Najlepšie karnevaly 2023: Za veľkolepou párty nemusíš cestovať do Ria, búrlivé oslavy zažiješ aj v Európe

Partia mladých na karnevale

Poriadne živý karneval s maskami a nekonečnou zábavou zažiješ aj v Európe (Zdroj: Unsplash/Jonathan Borba)

#Karnevaly už celé roky spestrujú obdobie na konci zimy. Do chladu ulíc prinášajú farby, hudbu, masky a smiech. Niektoré sú plné irónie a satiry, iné hýria kostýmami a maskami. Veselé sprievody sa chystajú naprieč celou Európou, stačí si len vybrať.

Ako vznikol karneval?

Slovo „karneval“ pochádza z latinského spojenia carne levare, čo v preklade značí „zbaviť sa mäsa“. Symbolizuje totiž slávnosť rozlúčky s mäsom od Popolcovej stredy až do Veľkej noci. Je teda úzko spätý s pôstom a obdobím zdržanlivosti. Hoci sú tieto slávnosti spojené s kresťanstvom, čerpajú aj z pohanstva, konkrétne z dionýzií a saturnálií, ktoré pre Grékov a Rimanov predstavovali čas osláv, chaosu a zábavy. Až v priebehu storočí karneval obohatili masky a kostýmy.

Február je mesiac zábavy

Tento rok pripadá Veľkonočná nedeľa na 9. apríla, čo znamená, že karnevalové oslavy v roku 2023 vyvrcholia medzi 16. a 21. februárom. V niektorých mestách však karneval netrvá len pár dní. Práve naopak, stáva sa neprehliadnuteľnou udalosťou s bohatými tradíciami, ktorá oživí takmer celý mesiac. Pozri si prehľad najlepších európskych destinácií na tohtoročné fašiangové oslavy.

Santa Cruz de Tenerife, Kanárske ostrovy

Kedy: Od 15. do 26. februára

Prečo ísť: Santa Cruz de Tenerife na Kanárskych ostrovoch je partnerským mestom Ria de Janeiro a nie náhodou sa tu koná jeden z najživších karnevalov v Európe. Jeho počiatky siahajú do 17. storočia, zaujímavé však je, že pôvodne sa „oslavoval“ výmenou oblečenia –  muži sa obliekli za ženy a, naopak, ženy za mužov. Už vtedy vzdával poctu rozmanitosti, posúvaniu hraníc a ohýbaniu zažitých pravidiel.

V súčasnosti je dôležitou udalosťou pre LGBTQ+ komunitu, ich podporovateľov, ako aj každého, kto chce aspoň raz za život zažiť skutočne nevídanú pouličnú párty.

Na čo sa tešiť: Karneval v Santa Cruz de Tenerife má každý rok inú tému, aktuálne to bude „New York, mesto, ktoré nikdy nespí“. Tešiť sa môžeš na slávnostnú voľbu kráľovnej karnevalu, v rámci ktorej sa súťažiaci v honosných kostýmoch snažia získať korunu. Nenechaj si ujsť ani veľkolepý sprievod na záver podujatia, počas ktorého sa „duch karnevalu“ symbolizovaný sardinkou prechádza ulicami a nakoniec ho zapália.

Ptuj, Slovinsko

Kedy: Od 11. do 21. februára

Prečo ísť: Karneval v najstaršom slovinskom meste Ptuj, len tri hodiny cesty autom z Bratislavy, sa rokmi stal skutočne svetovým. Meno dostal podľa najpopulárnejšej masky festivalu kurenta – démona v ovčej koži, ktorý vyháňa zimu a privoláva jar. Svoju tradíciu píše už od roku 1960, nedávno sa dostal aj na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Navyše sa koná v malebnom mestečku, kde nie je núdza o výborné kaviarne, bistrá a reštaurácie ukryté v dláždených uliciach pod hradom.

Na čo sa tešiť: Kurenti prichádzajú do mesta na rieke Dráva už 2. februára, keď o polnoci vezmú svoje povestné zvony a pri ohni začnú odháňať zimu a zlo. Túto mystickú noc vystrieda už 11. februára veselé medzinárodné stretnutie tradičných karnevalových masiek, keď starobylé ulice mesta zaplnia kurenti, medvede, oráči, víly či ženy, ktoré na pleciach nesú mužov. Každá z týchto masiek má dlhú tradíciu a hlbší význam, ktorý ti objasnia pravidelné akcie na námestí Mestni trg.

Nebude chýbať ani karnevalová promenáda, veľa výborného vína, keďže Ptuj leží na vínnych pivniciach, koncerty, ohňová šou a mnoho zábavy. Kompletný program nájdeš na webe karnevalu. Mimochodom, na hrade v Ptuji leží aj regionálne múzeum Ptuj – Ormož s vyše 150 maskami zo sprievodu, ktoré rozprávajú príbehy „kurentovanja“ aj dlho potom, čo sa karneval skončí.

Benátky, Taliansko

Kedy: Od 4. do 21. februára

Prečo ísť: Ide nielen o jednu z najočakávanejších udalostí roka, ale aj o stáročnú tradíciu, ktorá siaha do roku 1296 (neoficiálne až do roku 943). Práve vtedy bol po prvý raz mestským ediktom známym ako La Serenissima oficiálne vyhlásený deň pred pôstom za štátny sviatok. Z tohto dôvodu sa o viac ako 700 rokov neskôr začali oslavy, ktoré sa v súčasnosti konajú takmer celý február.

