáčik. Máme to odskúšané.

Foto: wikipedia.org

Tik tak bum!

Tikajúca bomba sa s vami rozhodne maznať nebude. Keďže ste pod časovým stresom, núdza o smiešne a nezmyselné slová či komické situácie rozhodne nebude. Každý z hráčov sa musí čo najrýchlejšie zbaviť tikajúcej veci skôr, než vybuchne. Rozhodujúce sú rýchle reakcie a správne slová, ale všetko záleží aj od dávky šťastia a náhody.

Na tejto hre je super to, že ju môže hrať veľký počet hráčov. Oficiálne sa uvádza 2 až 12, čo je ideálne pre každú väčšiu skupinu. Cena je tiež priaznivá, hru dostať kúpiť za približne 13 až 16 eur.

Foto: Facebook/Tik Tak Bum

I Know

Vedomostná hra, ktorá preverí nielen znalosti, ale aj tipovanie. Zábavné na nej je to, že pokiaľ človek nevie odpovedať ani pomocou nápovede, častokrát si tipne úplný nezmysel. Okrem toho, že sa pri tejto hre zabavíte, vás určite aj niečo nové naučí. V hre treba mať aj dobrý odhad na súperov, aby si vedel staviť na to, či super uhádne alebo neuhádne odpoveď. Pri tejto hre oceňujeme aj jej minimalistickú grafiku, ktorá sa nám trochu podobá na Apple štýl.

Ak ťa táto hra zaujme, môžeš si postupne dokúpiť rôzne rozšírenia, napríklad I Know svet, Európa alebo kartičky z oblasti, ktorá ti je najviac blízka.

Foto: I Know PR
Odporúčame