Na čo sa môžeš tešiť: Osemnásť dní zábavy, hudby, tanca a masiek medzi kanálmi a campi  – mestskými námestiami. Nenechaj si ujsť najmä tri ikonické podujatia. Prvým je Corteo Acqueo, vodný sprievod, pri ktorom muži a ženy v tradičných benátskych šatách pochodujú pozdĺž kanála Canal Grande, aby karneval otvorili.

Druhou je Festa delle Marie (Sviatok Márií) – tradícia, ktorej sa zúčastňuje dvanásť benátskych dievčat v typických šatách. Dievčiny kráčajú na Námestie svätého Marka, kde sa korunuje tá najkrajšia. Tretím je Volo dell’Angelo (Let anjela), pri ktorom sa zo zvonice na Námestí svätého Marka spúšťa dievča v maske. Zvyčajne je to minuloročná víťazka Festa delle Marie. Je to výnimočný okamih, ktorý treba zažiť na vlastnej koži. Ďalšie užitočné informácie o karnevale v Benátkach nájdeš na oficialnej stránke.

Nice, Francúzsko

Kedy: Od 10. do 26. februára

Prečo ísť: Karneval v Nice je spolu s karnevalom v Benátkach jedným z najznámejších v Európe, ako aj najväčším a najočakávanejším vo Francúzsku. Koná sa od roku 1294. V súčasnosti je známy svojou živelnou prehliadkou alegorických vozov s kvetinovou výzdobou, ku ktorým sa pridáva hudba a tanec.

Na čo sa tešiť: Nenechaj si ujsť tzv. Boj kvetov, v ktorom súťažia vozy s najkrajšími pestrofarebnými kvetinovými aranžmánmi a do davu sa hádžu lupene kvetov. Čaká na teba však aj množstvo ďalších podujatí vrátane sprievodov a hudobných predstavení, ktoré sa konajú medzi promenádou Promenade des Anglais a námestím Place Masséna – skutočne instagramové prostredie na zábavu.

Cádiz, Španielsko

Kedy: Od 16. do 26. februára

Prečo ísť: Vychytené prístavné mesto Cádiz v španielskej Andalúzii hosťuje jeden z najoriginálnejších karnevalov v Európe. Je známy svojou iróniou, slovnými hračkami, sarkazmom a priateľským zosmiešňovaním najpálčivejších problémov súčasnosti. Karneval sa datuje od roku 1600 a je spojený s ligúrskymi komunitami, najmä s Janovčanmi, ktorí sa sem presťahovali po porážke Osmanskej ríše.

Na čo sa tešiť: V Cádize namiesto masiek typických pre európske karnevaly uvidíš ľudí s pomaľovanými tvárami a v kontroverzných kostýmoch. Môžeš sa tiež zúčastniť na vystúpeniach známych satirických skupín, ako sú comparsas, chirigotas a coros. Tí prví spievajú najmä o politike a aktuálnych témach v provokatívnom tóne, tí druhí sa venujú tým istým témam, ale humorným spôsobom.

Tretia skupina hrá na lutnách a gitarách v rytme karnevalového tanga. Všetci nakoniec medzi sebou súťažia v Gran Teatro Falla. Tu sa každoročne koná súťaž, ktorú vysielajú aj miestne televízie. Podrobný program nájdeš na stránke mesta Cádiz.

Binche, Belgicko

Kedy: Od 19. do 21. februára

Prečo ísť: Karneval, ktorý sa koná od 14. storočia, sa zapísal aj na zoznam nehmotného dedičstva UNESCO.

Načo sa tešiť: Veľa belgického piva, tanec, ohňostroje a ľudia oblečení tak trochu ako zo seriálu Walking Dead. Karneval totiž vrcholí sprievodom mužov oblečených ako Gilles. Ide o francúzskych hudobníkov z Burgundska zo začiatku 14. storočia. Gilles nosia čierne, červené a žlté oblečenie, drevené topánky, veľké klobúky s perím a voskové masky na tvári. Pochodujú ulicami plnými bubnov a hádžu pomaranče divákom, kým sa oslava neskončí ohňostrojom.

Viareggio, Taliansko

Kedy: Od 4. do 25. februára

Prečo ísť: Koná sa síce v tieni toho benátskeho, nie je však o nič menej zaujímavý – karneval v meste na toskánskom pobreží vzdáva poctu umeniu a zábave už 150. rok. A to je už riadny dôvod na oslavu.

Načo sa tešiť: Počas všetkých februárových víkendov sa budú konať sprievody obrovských masiek rôznych politikov a celebrít. Ich výroba technikou papier-mâché trvá viac ako šesť mesiacov a zobrazuje najmä výjavy, ktoré hýbali talianskym aj svetovým dianím za uplynulý rok – ako inak, v satirickom a komickom duchu.

Karneval, ktorý sa tiahne vyše tri kilometre po prímorskej promenáde Viali a Mare, je taký jedinečný a populárny, že ho každoročne vysiela aj talianska televízia. Nechýbajú dídžeji, koncerty, tanec a veľa dobrého jedla z morských plodov.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame